Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Exkvizitor

"Oko za oko a svět bude slepý." - Mohandás Karamčand Gándhí je pro mě jedním z největších mužů světové historie a nejkrásnější je, že jeho filozofie se ukázala v praxi funkční. Právě tenhle fakt dokazuje, že na tom lidstvo snad ještě není tak špatně. Životopisný velkofilm Richarda Attenborougha je sice opravdu dlouhý, ale nezdá se mi, že by v něm byla hluchá místa. Kingsleyho výkon je geniální, zbytek ansámblu ovšem rovněž není k zahození. Největším překvapením pro mě byla účast Nigela Hawthornea, který je na scéně jen pár vteřin, ale i tak dokáže předvést další skvělou "humphreyovskou" kreaci á la Jistě, pane ministře. "Gándhí" je krásný film o krásném člověku s hlubokým morálním poselstvím. ()

pepo

Vyše trojhodinová a 9 (!!!) Oscarová biografia Mohandasa K. Gándhího stojí hlavne na životnom hereckom výkone Bena Kingsleyho. Krásny a dôležitý film má jedinú vadu a tou je občas príliš rozvláčne tempo. Netreba sa ho však báť, pretože ponúka to najlepšie, čo na poli tohto žánru vzniklo a za trpezlivosť pri sledovaní sa veľkoryso odvďačí. Epos ukazujúci, rovnako ako samotný človek, ktorým bol inšipirovaný, že aj politika sa dá robiť s ľudskou tvárou. Scéna pohrebu je najmasovejšou scénou histórie kinematografie s vyše 300-tisíc štatistami.. Povinná záležitosť. 9/10 ()

gogo76

"Som moslim, hindiusta, kresľan i žid..." Osem oscarový Gandhí je veľký film. Veľký čo do počtu oscarov, témy, davových scén, stopáže, veľkého hereckého výkonu, ale hlavne je o veľkom človeku, ktorý dokázal spojiť i nepriateľov - hinduistov a moslimov. Videl som to už veľmi, veľmi dávno, uff, to už bude i 20 rokov... Oprášil som dvd, ktoré mám už nejaký rok a prekvapilo ma niekoľko vecí. V prvom rade film nezostarol, je nadčasový, stále presvedčivý a kvalitný. Zaskočila ma prestávka na dvd, podobne ako pri Siedmych samurajoch, ak sa nemýlim. V kine to beriem, ale na dvd si to mohli odpustiť. Takmer som poskočil na gauči, keď som v malej scéne spoznal mladého D. D. Lewisa. Davové scény sú veľkolepé, dnes sa to robí digitálne, ale toto je úžasné. Nezabudnuteľný je masaker- streľba do davu, či pouličné nepokoje a hromadné bitky medzi moslimami a hinduistami... A Kingsley ? Nezabudnuteľný. " Viem o jednej ceste von z pekla... Nájdi chlapca, sirotu, tak starého ako bol tvoj, keď ho zabili a vychovaj ho ako svojho. A vychovaj ho ako moslima..." Ben Kingsley 100%. Film 90%. ()

Chrustyn

Velkolepé a chvílemi neuvěřitelně působivé drama, které však trpí jako skoro každý biografický snímek přílišnou zdlouhavostí a potřebou vše do detailu vysvětlovat. Pokud si však ke sledování připravíte pohodlnou pohovku určitě si tuto výpravnou podívanou vychutnáte a to hlavně díky dokonalému výkonu Bena Kingsleyho a úžasné kameře. ()

sportovec

Ze zhlédnutí české premiéry (premiérového promítání v tehdejší ČSSR) si pamatuju jedno: v zaplněném kinosále nebyl nikdo, kdo by žehral na délku filmu, komu by vysloveně vadila jeho délka. GÁNDHÍ byl velmi pozorně sledován takřka bez výjimky a se zatajeným dechem. Pomalé tempo bylo přiměřeným tempem, scénář klíčových scén, zejména bitevních, nebyl nikým zpochybňován. I tehdejší kritika film chválila a v tomto případě poprávu zdůrazňovala jeho všelidské ideové poselství. Nechci tu opakovat již vyřčené soudy. Ale osudem kohokoliv z nástupců obou protagonistů tohoto ztvárnění gándhiovské látky, bude-li chtít zachovat jeho srozumitelnost pro evropského diváka, je právě tato jakoby dokumentarizující metoda, v níž fikce splývá s fakty do jednoho samozřejmě sourodého celku, základním východiskem. Existují i jiná tempa než evropská, existuje i jiné vnímání času a života než to naše. A existuje také kvalita, která sice nesplývá zcela s naší představou o životě a díle neevropské osobnosti, zato však prostřednictvím skvělých hereckých výkonů evokuje prostředí, které pro nás, Evropany, není ani nezajímavé, ani neatraktivní. A nabízí zážitek, na který se nezapomíná ani po desetiletích. (Stranou ponechávám fakt, že ani dnes toto klasické dílo není dostupné pro českého diváka na DVD nosičích.) ()

• Film obsahuje nejmasovější scénu, která byla do roku 2012 natočena. Scéna z pohřebního průvodu obsahuje necelých 300 tisíc účastníků, ze kterých pouze třetina z nich dostala za svou práci zaplaceno. Plat jednoho komparzisty byl 40 pencí. (Zdroj: ČSFD)
  • Scénu z pohřebního průvodu točilo 11 kamer. Pořídilo se celkem 6 096 metrů záběrů, což je více než výsledná stopáž filmu. Sestříhaná pohřební scéna nakonec trvala 125 vteřin. (Zdroj: ČSFD)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)