Yoshita je úplne bežný stredoškolák kdesi v odľahlom japonskom mestečku, ktorý si príliš neužíva popularity a je skôr triednym outsiderom. Veci sa však začnú meniť vo chvíli, keď v sebe nečakane objaví zvláštnu schopnosť - dokáže čítať myšlienky! Pod vplyvom svojho objavu sa rozhodne, že sa stane superhrdinom a spasí svet od všetkých jeho moderných neduhov i vojen a nastolí poriadok. Čoskoro však zisťuje, že schopnosť nezískal sám a že je možné ju využívať aj na tak trochu iné účely... Navyše, do mestečka prichádza pár, muž a žena, ktorí hľadajú práve ľudí s takýmito schopnosťami.
Nový komediálny sci-fi seriál výrazného japonského režiséra Šion Sona nesie typické prvky jeho modernej tvorby a berie si na paškál žáner superhrdinských teen sérií a paranormálnych romancí, populárne knižné a filmové série a v neposlednom rade anime. (Madsbender)

Expozituror

A v soutěži o nejreálnější pojetí náctiletých superhrdinů vyhrává Japonsko. Ona totiž paradoxně Šionova variance na puberťáky, kteří v sobě objeví nadpřirozené schopnosti, jde i přes svou karikaturnost nejpravděpodobnějším směrem :). Než zachrání svět musí si samozřejmě vyřešit své osobní problémy. Není nic důležitějšího než např. vědět jestli je vaše vyvolená ještě panna. Takhle by to dopadlo s námi všemi (alespoň s 99% z nás). Jinak režisér zde dále rozpracovává prvek mužské erekce a povyšuje ho na aktivního činitele děje. Teleportaci omezuje jen na fyzické tělo hrdiny a všeho, co má v daný moment v sobě (geniální třetí epizoda s telefonem) ,telekinezi omezuje jen na předměty, jejichž posun či pohyb povede k sexualnímu vzrušení telekinetika apod. Originálních nápadů je tu kopa, snad se někdy dostanu k manga předloze. ()

Madsbender

Tak trochu iní superhrdinovia. Mám za sebou pilot a musím povedať, že tak dobre som sa nenasmial už dávno. Sono má extrémne dobrú náladu, pretože v Minna! Esupâ dayo! si nestrieľa len zo zaužívaných žánrových klišé a archetypov postáv (nevýrazný triedny outsider-hrdina, krásna spolužiačka, chlípny učiteľ, populárny krásavec a miestna hviezda, trenér, ktorý si robí zálusk na hrdinovu matku) (post)pubertálnych "superheroes movies " a školských anime s prídavkom sci-fi/fantasy prvkov (teda schopnosť čítať myšlienky, telekinéza a všetko s tým spojené), v tomto prípade podriadené erotickému leitmotívu. Svojim spôsobom tu Sono obmieňa a paroduje už tak humorné "hľadanie tej pravej" zo svojho obdobne zábavne perverzného a nekorektného opusu magnum Ai no mukidashi a korení drobnými detailami, šťuchancami a drobkami pre znalcov ako jeho tvorby, tak rozličných anime, ale aj iných teen sérií (hrdina vie čítať myšlienky všetkým, okrem svojho milovaného dievčaťa, miestny krásavec má časté nutkanie zvliekať si tričko - nepripomína vám to niečo?). Schopnosti sú neodmysliteľne spojené takmer výlučne so sexuálnymi chúťkami (telekinéza nefunguje na noviny, len na erotické magazíny a pod.) postáv a neustála prítomnosť tejto skutočnosti evokuje zľahka erotické tendencie v anime seriáloch, ktoré sa nimi snažia zakryť nedostatky plytkého scenára. Minna! Esupâ dayo! však na tejto samoúčelnej plytkosti stojí a buduje humorné scénky, aké len tak neuvidíte. Postavy sú nesmierne zábavné (predstavené sú stručne, ale jasne a nezabudnuteľne, pričom zžitie sa s nimi mi trvalo cca 5 sekúnd) a majú potenciál udržať po celý seriál latku minimálne na rovnakej úrovni, pretože z námetu je rozhodne čo ťažiť - a pevne verím, že toho plne využijú. Yoshiro je jednoducho taký, ako každý iný stredoškolák - najviac túži po dobytí srdca svojej lásky. Keď však objaví svoju novú schopnosť, rozhodne sa zachrániť svet a zbaviť ho všetkého zla. Lenže my už dobre vieme, že s mocou prichádza zodpovednosť... "Šionistov" určite poteší návrat hercov, s ktorými už Sono spolupracoval, menovite teda predstaviteľ Yoshira, Šóta Sometani (Himizu a blížiaca sa Sonova novinka Tokyo Tribe) a Megumi Kagurazaka (Cold Fish). Originálna a hlavne vyrovnaná zábava, ktorá snáď vydrží až do finále. Pilot: 90% Po finále série: Cit pre rozdelenie na dramatické a humorné momenty, ako aj občasné rýdzo vážny tón udávajúce, len hláškami a zriedkavými gagmi korenené diely posúvajú zážitok na absolútnu úroveň. Nadsadenosť a bravúrne premyslená sebaironická parodizácia všetkých zdrojov inšpirácie a dehonestácie vrcholí v skutočne veľkolepom závere, ktorý je správne koncipovaný patetický kríženec "teenage paranormal", romantiky, anime a Sonovho rukopisu, riedeného spolurežisérmi jednotlivých epizód. Vyššiu známku už dať nemôžem, zostanem preto u vyššie povedaného a budem naň hľadieť ako na osobné seriálové potešenie roka, ktoré vedelo, ako a kedy skončiť, aby to stále malo ten istý šmrnc. Lyrické melodramatické prehovory hlavného hrdinu krátko pred koncom 12. epizódy len potvrdzujú, že tunajšia absurdita vystihuje stredoškolskú realitu lepšie, ako pokusy väčšiny japonských zástupcov "slice of life" vo všetkých formách. 100% () (méně) (více)

ScarPoul

Treba po tých dedinských cestách utekať a kričať. Treba byť prehnane expresívny a mať záľubu v nohavičkách a školských sukniach. Je dôležité o svojich snoch hovoriť, ale nevedieť ich zrealizovať. A tiež je treba mať vo svojom okolí veľa perverzných ľudí, a najlepšie dve pekné dievčatá. Sonov seriál je vztýčený prst americkým komiksom a myslím si, že aj japonským mangám, zároveň je ale plný originálnych nápadov a pekne šteklivých náznakov. Šota Sometani je sympatický hrdina, ktorému sekunduje krásna Kaho a spolu sa chystajú zachrániť svet aj keď nikto nevie pred čím. Do toho pripojíme ešte ďalšie postavičky a dostaneme naozaj divný guláš komédie, romance a sci-fi filmu. Keďže je Sono veľmi silno reflektujúci režisér berie si na paškál nie len americkú produkciu (Pulp fiction), ale aj svoju tvorbu na ktorú priamo odkazuje. Hollow Body, Bicycle Sighs a Love Exposure je tu do neba bijúci. Ku konci to trochu postráda dych a drží to na veľmi tenkej dejovej línií, kde je dôležitá epizodickosť, než ucelený dej a prehnane podané emócie, než skutočne nejaký emotívny posun, ale bavilo ma to, aj keď to má od najlepších Sonových vecí pomerne ďaleko. Ale je to niečím sympatické a som veľmi zvedavý na filmové vyvrcholenie. Zatiaľ v rámci toho, že sa jedná o môj úplne prvý japonský seriál, si myslím, že som si nemohol vybrať lepšie. ALL ESPER DAYO!!! ()

muti

predstavte si x-menov strihnutych s american pie a dostanete celkom ideu o com tento serial je. v podstate je to japonska blbost o nadrzanych neukojenych looseroch, ktori koli tomu cim su dostanu kazdy nejaku superschopnost vdaka kozmickej nahode. cele je to ale len dobre zrezirovane. mam pocit ze Shion Sono prehral stavku a musel sfilmovat nejaku volovinu, ktora sa bude tocit prednostne okolo nazizania pod sukne a obtieranie sa o cokolvek co pride pod ruku. ako, pozerat sa to da, lebo samotny dej je zaujimavy a aj kvalitnu filmarcinu citit, no to je tak vsetko. japonskeho divneho humoru tu je az az. ze predlohou je manga (2009-ongoing) je citit na kazdom kroku a v kazdej scene, postavay vystupuju skor komixovo nez realne. otazka na zaver: keby v sebe objavit superschopnost, sli by ste zachranit svet alebo sa najprv pozriet do dievcenskej satne? We are all ESP! ()

Cedr

Minna! ESPer Dayo! i na poměry typických japonských dorama asi neoplýval zrovna největším rozpočtem, ale Sono a kolegové vykouzlili z mála opravdu muziky hodně. Vtipné, charismatické a úžasné chytlavé. Možná je to odlehčenější Love Exposure, možná je to jen dvanáctidílná reklama na Tengu, kdo ví - tak jako tak je to zatraceně zábavné. ()