Rybka a kočka (festivalový název)

• Írán

Mahmoud Kalari

Sepehr Seifi
  • apacka

Slušnej mindfuck.(10.7.2014)

Mno, hezky je to zacyklené, ale... Ale opět jakoby (tentokrát) od íránských cinefilů pro ty evropské (americké)...(14.1.2015)

• Jindrusa

Filmový experiment, který se odehrává kdesi v Iránském lese v jednom dvou a půl hodinovém záběru. Do kamery se postupně dostávají jednotlivé, divné, postavy, které kamera v podstatě bez použití filmové řeči sleduje. Zachycuje je v jejich rozhovorech, aby je pak zase opustila a sledovala postavy jiné. Vše se děje v "reálném nefilmovém čase". (Například pán si zapálí cigaretu a divák jej sleduje celých pět minut v podivném dialogu se svým synem, než ji vykouří.") Asi by k pochopení inovativní výjemočnosti tohoto snímku, bylo potřeba více energie, než jsem byl ochotný mu jmenovat. Od Íránských filmů si dám zase na chilku pohov.(10.7.2014)

Íránští autoři snímku šli do rizika, že část diváků bude z jejich filmu odcházet předčasně a toto se také v hojné míře děje. Není to film konzumentský k sobotnímu obědu ale film nutící diváka přemýšlet o každém detailu a slovu, aby aspoň zčasti pochopil smysl a linku příběhu a přijmul relativitu času a prostoru odehrávajíci se na plátně v jediném nestříhnutém záběru. Osobně hodnotím jako jeden z nej, co se týče filmařského uměni a zasažení člověka a pro sledování doporučuji být v plné kondici, což při festivalových projekcích od 22:00 nebylo vždy na 100%. Navíc zrovna po tomto filmu bych uvítal diskuzi, měl jsem v hlavě 100 + 1 otázek.(17.7.2014)

Zajímavě DIVNÁ atmosféra a geniální propojování minulosti a přítomnosti v jednom(!) záběru. Nic víc. Ale ani míň. Dokoukají jen pravověrní art-filmoví úchyláci. (3,5*)(10.7.2014)