Láska je dokonalý zločin

• L´amour est un crime parfait

• slovenský

Láska je dokonalý zločin

Love Is the Perfect Crime

Drama / Thriller

Švýcarsko / Francie, 2013, 111 min

Začátek perfektní, s přibývající stopáží film trochu sklouzává k figurkaření - holt ne všechno, co může fungovat v knize, zapůsobí dostatečně uvěřitelně na plátně. S tím souvisí i poněkud nedotažené znázornění nadstandardního vztahu ústřední sourozenecké dvojice. Druhá výtka směřuje k samotnému tématu, kolik toho nevíme o lidech kolem nás: Vzhledem ke značné nekomunikativnosti narace tento aspekt filmu nefunguje tak, jak asi autoři zamýšleli, závěrečný výbuch žádnou katarzi nepřinese (i kvůli evidentní nesmyslnosti finální scény). Jinak ale je celou dobu na co koukat (interiéry i exteriéry zasněžené Lausanne luxusní), můj oblíbenec Amalric mě nezklamal a po delší době jsem konečně viděl pořádný francouzský film, který si jede svou cestou, nesnaží se napodobovat Hollywood /autoři si z toho sami dělají srandu skrze americkou delegaci/, a přitom za jeho produkcí řemeslně nijak nezaostává. Hodně silné ****.(23.11.2014)

Na prstech jedné ruky nespočítám, kolikrát mi letělo obočí nahoru u scén, kde se stylizace scenáristům i režisérovi vymkne z rukou. V něčem rozkolísanost tónu a nezáměrné uklouznutí k lehce bizarní exploataci zavání norskými Lovci hlav, ale těžký důraz na literární jazyk (a klasickou metaforiku) spíš zavání předválečnou kinematografií. Je to ale sterilní a ledově klidný vizuál i podmanivě plochý doprovod Caravaggia, které to tonálně solidně ukotvují. Amalric se do svého vykolejeného hrdiny po většinou trefuje, ostatní postavy jsou spíš na hranici figurek, ale to s ohledem na poměrně mechanický princip vyprávění (McGuffin, noirová femme fatale) dalece nevadí. Našel bych sto věcí, proč se filmu vysmívat, ale pravda je, že mě chytil a nepustil. Dokonce i jeho salónní rétoriku jsem si oblíbil, protože pasuje ke stylizovaným obrazům zasněžených hor, propastí a skleněné akademické pitevny. Romantický thriller pro lehce vyšinuté knihomoly.(18.3.2015)

• Othello

Ukázkově nezvládnutý převod knižní předlohy dle rámce "v knize postava přemýšlí ke čtenáři, ve filmu se tedy bude dlouze dívat do dáli". Neschopnost posunout během půl hodiny děj nedělá z filmu zničehonic lyriku. Hory nehory, literatura neliteratura.(6.7.2015)

Francúzska polícia má dosť zvláštne metódy. Ale klobúk dole, určite bolo náročné nájsť do filmu toľko nesympatických ženských.(26.6.2015)

• rivah

Výborný herec (ovšem v jiných filmech, v tomto ne vlastní vinou nepřesvědčivý) a krásné přírodní scenérie nemohou zachránit chatrný scénář a nejistou režii. První třetina filmu slibná, druhá zaujme jen občas a třetí radši vůbec nehodnotit.(4.12.2014)