Patema nohama vzhůru (festivalový název)

• Japonsko

Patema Inverted

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 99 min

Jasuhiro Jošiura

Přesně jak tu napsala Zíza, člověk má pocit dát tomu 4*, ale když si to v hlavě celý přejede a srovná i s jinýma anime, musí ta jedna hvězda pryč....(26.1.2015)

Musím říct, že se mi to velmi líbilo. Nápad s otočenou gravitací je poměrně zajímavý a tady si s ním opravdu pěkně pohráli. Ústřední dvojice byla fajn a ten lehký nádech přátelství a romantiky byl poměrně příjemný. Stejně tak se mi líbilo vykreslení obou světů a především ten totalitní byl dost zajímavý. Animace byla povedená a i hudba se mi líbila, takže opět celkově spokojenost a příjemný zážitek. 8,4/10(6.12.2015)

Je pravda, že niečo podobné ako je Sakasama no Patema sa dá vidieť aj inde a teda nie je to to najlepšie čo môžete dostať, ale ja sa nebudem pozerať len na konkurenciu, ale hlavne na kvalitu tohto "anime" filmu, ktorý napriek svojej dĺžke má ťah na bránu a neprináša žiadne zbytočné scény. Snáď som dostatočne vysvetlil ten ťah na bránu, ktorý je myslený samozrejme tak, že divák dostane len to čo je dôležité pre príbeh a to je vlastne prednosťou tohto filmu. Samozrejme príbeh funguje na princípe už veľakrát videného, keď sa nepriatelia spoznali zistili, že sú minimálne odlišný a vedia nájsť k sebe cestu spriateliť sa, zaľúbiť sa atď. Ešte by som vyzdvihol animáciu, ktorá je veľmi pekná a oku lahodiaca. Koniec je očakávaný a myslím a ideálny v tom zmysle, že človeka poteší a neurazí. Kedže minutáž je fakt malá (99 minút) tak toto je taká jednohubka, ktorá niekoho zaujme viac iného menej. Minutáž je malá vzhľadom k tomu o čom tento príbeh rozpráva.(18.10.2016)

EXTRÉMNĚ originální. Opravdu zajímavá myšlenka - jednak hodně originální a zároveň jednoduchá. Takový náděl fantazie se jen tak nevidí. Příběhové zpracování už trochu pokulhává (überpadouch, totalita), ale i tak nepřestanete celou dobu valit bulvy. - 70 %(7.2.2015)

Koukáte na to, navíc v kině, je to fajn. Upřímně jsem to čekala více pohádkové, takže některé scény na mě působily v rámci filmu až moc násilně, možná krutě, říkala jsem si, že takový snímek by se bez takových drsných scén krásně obešel. Hudba na mě dojem neudělala – v podstatě téměř po skončení filmu jsem si nedokázala vybavit jediný motiv. Na druhou stranu vykreslení vztahu Mezi Patemou a Eidžim bylo velmi vydařené, radost pohledět. Nápad s opačnou gravitací není nic nového, naštěstí s tím tvůrci ve filmu pěkně hrají, obzvláště ve chvíli, kdy se s opačnou gravitací otočí i kamera, je to velmi vydařené. Hned po skončení filmu má člověk pocit, že viděl kvalitní snímek s lehce předvídatelným koncem, ale i tak za krásné 4*. Jenomže když nad tím člověk pak chvíli přemýšlí, případně diskutuje s někým dalším, najednou si začíná všímat jistých nedotažeností, nesmyslů a už nemá z filmu tak pěkný pocit, jako měl po jeho skončení. Proto nakonec dávám 3*. I tak určitě doporučuji ke zhlédnutí, pokud máte chuť na milý příběh o síle přátelství, bez velikých zvratů, milých postaviček a jednoho sociopata.(11.5.2014)