Bohové Egypta

Bohovia Egypta

Gods of Egypt

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 127 min

Opulentní fantasy pohádka s parádními herci a neskutečným drajvem. Ultrazáporný Butler si vychutnává každou větu a hláškující duo Thwaites/Coster-Waldau taky není marné. Elodie Yung je proklatě hot a jako bohyně lásky více než vyhovující. Akce jak z videohry, ale často nápaditá a střídá CGI prostředí (džungle/poušť/podsvětí) dost často, tak nestíhá omrzet. Fajn překvápko a rád se mrknu znovu. Proyas zvládá i pohádky. P.S: Děda Rush válí. Nejsem jeden Bůh, jsem všichni bozi!(2.3.2016)

• Zeck

Pár let nazpátek vzniklo v rozmezí dvou let asi pět ambiciózních filmů o invazních mimozemšťanech, všechny dopadly katastrofálně a od té doby nevznikl žádný nový. 300 odstartoval něco podobného na historické půdě a mám takový pocit, že Bohové Egypta zapříčiní ten konec. Butler hrál mimochodem v obou zmiňovaných filmech. Náhoda? Nemyslím si. Film s tak brutálně nudným dějem a přitom dvouhodinovou stopáži, že nebýt tam občas chtěný i nechtěný vtip, je to stravitelný jak seno. Nadprůměrný rozpočet padl na herce a zbytek na triky, se smysluplným scénářem se nikdo moc neobtěžoval, takže zde máme půlhodinové pochody plné zbytečných žvástů, románků a vztahových krizí, které vytrhává z letargie instantní digitální akce, při které všechno okázale desetkrát vybouchne a spadne, aby se za patnáct minut zase někam šlo a zbytečně se u toho žvatlalo. Butler na mě působil dojmem, že si před každou scénou dal lajnu kvalitního koksu a celý projekt pouze trollil a Lannister je zde k nerozeznání z Her o sestry, akorát tady měl patrně o pár decimetrů větší péro. Pak je zde jakýsi stále se usmívající a šlechetné pózy házející kretén - člověk, který dvakrát pokoří hlavolam, což je jeden z mála zábavných okamžiků celého jinak nudného filmu, aby zachránil mrtvou, přesto nadále obdobně šlechetnou přítelkyni. K vidění je i bohaté portfolio egyptských bohů a jejich velmi ojedinělé šarvátky a vše zastřešující bůh Re, který je zde vyobrazen v podstatě jako křesťanský Bůh, akorát drží solární kulomet a jezdí po oběžné dráze na železné lodi, takže je vlastně zhruba stejně tak realistický, a bojuje proti nějakému démonovi, kterého patrně sám stvořil, ale proč nezabít celý život každodenním bojem proti démonovi, který mě absolutně vyčerpává, nebaví, či přímo sere. Zbytek děje se týká podmínek vstupu do posmrtného života, což scénárista tak dlouho definoval, až se do toho sám zamotal a zhruba půl hodiny před koncem a třiceti návštěvách podsvětí nedávají pravidla smysl ani samotným postavám včetně správce Anubise, natož divákům. Výše zmiňovaného démona nakonec využije nafetovaný Butler k získání nesmrtelnosti tím, že otcovi Reovi sebere solární kulomet a démona vypustí na Zem, aby úplně každého a úplně vše zabil a zničil, včetně podsvětí, kam se jednoduše nemá jak dostat, ale dostane, protože scénárista si tou dobou už hodil dávno mašli ze zoufalství a dopisoval to za něj pětiletý syn. Takže ještě jednou, Butler chce věčný život a věčnou vládu nad Egyptem, tak vypustí démona, aby celý ten Egypt zničil a všechny v něm zabil, včetně jeho samotného, ačkoliv mu už dávno bez opozice pohodlně vládl. Pak se ale zcela logicky objeví v plné polní Lannister a pomocí sebedůvěry vše uvede do pořádku po epickém CGI souboji dvou létajících Power Rangerů. Nastává happy end a všechny hlavní postavy, které v průběhu filmu umřely jednoduše oživnou, aby náhodou některý mentálně zaostalý fanoušek filmu nebyl smutňoučký. No a ve vzduchu naštěstí není ani v nejmenším cítit potenciální pokračování, protože přeživší tvůrci, kteří si v průběhu tvorby nehodili mašli a nepřenechali práci na projektu svým pětiletým synům, a že jich bylo minimum, zřejmě tušili, že na tak kolosální sračku už příště nikdo při smyslech nepřijde ani zadarmo a pokud si s těmi 3,5 miliardami Kč vytřou raději prdel, bude to zřejmě lepší investice. 40%(23.7.2016)

Skvělé hollywoodské efekty!(21.5.2016)

• gogo76

Toľko zvučných mien ma jednoducho lákalo, navyše historický film, takže nebolo čo riešiť. Obsah filmu celkom zaujal, ale dôležité je aké to je a až potom o čom to je. A práve tu je veľký problém, pretože režisér A. Proyas si neustrážil mieru trikov. Celý film je trik za trikom a efekt za efektom. Akúkoľvek snahu o rozvíjanie príbehu rozbíja ďalším a ďalším vizuálnym efektom a celé to pôsobí strašne umelo a vykalkulovane. Kde sú tie časy Súboja titanov? Stará poctivá režisérska práca a triky použité len tam, kde ich naozaj treba...Po rozpačitom úvode sa to ako tak vylepšilo, ale záver to nijako nevylepšil, takže celkovo iba 40%.(4.12.2016)

Je to křiklavě barevné, je to přeplácané a Pokémoni to nejsou. Co to je?(31.7.2016)

• - Tvorcovia filmu sa ospravedlnili za kontroverzný kasting. Reagovali tak na vlnu kritiky, ktorá im vyčítala, že do filmu, odohrávajúceho sa v starovekom Egypte, obsadili predovšetkým belochov. Režisér snímky, Alex Proyas, zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že výber hercov mal určite priniesť viac rozmanitosti. „Úprimne sa ospravedlňujem všetkým, ktorých naše rozhodnutia urazili,“ vyjadril sa. (JančiBači)

• - Titulnú pieseň k filmu naspievala slovenská speváčka Celeste Buckingham. (Patrik256)

• - Nikolaj Coster-Waldau musel kvôli postave boha Horusa schudnúť, aby mal iba 7% telesného tuku. (figliar)