V úkrytu

(festivalový název)
  • Polsko W ukryciu

Je rok 1944. V meste sú oddiely Nemcov, ktoré zatýkajú a odvádzajú ľudí. Jankin otec, miestny fotograf, ukrýva pod podlahou v salóne svojho domu dcéru svojho židovského kamaráta, Ester Goldfrbovú (Magdalena Boczarska) sa začína starať o Ester sama. Jednej daždivej noci počas búrky sa zo strachu príde pritúliť do úkrytu k Ester a medzi dvoma mladými ženami vzplanie mocné milostné puto. Avšak vojna sa končí a Janka začína žiť v klamstve z obavy, že stratí niečo, na čom jej v živote skutočne záleží... (sochoking)

mira007

Polský film o ukrýváné jedné pěkné židovce, která naváže vztah s ukrývající -jednou psychopatkou, která se na ní citově tak upne, že předstírá , že válka neskončila jen aby ji měla doma schovanou. Celkem odvážné lesbické a hanbaté scény mi zase dokázali, že polské filmy ( navzdory představě Polska jako katolicky konzervativní země ) jsou daleko odvážnější než české. Nejenže na ně jde víc peněz, nejenže jsou technicky náročnější než naše ale i v oblasti erotiky jsou progresivnější ( v českém filmu leda najmou nějakou modelku aktů, ale herečky tady nic odvážnějšího nenatočí ) ()

Aljak

Akosi som tým poľským drámam stále neprišiel na chuť. Pritom väčšina z nich má skvelý základ a na precíznosť spracovania a kamery sa rozhodne nedá povedať nič zlé. Lenže celá tá melanchólia pôsobí až príliš jednotvárne a monotónne. Podobný pocit som mal aj pri tomto snímku, ktorý mal zaiste schopný scenár, no celé sa to až príliš vlieklo a zápletka sa občas menila na lyrickú medzihru takmer bez zlomov, ktoré by boli pre takýto film jednoznačným prínosom. Ale po umeleckej a emocionálnej stránke to bolo naozaj veľmi pekné. No celkový dojem určite nie viac ako 3*. ()

lineker

Film až příliš nadupaný různými dějovými zvraty. Z ukrývané se pomalu stává vězeň z ukrývající psychopaticky zamilovaný bachař, který je pro svojí lásku udělat prakticky cokoliv. Fašistický režim v Polsku pomalu střídá ten komunistický, rozdíly jsou nepatrné. Až potud, je to skvělá idea a film na tom mohl zůstat. Scénárista si zřejmě ale umanul, že každou čtvrthodinu filmu musí šokovat nějakým dalším obratem. Škoda, nebýt toho šel bych na plné hodnocení. ()

Saxos

Bezdějové drama z období konce 2. světové války a začátku poválečného života v Polsku. Janka dělala vše pro to, aby si po celou dobu udržela pod podlahou objekt své nové sexuální zkušenosti, mladou židovku Ester. Proti všem a za jakýchkoliv podmínek a činů. Nesmyslné a nepodložené zvraty. Ukončení žádné. ()

Volodimir2

Mesto Radom blízko Varšavy v roku 1944. V dobe nacistickej okupácie a častých akcii spojených s kontrolami domovov a zatýkaním ľudí, majiteľ fotoateliéru poskytne ukrytie pre dcéru židovského priateľa, Ester. Keď nacisti zatkli majiteľa fotoateliéru a odviezli na nútené práce, medzi jeho dcérou Jankou a mladou židovkou sa vytvára silné erotické puto. Film je príbehom o tom, ako ďaleko je človek schopný zájsť pre lásku, ktorá môže dokonca viesť až k trestnej činnosti. Keď vojna skončí, v tomto okamihu sa zmení politická a vojenská situácia, a tak vzťah medzi dvoma mladými ženami by sa mal ukončiť odchodom židovky z domu. Janka začína žiť v klamstve z obavy, že stratí niečo, na čom jej v živote skutočne záleží, a tak drží mladú židovku v nevedomosti v obave pred stratou svojej lásky. ()