Diplomová práce

Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko, 1996, 125 min

Alejandro Amenábar

Hans Burmann

Každý student si tajně přeje, aby psaní diplomky bylo právě takové vzrůšo. Jinak ale pěkný, hravý film, kterému tak nějak láme vaz, že furt čekáme nějaký zvrat, ale ten prostě nepřijde. I tak slušné.(18.6.2012)

Po 8mm další snímek zabývající se tématikou snuffu, ale rozhodně neoplývá tak výbornou drsnou atmosférou jako právě 8mm, ale i tak se jedná o skvělej thriller, kterej sice trošku zbytečně překombinovává v závěru příběh, ale ten zbytek je fakt napínavej a ten samotnej snuff je vynikající, škoda jen, že to režisér na diváka ani jednou nevybalí naplno, protože tomu, co se v tom snuffu děje se ani 8mm nevyrovná a každý promítání je docela sugestivní. Nicméně mam takovej dojem, že neukázat nic v plným záběru byl režisérův záměr, aby si člověk v závěru uvědomil, jestli má zájem a chce to opravdu vidět, taková zkouška toho o čem se v souvislosti s točením snuffu ve filmu mluví. A musim se přiznat, že mě to fakt zajímalo a chtěl sem to vidět(7.7.2008)

Kvalitní horor z prostředí filmové školy, který je děsivý v okamžicích, kdy by jiné horory asi ztratily atmosféru a stalo se z nich to samé jako ze stovek dalších, jen temný film bez atmosféry. Postavy jsou zajímavé a film využívá nejen několika postav, ale také skvělého prostředí vysoké školy audiovizuální kultury, která je plná tunelů a temných místností. Některé scény jsou trochu zbytečné, hlavně představy, které si někdy divák musí až zpětně uvědomit, že nebyly skutečné. Přesto je 125 minut dlouhý horor s velmi dobrý a po dlouhé době jsem se dočkal okamžiků mrazení v zádech a snad i strachu. To, že v půlce tušíte kdo všechno udělal není zas tak hrozná...tentokrát.(31.12.2007)

„Vy študenti sa stále zaujímate o filmy, ale viete o nich hovno.“ Mrazivá a inteligentná DIPLOMOVÁ PRÁCA ma zaujala ešte pred samotným pozretím a to svojou zápletkou. Tá sa venuje šokujúcemu civilizačnému fenoménu s názvom snuff (viď. KANIBALI Ruggera Deodata, 8MM, CARVER alebo MOTEL SMRTI). Režisér Alejandro Amenábar (OTVOR OČI, TÍ DRUHÍ, HLAS MORA) nakrútil znepokojivú a povinnú filmovú záležitosť pre každého, kto pokladá znepokojivý fenomén snuff za fascinujúci. Nevraviac o tom, že je to proste dobre zrežírované (nielen desivé finále „zápalky v tme“). Prekombinovanému, miestami až hlúpemu scenáru, by som sa radšej nevenoval. Aby som ale nerobil bu-bu-bu. Pokiaľ viem, snuff je mestská legenda. Neexistuje o jej existencii žiadny "oficiálny" dôkaz.(3.2.2009)

Další španělský kousek uvázl v mé mechanice ;-) Děkuji RAPIDUSovi za doporučení ;-) Atmosféricky a herecky bez problému, původní znění také, téma originální a napínavé. Samotný hudební doprovod by si zasloužil plné hodnocení, ve spojení s filmem šlape jako hodinky a patřičně zvedá napětí. Aspoň já měl v odhalení pachatele dlouho nejasno, i když jsem samozřejmě měl své favority ;-) Snuff movie je určitě zajímavé téma a mohlo by se objevit ještě v dalších kvalitních hororech, v době přemnožení duchařin bych tuto změnu uvítal…10/10*(7.5.2008)

• - Amenábar jednu svoji filmovou postavu pojmenoval po skutečně žijící osobě, byl jí jeden z profesorů, který ho nechal na univerzitě propadnout - profesor Castro (v tomto filmu jeden z hlavních viníků v aféře okolo snuff filmů). (gattaca)

• - Angele (Ana Torrent) sa na monitore pri hľadaní zákazníkov, ktorí kúpili kameru XT-500, objaví okrem mena režiséra filmu Alejandra Amenábara aj meno Ana Garcia Medem asi ako odkaz kolegovi Juliovi Medemovi. (Autogram)

• - Film byl natočen za relativně krátkou dobu pěti a půl týdne, kterým předcházel jeden měsíc zkoušek. (gattaca)