Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem... Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků. (Česká televize)

Aljak

Mám z toho zmiešané pocity. Tento príbeh si zaslúžil byť čistou drámou, teda bez všetkých tých bizarných snáh o komediálne prevedenie niektorých situácií. Neviem prečo sa k tomu tvorcovia uchýlili, ale nepasovalo mi to tam. Ako čistá dráma s retrospektívnou krimi zápletkou by bolo oveľa lepšie. V prvej polovici filmu som sa dosť strácal, po príchode Tilly do toho zapadákova sa tam zrazu vyrojilo príliš veľa postáv, ťažko sa v tom hľadali vlastne súvislosti, do toho ešte aj tá retrospektíva, no občas dosť zmätok. Neskôr sa to už ustálilo a dalo sa v tom ako tak orientovať. Po dejovej stránke nadpriemer, takisto aj kulisy a kostýmy, ale to spracovanie ma až tak neočarilo. Aspoň že ten koniec stál za to! (a samozrejme aj vynikajúca Kate Winslet) ()

hansel97

O osudu ženy, který je křivděno a celý život jsou jí pouze házeny klacky pod nohy, ale ani to ji nerozhodí a nedonutí zastavit. Kate si to užívá, evidentně a neskutečně mě celé dvě hodiny na plátně bavila. Brilantní vyváženost mezi humorem a tragickou stránkou příběh. Jen mi trochu neseděl Hemsworth jako milenec o 14 let starší herečky, ten rozdíl fakt až bil do očí. ()

Babous

Ty absurdní momenty (jako když návštěvnice přijede do vesničky a uvidí tam všechny ženy v nejluxusnějších modelech) v úvodu jsou parádní, vztah mezi Hemsworthem a Winsletovou (kdyby to člověk nevěděl, ani by neřekl, že je mezi nimi 15 let věkový rozdíl) taky ujde, ale ta závěrečná třetina je prostě špatná - ne vinou filmařů, ale kvůli předloze, která se zřejmě za každou cenu chtěla vydat jednodušší cestou patetičnosti a kýče. ()

maddy

Nevyvážený mix vážneho príbehu o utlačovaní a detských traumách, sociálnej drámy, bláznivej komédie a thrilleru o pomste. Scenár je značne pútavý a vzhľadom na to, že vychádza z knižnej predlohy, tak verím, že tá môže byť priam skvelá, poriadne čierno humorná, sarkastická, no zaobalená do silného príbehu o vyrovnávaní sa s minulosťou, pomste, ale aj láske. Film by všetky tieto nálady chcel ponúknuť za necelé dve hodiny, no Moorhouse nie je síce zlá, ale evidentne nie natoľko zručná režisérka, aby všetky tieto pocity dokázala zlúčiť do jedného konzistentného celku. A tak vznikol taký žánrový mix, ktorý síce drží pohromade, ale ako celok pôsobí značne nevyrovnane. Dej sa neustále mení tak razantne, že pokiaľ si už divák zvykne na drámu o šičke šiat z úvodu, prichádza na rad uletená komédia s Hugom Weavingom v úlohe skrytého gaya/transvestitu alebo večne protivnou matkou, keď už divák akceptuje aj túto polohu zabrúsi Dressmaker na chvíľu do čisto romantických vôd a rieši vzťah ústrednej postavy s mladíkom, aby z nenazdajky čiernohumornou scénou mohlo jednu z postáv usmrtiť a so všetkou vážnosťou riešiť traumu a depresie hlavnej postavy a v závere sa preklenúť až do revenge filimu. Čierny humor síce zbožňujem, ale keby film ostal iba v polohe drámy o pomste a riešením si účtov z minulosti v jednom malom zapadákove, ktorú by celý čas podfarboval čiernohumorný podtón bol by som maximálne spokojný. Takto sa to však až príliš často uchyľuje k buď zbytočne uleteným scénkam alebo až prehnane vážnym scénam a na ten zlatý stred a vyvážený pomer nálad/žánrov sa podarí režisérke natrafiť iba občas. Tých ktorí majú radi čierny humor Dressmaker pobaví, ale inak neviem presne komu film vlastne odporučiť. Bežných fanúšikov komédií nemá šancu uspokojiť a pár silne čiernohumorných scén (napr. to čo a ako sa stane Hemsworthovi alebo samotný záver) nemajú šancu uniesť a fanúšikov drám tu zase bude neustále vyrušovať to neustále a prirýchle striedanie vážnych a odľahčených scén. Dressmaker je tak veľmi ojedinelý mix čiernej komédie a vážnej drámy, v závere priam až thrilleru, ktorý má po príbehovej stránke veľký potenciál, ale na zadaptovanie to je neskutočne náročná látka, ktorú síce Moorhouse ustála so cťou, ale s režisérom a scenáristom iných kvalít by z toho mohol byť zásadný film, ktorý by svojim príbehom, vyznením a čiernym humorom väčšinu divákov dokázal šokovať. Takto síce fajn, ale dosť nevyvážený pokus. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

Dr. Hawkeye

Tak nevím. Kate Winslet je skvostná jako vždy a navíc Hugo Weaving si svoji roli poněkud ulítlého policajta až rozkošnicky užívá, ale... film jakoby si sám se sebou nevěděl rady. Chvíli je komedie, chvíli vztahové drama, proběhne tu i thrillerová chvíle, zkrátka jde o neskutečně rozháraný film, což mi v tomto případě bylo skutečně líto. Rád bych dal o hvězdičku víc, mimo jiné i proto, že srdéčko kostyméra doslova plesá nad úžasnými výtvory, ale bohužel, nejde to... ()

• Produkcia sa začala o rok neskôr, dôvodom bolo tehotenstvo Kate Winslet. Natáčať sa začalo tri mesiace po tom, ako porodila. (megajalec)