Memphis (festivalový název)

Scénografie:

Bart Mangrum

Kostýmy:

Jami Villers

Nikdy se do Memphisu nepodívám, ale po shlédnutí tohoto filmu můžu říct, že jsem TAM byl. Fascinující polodokument o (ne)natáčení alba, který postrádá jasnou dějovou linku (ona tam je, ale o tom je zbytečné tady psát), zato vypráví jednotlivými obrazy. W. E. Beal se jen prochází Memphisem, sem tam s někým promluví, kamera snímá hrající si děti, baptistické kázání, všudypřítomné náboženské nápisy, zevlující mladíky, ulicemi brázdí bílý lincoln s jednonohým černošským filozofem (když si na ulici tenhle osudem poznamenaný jedinec zapíná bavlněnou košili, je v tom - pro mě - neokázalá symbolika, s níž pracuje celý film)... Film je taky napěchovaný uhrančivou hudbou (nejen dřevní blues). Aniž bych si toho v jiných filmech nějak extra všímal, tady je skutečně celých 79 minut naprosto dokonale ozvučeno (zvukař Micah Bloomberg), zvuky a obrazy vypráví samy - šumění listů na stromě, praskání ohně, vrzání koženkového sedadla, noční cvrčci, jízda kaluží na kole, projíždějící vlak - tohle všechno dělá z Memphisu výjimečný "atmosferický" snímek, který by mohl být jen trochu delší... P.S. To občasné "plácání" rád odpustím.(18.7.2014)

• J*A*S*M

(49th KVIFF) Kdybych zůstal na debatu a měl na to dost velký koule, řekl bych hereckému delegátovi, že lidi ze sálu neodcházeli proto, že by se snad jednalo o "náročný, ale krásný lyrický film, který se odmění jen pozornému a soustředěnému divákovi", nýbrž o do sebe a do Ježíše zahleděnou, nesnesitelně nudnou sračku o ničem. První, a doufám že i poslední film, který mě na festivalu vyloženě štval. Jedna hvězda za fór se šukáním hlíny. Ámen.(9.7.2014)

Baladická cesta jednoho hudebníka, vykládajícího o existenci a Bohu. "Willis, we need to make a record." W: "We need to be trees." Film, kde se od začátku do konce nic neděje, děje se to jen a pouze v myšlenkách hlavního hrdiny. Hlavní představitel nehraje sám sebe, on totiž vůbec nehraje. A mně to nevadí. Relaxuju, upadám do drobných mikrospánků. Ne, protože by mě film nebavil, ale protože ve mě jeho vlivem cosi harmonizuje. Taková meditace na plátně. Musím říct, že když bych film chtěla analyzovat, musela bych dodat, že film může působit tak trochu samoúčelně. Sám herec přiznává, že film pro něj fungoval jako zrcadlo, což pro diváka nenese velký význam, vzhledem k tomu, že nemá úplně volný přístup do nitra postavy. Ale já si myslím, že analyzovat film postavený na náladě a atmosféře zkrátka tak nějak postrádá smysl.(9.7.2014)

• Disk

Málo písniček a hodně výkřiků "Chvalte Pána Ježíše!"(9.7.2014)

• Jeremy.jk

Film o muzikantovi s absencí hudby... 1* za lokace Memphisu, druhá za náznaky oblíbených melodií - 30%. [49. MFF Karlovy Vary](8.7.2014)