Egyptská princezna

(festivalový název)
  • Finsko Silmäterä (více)

Psychologické drama proniká do hlubin trýzně mladé matky samoživitelky. Marjina dcera Julia začíná chodit do školy a pomalu tak opouští matčin bezpečný přístav. Vtom se objeví Juliin dávno zapomenutý otec. Marja v obavách, že by mohla o své dítě přijít, začíná propadat paranoii a na ochranu si pořídí zbraň. Finský režisér Jan Forsström, autor tohoto celovečerního debutu, se na poli filmu nejprve prosadil jako scenárista. Na minulém ročníku Febiofestu bylo možné zhlédnout jeho scenáristickou spolupráci na snímku režisérky Zaidy Bergroth Poslední kovboj zůstává, který na Jussi Awards získal mimo jiné ocenění právě za nejlepší scénář. (Febiofest)

hygienik

Málokedy sa stalo, aby ma sklamali 2 škandinávske filmy za sebou a ešte k tomu vybrané dramaturgom medzinárodného filmového festivalu. Silmäterä, čo by sa dalo preložiť ako najmilovanejšia, najdrahšia je film o úzkostlivom vzťahu matky k malej dcére. Dalo by sa to s nadsázkou označiť za "monodrámu", pretože jediná postava, ktorá sa vo filme vyskytuje dosť dlho na to, aby ukázala herecké umenie je matka. Tá je však natoľko nesympatická a jedná podľa jednoduchučkého "amerického scenára", bez štipky severského nadhľadu či originality, že som k nej celý film ostal ambivalentný. Jej dcéra je prevažne pasívna, až som nadobudol dojem, že nejde o dieťa, ale o "předmět doličný." Julia má dosť rokov na to, aby nastúpila do školy, ale napodiv vo filme povie 10 viet, z toho vlastný názor vyjadrí 2 jednoduchými vetami: Nenávidím a milujem ťa. Fatálne scenáristické zlyhanie! IFF BA 2013 ()