Úskalím životopisného snímku vždy bude zájem o osobnost, které se věnuje. Mahátma Gándhí je charakter sám o sobě - svou trpělivostí, tvrdohlavostí a mírumilovným jednáním musí s každým člověkem alespoň trochu zahýbat. Ostatní tasí meč, on nastavuje tvář, ostatní zuřivě demonstrují, on je umlčuje svou hladovokou. Attenborough správně pochopil, že život jednoho z největší myslitelů nejde shrnout celý, a tak se soustřeďuje na významné politické události, které měly dopad na celosvětovou společnost. Nejzažším rokem je tedy rok 1894, kdy Gándhí začíná své myšlenky prosazovat v Africe. Pokud máte rádi pomalejší filmy, kde má jednu z hlavních rolí kamera, tady se nabažíte. Spousta krásně nasnímaných panorámat, klidné prostředí, práce s komparzem...Nad vším ční fantastický herecký výkon Bena Kingsleyho, v jehož přítomnosti ty tři hodiny utečou jako voda. Zamrzí možná vynechání několika událostí (pokus o atentát) a občas podivně pracuje střih (akčnější scény), ale jako kolos je to ukočírované velmi dobře. Navíc pěkná reklama na humanismus. [Přesná stopáž: 191 min](28.7.2011)

Velmi dlouhý a dle mého velmi přečeněný film. Nechala jsem se nalákat, ale mé očekávání bylo mnohem větší.(2.3.2009)

K filmu jsem se musel dokopávat velmi dlouho, protože mě děsila představa sledovat 180 minut člověka obaleného plínou. Jednoho nedělního odpoledne se tedy podařilo nemožné a já konečně spatřil biografii tolik opěvovaného Mahátmy Gándhího. Filmu nelze zhola nic vytknout. Kamera + hlavní představitel excelentní. Myšlenky geniálně jednoduché a úderné.(6.4.2009)

Dlouho jsem měl ten film na stole a odsouval si jeho puštění. Pak přišel ten den a já z něj nemohl spustit oči... Film je dlouhý, ale z každého záběru vyřazuje pečlivost a schopnost odvyprávět jak osobní tak společenský kontext této velké postavy...(13.12.2008)

Ben Kingsley - (Mohandas Karamchand Gandhi) +++ Candice Bergen - (Margaret Bourke-White) +++ Edward Fox - (generál Reginald Dyer) +++ John Gielgud - (Lord Irwin) +++ Trevor Howard - (sudca Broomfield) +++ Martin Sheen - (Vince Walker) +++ John Mills - (Lord Chelmsford) +++ Daniel Day-Lewis - (Colin) +++ Bernard Hill - (seržant Putnam) +++ Hudba: Ravi Shankar +++(24.1.2008)