Alphaville

Paul Misraki

Scénografie:

Pierre Guffroy
  • Slartibarkfast

Achichouvej. Velice sofistikovaný mix francouzkého umění. Bohužel nejsem fanouškem takových hlubokomyslných děl. Zvláště pak, když jsem u něj samou nudou usnul. Oceňuji jistý záměr a v lepší kondici a rozpoložení bych snad více docenil jeho mystických kvalit. Příběh o společnosti, ve které všichni ctí jistá pravidla bez citů, mi připomíná Equilibrium. Každý film si najde svého diváka, ale tohle mi nesedlo. 45%(28.1.2012)

• honajz

Godarda jsem nikdy moc nemusel. Zavedené kinematografické postupy sice boří hezky, ale koukat se na to nedá. A vyznavačem experimentů nejsem. Tady by se lineární příběhová linie hodila dodržet, potenciál tu je. Ale roztříštěnost, neskutečné hudební motivy a zvukové efekty, naprosto neatmosférická kamera, bez nápadu, to vše celý film jako film spíš ničí.(27.6.2011)

Tak není to úplně nejzábavnější Godard.. Mnoho myšlenek v Alphaville dokáže vyjádřit mezi řádky, ale občas se vyjadřuje "na plnou hubu", což trochu sráží zážitek z celého filmu-hry. Formálně je to zajímavější. Smíšení několika "žánrů" v jeden, stylizované herectví a samozřejmě hravé, významové rozzáběrování. A k tomu hlavní zápletka jakožto trochu kostrbatá mozaika, kterou si divák musí postupně skládat. A nad tím vším jeden zcizovák za druhým - nepamatuji si jedinou scénu, ve které bych se do některé postavy aspoň trochu vcítil. Výsledkem je zábavná podívaná, která ve Vás ale dlouho nezůstane.(24.6.2011)

To bylo hodně divné. Vyloženě nenudilo, ale ani nenadchlo. Formální bezchybnost, ale absolutní nelidskost jsou zobrazeny přesně, až to chladí. Záměna přikývnutí za zavrtění hlavou a naopak, je zajímavá. Historické retro, které by mohlo působit směšně, ale nepůsobí. Co vyčítám, je určitá nesrozumitelnost a přehnaná dávka poezie. Ve své době mohl být film přelomový, ale dnes je zajímavý hlavně pro milovníky filmové historie. Mé hodnocení podceňuje uměleckost filmu (prostě mi nesedl).(15.8.2012)

• UncleG

Mým hlavním problémem v současné době je nedostatek divácké trpělivosti. Nemůžu si pomoct, ale dívat se přes 40 minut na pinožení podivných postav v sérii vrcholně nezábavných WTF momentů, aniž by bylo alespoň obrysově jasné, o co tady vlastně kráčí, bylo na mou netrpělivou psýchu přece jen příliš. Takže: "Mám se dobře, děkuji vám, rádo se stalo" a už letíš, Godarde, do věčných lovišť. Nejspíš jsem se připravil o závěr, v němž "to celé poťapané cosi" dávalo smysl, ale v pravdě toho ani za mák nelituji.(13.5.2013)