2000 let britské historie

• Velká Británie The British

Národ, stmelený více než dvěma tisíciletími bojů, opanoval v průběhu své existence Zemi, a položil základy moderního světa. Budeme vám vyprávět příběh malé skupinky ostrovů, které se na čas staly supervelmocí. (Česká televize)

laepus

Velice vydařený (a co jiného byste také čekali od BBC?) dokumentární seriál o dvoutisíciletých dějinách těch několika ostrovů severozápadně od Evropy. Tvůrci si vybírají ty nejznámější a nejzajímavější příběhy (Vilém Dobyvatel, Oliver Cromwell, velký požár, kolonie, Krymská válka, průmyslová revoluce apod.), na kterých demonstrují různé vlastnosti a charakteristiky britského národa. Přiznám se, že na můj vkus je to občas poměrně levičácky zaměřené, ale vzhledem k tomu, že ty vybrané příběhy jsou opravdu silné - dokonce párkrát mě síla těch lidských osudů dovedla k slzám dojetí, čeho je lidský génius schopen - hodnotím stále vysoko. ()

Mallinali

Není to špatné a člověk se tam i leccos dozví, i když je to spíš takové typicky anglosaské vyzobávání zajímavostí s problematickými historickými soudy, než komplexnější zpracování do hloubky jako u Francouzů. Co je spíš trapné, jsou časté morální soudy, ušité na míru moderní tzv. progresivní levici. Krásně je to vidět na otrokářství, které je popisováno, jako by to bylo něco výsostně britského a ne jako něco, co tisíce let prováděli prakticky všichni a jedině Britové s ostatními západními státy s tím dokázali skoncovat a donutit k tomu zbytek světa. Z obrovského britského přínosu světu tu je udělána skoro nejhorší epizoda jeho dějin. Dodám, že např. Arabové Afričany na rozdíl od Britů dokonce kastrovali, což je důvod proč tam prakticky žádní jejich potomci nežijí a nevyprávějí tklivě o těžkém údělu svého lidu před 200 lety... ()

GilEstel

2000 let britské historie? Kladu si otázku. Co chtěl tímto názvem básník říci? To jako historie Spojeného království Velké Británie? To bychom se bavili o nějakých 300 letech historie. Bavíme se tedy o historii ostrova Británie? To by už dávalo větší smysl, ale určitě bychom pak měli zajít dále do minulosti než 2000 let. Navíc obsah seriálu pojetí "historie ostrova" neodpovídá. Neustále se zde mluví o jakémsi britském národu, který kolonizoval svět a dal mu veškeré výdobytky moderní civilizace. Já mám za to, že v Británii žije mnoho národů, které mluví jedním jazykem (Skotové, Walešané, Irové, Angličané.....). Navíc samotný pojem národ vznikl a ustálil se až někdy koncem 18. století, takže mluvit o jeho 2000leté historii, je poněkud zavádějící. Autoři seriálu mají v těchto pojmech poněkud zmatek. ___________ Nyní už konkrétně k vlastnímu obsahu. Jelikož nacpat 2000 let historie do 7x44min je nemožné, dokument se věnuje jen některým věcem. První 3 díly obsahují asi 500leté skoky. Poslední jsou zhruba po 100 letech. Prakticky po celou dobu nemáme žádnou informaci o geopolitickém uspořádání tehdejšího světa. Většina času je věnována příkladu života jednotlivce v tehdejší době a převratným pokrokovým vynálezům a kulturním změnám, které určovaly vývoj společnosti. Máme tu tak romanizaci ostrova v době římské nadvlády, příchod křesťanství, období normanské nadvlády s výstavbou hradů, Shakespeara, občanskou válku za Cromwella, kolonizaci (značně povrchně), vynálezy stroje na pletení bavlny, knihtisku, akcií, parního stroje, elektřiny, moderního záchodu, kanalizace, penicilinu atd. atd. Co mi tedy na celém dokumentu vadí nejvíce, je jeho propagandistický charakter, který nejenže překračuje etické hranice zdravého vkusu, ale vědomě lže. Caxton se možná zasloužil o první tištěnou knihu v Anglii, ale Gutenberg tu byl se svým vynálezem o 30 let dříve. Dokument prostě vytváří zvrácenou tezi, že všechno bylo v Británii první a všechno tam bylo nejlepší. Jakoby okolní svět jen čekal a nic nedělal. Ráz propagandy tomu přidávají doprovodné nacionálně cílené komentáře současných britských celebrit v podání herců, zpěváka, fotbalisty, boxera atd. Je opravdu přihlouplé poslouchat boxera Lennoxe Lewise, jak vypráví o svých "britských předcích" o nezdolnosti ducha britského národa, který se nechtěl podvolit v prvním století moci Starověkého Říma. Přitom jeho rodiče se narodili na Jamajce 300 let poté co byli jejich pra pra dovezeni jako otroci z Afriky. Mohu to tedy brát tak, že ti Keltové, kteří se modlili k druidům a žili v Británii před Římany, jsou ti opravdoví Britové a ostatní ne? No a co tedy germánské kmeny nájezdníků v 5. a 6 století, kteří kočovali z dnešního východního Německa. Pokud pamatuji Anglové a Sasové kolonizovali britské ostrovy v 5. a 6. století. Dali zemi jméno a jazyk. O nich není v dokumentu ani zmínka. Inu možná právě tito nejsou součástí toho úžasného britského národa s 2000let starou historií. Mám pocit, že vzdělaného Angličana musí takhle propagandisticky natočený dokument spíše urazit, než posílit jeho národní uvědomělost. Jediný, co dokument trochu zahraňuje, je jeho vizuální podoba a pohled do sociálních poměrů dobové společnosti napříč staletími. Jakmile se ale dostane k výkladu historie a souvislostí, autoři vaří z vody a nevědí, která bije. Nebo možná co je horší to i vědí. () (méně) (více)