Život je úžasný (festivalový název)

• Polsko

Touha po životě

(festivalový název)

Drama / Životopisný

Polsko, 2013, 107 min

Jak je těžké být rostlinou... a přesto - chce się żyć! Mateuszova cesta za lidskou důstojností přes hranice botanické říše, dlážděná smutkem, lemována osaměním, zkrápěna zoufalstvím... naštěstí i s doprovodem bezvýhradné lásky, lidského soucitu, neutuchající naděje a humorného nadhledu - i tak otázka zní - kdo z nás by si dokázal říct - "jest dobrze"?(3.10.2014)

Až pri záverečných titulkoch som uveril, že Dawid Ogrodnik je v skutočnosti úplne zdravý. To s akými neuveriteľnými detailmi zahral postihnutého je obdivuhodné. Opäť jeden z tých silných filmov, pri ktorých si uvedomíme, že môžeme byť vďační za to čo máme a že nemá zmysel trápiť sa hlúposťami, ktoré za to nestoja.(11.4.2014)

Podobné filmy bývajú pre diváka veľmi silne emočne vypäté, ale tento nehraje na city okázalým spôsobom. Ukazuje skutočný príbeh postihnutého chlapca a robí to triezvo a vkusne. Dramaturgicky si vypomáha "forrestgumpovským" rozprávaním a dopĺňa myšlienkové pochody hlavnej postavy divákovi. Absolutórium patrí hercom Dawidovi Ogrodnikovi a Kamilovi Tkaczovi. Tento poľský snímok je ľudsko čistý, má silné scény, decentný vtip a pôsobí ako balzam. Veľmi pekný film.(1.9.2014)

Můj nejsilnější zážitek ze Zlinfestu 2014. Neskutečně dojemný příběh. Ani si nevzpomínám, kdy naposledy jsem na víc než polovinu filmu koukala skrz potoky slz...Skvělí byli oba představitelé hlavní role (Kamil Tkacz a David Ogrodnik) i podmanivá hudba Bartosze Gajdeckého.(5.6.2014)

Je to chlapák tenhle Mateusz. Bouchnul si do stolu, má rád kozy a to je dobře. Tak to má být. Ogrodnik velmi dobrý. Za jedno zhlédnutí to určitě stojí, ale já si na citové vydíračky na filmovém materiálu moc nepotrpím. I tohle je život...(16.2.2017)