Dvaja funkcionári JRD dostanú za úlohu zorganizovať v pracovnom kolektíve dojičiek Brigádu socialistickej práce. Nastáva kolotoč zápasu o prvenstvo, ktorý si obaja chlapi najviac "odnesú" na domácom fronte. Situáciu skomplikujú i plány oboch rodín. Vyriešenie problémov svedčí o tom, že pri troche dobrej vôle možno odstrániť aj zastaralé predsudky. (oficiální text distributora)

javlapippi

"Línia je jasná!" Napriek tomu, že sa na dedine už skoro dve dekády kolektívne hospodári a nikto netrpí hmotným nedostatkom, prežívajú nám tu niektoré buržoázne prežitky a úplne doriešená nie je ani rasová otázka. Našťastie je tu strana, ktorá zavádza najposlednejšie výdobytky v organizácii starostlivosti o dojnice a keď treba, postará sa aj o urýchlenie vstupov do stavov manželských. Stranícky káder tu pôsobí ako od reality odtrhnutá entita, čo sa k plebsu priblíži keď sa treba dať odfotiť pri žmolení zrna alebo so strojeným úsmevom sa zúčastniť na dožinkoch, čo asi nebolo zámerom tejto inscenácie. Herci hrajú čo môžu, František Desset čo by funkcionár sprostredkujúci oficiálnu líniu a požiadavky doby je skvelý, ovšem Mária Kráľovičová, Viera Strnisková alebo Zdena Grúberová špacírujúce sa v gumákoch po kravíne veľmi prirodzene nepôsobia. Dnes už bizarne pôsobiace dielo, plne zodpovedajúce obdobiu vzniku. ()

Autogram

Príbeh o dojniciach a dojičkách, ktoré skoro ráno za tmy nastupujú so socialistickým elánom do práce a k tomu si ešte chtiac-nechtiac zakladajú BSP. Toľko skvelých hercov a herečiek v takej kravine s trápnym scenárom, amatérskou ručnou kamerou a nejasným zámerom. Kde a prečo toto Slovenská televízia vyťahuje z archívu. Asi len preto, aby sme videli, ako to chodilo v socialisticky riadených podnikoch a vo vtedajšej filmovej tvorbe na objednávku strany. –––– Ja sa idem aktivizovať a ty organizuj! ()