poster

Patema nohama vzhůru (festivalový název)

 • Japonsko

  Sakasama no Patema

 • Japonsko

  サカサマのパテマ

  (Japonsko)
 • anglický

  Patema Inverted

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 99 min

Scénář:

Jasuhiro Jošiura
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Warlukyn
  ***

  Přesně jak tu napsala Zíza, člověk má pocit dát tomu 4*, ale když si to v hlavě celý přejede a srovná i s jinýma anime, musí ta jedna hvězda pryč....(26.1.2015)

 • Radek.SCH
  ****

  EXTRÉMNĚ originální. Opravdu zajímavá myšlenka - jednak hodně originální a zároveň jednoduchá. Takový náděl fantazie se jen tak nevidí. Příběhové zpracování už trochu pokulhává (überpadouch, totalita), ale i tak nepřestanete celou dobu valit bulvy. - 70 %(7.2.2015)

 • Pitam
  ****

  Skvělé sci-fi s krásnou animací a decentní hudbou, kterému vévodí velmi sympatická a navíc výborně fungující ústřední dvojice z navzájem obrácených světů. Může to na první pohled vypadat, že Patema je pouze dětským příběhem o vše překonávající síle přátelství, ale ono je to především drama, jehož hlavním poselstvím je (alespoň podle mě) výsměch nesmyslnosti totalitního zřízení s obzvlášť vypečeným vůdcem v čele; a pak také výsměch lidské naivitě až hlouposti, kdy jsou mnozí jedinci ochotni uvěřit čemukoliv a následovat cokoliv (scény s pohyblivým chodníkem tu „stádovitost“ symbolizují více než dostatečně). Nemyslím si, tak jako někteří, že by se tvůrci Patemy inspirovali hraným filmem Paralelní světy, který mi ovšem oproti tomuto anime připadá velmi slabý a hlavně hrozně nedotažený. Ale i kdyby tomu tak bylo, je to nepodstatné, neboť oba filmy mají odlišnou koncepci obou světů, liší se jejich vzájemné zákonitosti a hlavní dějová linka je úplně jiná. Společným rysem tak zůstává jen obrácená gravitace, ale i ta je zde mnohem více promyšlená. Pro mě jde o jedno z nejlepších anime z poslední doby a z některých scén, jež demonstrují opačnou gravitaci, se vám jistě také zatočí hlava - ovšem v dobrém slova smyslu... 8,5/10.(19.2.2015)

 • Jirka_Šč
  ****

  Byly momenty, kdy jsem se maličko neorientoval a některé dějové prvky z konce filmu mi připadly maličko nereálné. Nicméně prvek převrácené gravitace byl velmi dobře zobrazen a využit - okamžiky, kdy se "pohled" na scénu přetočí z úhlu té které postavy, patří mezi nejsilnější. Jsem rád, že Patema Inverted bylo v rámci brněnského Animefestu promítáno (a že o tom Zíza napsala v zdejší diskusi). ■ Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RQZAXLAV63s ■ S odstupem: V tuto chvíli má film na ČSFD 78% - což si myslím, že je přeceněno - film má reálnou kvalitu tak 72%.(10.5.2014)

 • Zíza
  ***

  Koukáte na to, navíc v kině, je to fajn. Upřímně jsem to čekala více pohádkové, takže některé scény na mě působily v rámci filmu až moc násilně, možná krutě, říkala jsem si, že takový snímek by se bez takových drsných scén krásně obešel. Hudba na mě dojem neudělala – v podstatě téměř po skončení filmu jsem si nedokázala vybavit jediný motiv. Na druhou stranu vykreslení vztahu Mezi Patemou a Eidžim bylo velmi vydařené, radost pohledět. Nápad s opačnou gravitací není nic nového, naštěstí s tím tvůrci ve filmu pěkně hrají, obzvláště ve chvíli, kdy se s opačnou gravitací otočí i kamera, je to velmi vydařené. Hned po skončení filmu má člověk pocit, že viděl kvalitní snímek s lehce předvídatelným koncem, ale i tak za krásné 4*. Jenomže když nad tím člověk pak chvíli přemýšlí, případně diskutuje s někým dalším, najednou si začíná všímat jistých nedotažeností, nesmyslů a už nemá z filmu tak pěkný pocit, jako měl po jeho skončení. Proto nakonec dávám 3*. I tak určitě doporučuji ke zhlédnutí, pokud máte chuť na milý příběh o síle přátelství, bez velikých zvratů, milých postaviček a jednoho sociopata.(11.5.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace