Patema nohama vzhůru (festivalový název)

• Japonsko

Patema Inverted

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 99 min

Jasuhiro Jošiura

Koukáte na to, navíc v kině, je to fajn. Upřímně jsem to čekala více pohádkové, takže některé scény na mě působily v rámci filmu až moc násilně, možná krutě, říkala jsem si, že takový snímek by se bez takových drsných scén krásně obešel. Hudba na mě dojem neudělala – v podstatě téměř po skončení filmu jsem si nedokázala vybavit jediný motiv. Na druhou stranu vykreslení vztahu Mezi Patemou a Eidžim bylo velmi vydařené, radost pohledět. Nápad s opačnou gravitací není nic nového, naštěstí s tím tvůrci ve filmu pěkně hrají, obzvláště ve chvíli, kdy se s opačnou gravitací otočí i kamera, je to velmi vydařené. Hned po skončení filmu má člověk pocit, že viděl kvalitní snímek s lehce předvídatelným koncem, ale i tak za krásné 4*. Jenomže když nad tím člověk pak chvíli přemýšlí, případně diskutuje s někým dalším, najednou si začíná všímat jistých nedotažeností, nesmyslů a už nemá z filmu tak pěkný pocit, jako měl po jeho skončení. Proto nakonec dávám 3*. I tak určitě doporučuji ke zhlédnutí, pokud máte chuť na milý příběh o síle přátelství, bez velikých zvratů, milých postaviček a jednoho sociopata.(11.5.2014)

EXTRÉMNĚ originální. Opravdu zajímavá myšlenka - jednak hodně originální a zároveň jednoduchá. Takový náděl fantazie se jen tak nevidí. Příběhové zpracování už trochu pokulhává (überpadouch, totalita), ale i tak nepřestanete celou dobu valit bulvy. - 70 %(7.2.2015)

Musím říct, že se mi to velmi líbilo. Nápad s otočenou gravitací je poměrně zajímavý a tady si s ním opravdu pěkně pohráli. Ústřední dvojice byla fajn a ten lehký nádech přátelství a romantiky byl poměrně příjemný. Stejně tak se mi líbilo vykreslení obou světů a především ten totalitní byl dost zajímavý. Animace byla povedená a i hudba se mi líbila, takže opět celkově spokojenost a příjemný zážitek. 8,4/10(6.12.2015)

Byly momenty, kdy jsem se maličko neorientoval a některé dějové prvky z konce filmu mi připadly maličko nereálné. Nicméně prvek převrácené gravitace byl velmi dobře zobrazen a využit - okamžiky, kdy se "pohled" na scénu přetočí z úhlu té které postavy, patří mezi nejsilnější. Jsem rád, že Patema Inverted bylo v rámci brněnského Animefestu promítáno (a že o tom Zíza napsala v zdejší diskusi). ■ Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RQZAXLAV63s ■ S odstupem: V tuto chvíli má film na ČSFD 78% - což si myslím, že je přeceněno - film má reálnou kvalitu tak 72%.(10.5.2014)

CITÁT - My jsme úplně jiné bytosti než vy......... Je to trošku převrácený příběh a to co funguje na papíře, nemusí zákonitě fungovat ve filmu. CITÁT - Nenech mě spadnout!!....... Jezdící chodník mě dostal a je velmi věrohodný. Celkově mě však příběh moc neoslovil. Byl krásně kreslený a hudbu měl jen průměrnou. DIALOG: PATEMA - Jsi.....vzhůru nohama!!! EIJI - Ne, to ty jsi vzhůru nohama!!!.......(7.9.2014)