Bohové Egypta

Gods of Egypt

Bohovia Egypta

Dobrodružný / Fantasy

USA, 2016, 127 min

Líbivé hektické omalovánky. Přítomnost někoho jako Alex Proyas je rozhodně znát, protože jsem se dobře bavil a dokážu si představit, že bych si za pár let zážitek zopakovat. Druhá třístovka to pro Butlera není, ale je to snesitelnější než se povídá...7/10(5.6.2016)

• Tom_Lachtan

Teď bych docela rád začal tím, co je na Bozích Egypta dobré, jenže v tom je problém, onu tu vlastně není dobrého nic, jen některé věci jsou tu méně špatné, je to brakový, béčkový film, kterému někdo nasolil áčkový rozpočet, který bohužel padl na tunu mnohdy zbytečného cgi a zjevně nezbylo na lepšího scénáristu, než na toho, co zjevně trpí vrozenou neschopností napsat dobrej dialog, korunováno českým překladem, kde se bohové loučí slovy "sbohem" - geniální. OK, je to barevná ptákovina, kde se mezi sebou rubou bozi, scénář vem čert, ať je tedy dobrá akce, alespoň! Jenže i tak je zoufale průměrná a horší, než například u takového zremakovaného souboje titánů. Navíc nevím, jak se to štábu povedlo, ale přestože jsou v hlavních rolích ikony fantasy žánru (aneb 300 a hra o trůny), mají oba charisma na bodu 33° Fahrenheitovy stupnice! Přesto to není film, jen nehorázně podprůměrný, což je s takovým rozpočtem obrovská hanba kdysi tak talentovaného režiséra, jen má to štěstí, že není vyloženě odporný, jako třebas Poslední lovec čarodejnic. je poměrně zábavné, že bozi jsou zde asi o metr vyšší, než smrtelníci, ale když se společně brodí vodou, je bohům i lidem hladina sotva po lítka(21.3.2016)

Mimo kategorii pohádek pro děti, kdesi na rozhraní říše pohádek pro adolescenty a dospělé, se zabydlela pohádka nová, ovšem s námětem starým, stařičkým, dokonce si troufám říct, že prastarým. Čeho je člověk schopen pro lásku a to i v konfrontaci s Bohem, v Egyptě pochopitelně ne s jedním, ale s celým nepřehledným zástupem, kdy v organizaci práce je chaos, jednotliví Bozi se rádi maskují, zasahují si do kompetencí, sourozenci se běžně žení a množí mezi sebou, nikdo neví, kdo je čí otec, matka, teta či babička a nad kterou vnitřností danou do hrnce má který z nich mít dozor. Z řečeného je zřejmé, že vzhledem k obecnému chaosu je v této požehnané zemi nejmocnějším Bohem Seth, který, zcela logicky a přirozeně, chce vládnout i oficiálně. Každý mocenský zvrat s sebou nese jistou dávku násilí a dalšího chaosu, což v daném případě posiluje moc samozvaného vládce. V takto pojaté vyprávěnce, ze které dýchá počítačová animace, se dočkáte božsky krásných žen (dobře, tak jedné), lidsky pochopitelných Bohyň, charismatických kladných i záporných hrdinů lidské i božské podstaty (už vidím zas ty mužské názory na představitele hlavního hrdiny, kteří ho kvůli jemným líbivým rysům deklasují na trapného buzíka, takže chlapci, přijměte to, že po světě chodí i jedinci pohlednější než vy a na mužnosti jim to neubírá a prostě se s tím smiřte) a hlavně dobrodružně romantického příběhu. Souboje jsou místy chaotické a nepřehledné, ale upřímně, to je i hokejový zápas a na to se natěšeně dívá většina národa, nevím, proč by to najednou mělo vadit. Vtipy jsou záměrné ("Ó, velký Ra, Bože Slunce a nebes, já, Hor, syn Usirův přicházím s prosbou ... dědečku, potřebuji pomoc!") a nezavánějí trapností, osobně se domnívám, že stejně záměrné jsou i ty scény, které asociují 300: Bitvu u Thermpyl. Pokud nečekáte duchovní hlubiny a dokument o Starověkem Egyptu (pokud čekáte, je chyba na vaší straně), můžete vypnout a skvěle se bavit. Pokud čekáte něco s hlubokým filosofickým podtextem, jděte na jiný film a ušetříte si zklamání. Jen na okraj - ty nejhezčí modré oči skutečně nemá Hor, ať si je třeba tisíckrát Bohem.(6.3.2016)

Jaime Lannister a Leonidas si dávají po hubě ve velkolepé variaci na Souboj Titánů, která egyptskou mytologii znásilňuje způsobem, že by asi i Pepik Fritzl záviděl... Výrazně mi na tom vadí vlastně ale jen to, že je tam bohužel dost scén, kdy se z roztomile nablblé fantasy stává spíš fakt hodně špatná (a výtvarně skutečně hnusná) sci-fi s paprskomety, vesmírnými loděmi a "bohy" v okřídlených pozlacených brněních... Ale nenudil jsem se skoro vůbec. ;) 60 %(14.3.2016)

Indiana Jones, Mumie, Válka bohů, Duna, Zeměplocha, Immortal, StarWars.....jo, je tam všechno a ještě více. Ale přiznám se, že film mi velmi rychle utekl, Egypt mám rád, Jaime Lannister je sympaťák a Elodie Yung k nakousnutí. Ano, mohlo to být temnější, více sexu, potoky krve...ale tak nějak vše vyrovnaly obstojné triky a divoké honičky včetně demoličních prací. A konec bych nechal bez zásahu vyšší moci, alespoň by leckoho hořká slza skanula. Návrat do dětských let, pohádka ze starověku, celkově 3,5*(9.6.2016)