Orfeus

Orphée

Orpheus

Fantasy / Drama / Romantický

Francie, 1950, 95 min

Do sálu jsem šel s tím, že nejspíš budu moc dohnat svůj spánkový deficit (ano, takový jsem barbar). Naneštěstí pro můj biorytmus, naštěstí pro mě na nic takového nezbyl čas. Film je skoro až akční, ani přes témeř dvouhodinovou délku nenudí. Herecké výkony jsou solidní, za povšimnutí zde taky stojí na svou dobu vyspělé efekty/kamera (např. vstup do zrcadla pohledem z první osoby, ruka prostupující zrcadlem..).(1.8.2011)

37. LFŠ(1.8.2011)

• Hejtmy

{223/1001} Zajímavý film, ve kterém si zopakovali svoji spolupráci z Krásky a zvířete režisér Jean Cocteau a Jean Marais. Po slibném svižném začátku na mě byl zbytek filmu přece jenom trošku moc surrealistický, ale lidem, kteří mají radši myšlenky naznačené než vyřčené, může být Orphée ideální podívanou. Mně tam chyběl vlastní názor a snaha něco, ať už by to bylo cokoliv, filmem říct. 45 %(11.4.2011)

Cocteauova nebezpečně hluboká pouť do podsvětí poezie, založená na aktualizovaném řeckém mýtu, odhaluje mnohonásobnou dvojsečnost básnické inspirace, vedle její omamující krásy a zraňující bolesti (jež ostatně tvorbu podmiňuje) je to především věčnost navracení: skutečnosti, přítomnému okamžiku, neřkuli životu samému se lze přiblížit (a neztratit přitom vše, tj. sebe sama) jen jeho vnitřní sugescí nebo po zapomenutí jeho nahrazením obrazem vtělujícím jeho ideu. Odtud i věčnost mýtu a současně: naše předurčenost jím. Jsme na cestě kupředu a současně se vracíme.(15.9.2010)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)