Operation Libertad

• slovenský

Operation Libertad

Francie / Švýcarsko / Portugalsko, 2012, 92 min

Franck Rabel

"Kapitalismus je jako přední sklo auta. Jakmile zatlačíš na správný místo, roztříští se na tisíc kusů." --- Unikátně multikulti parta (vůbec nejlepší je Chorvat s turecky znějícim příjmenim plynule přecházející z francouzštiny do němčiny) dala vzniknout opravdu pěknýmu svědectví o malý velký revoluci. Svědectví, který zcela věrně odráží revolucionářův vnitřní boj, kdy se v něm musí prát skálopevný přesvědčení se všelijakym tápánim - ať už v rovině ideologie, postupu, spolupráce, vzájemný důvěry. V neposlední řadě se pak Operation Libertad vhodně dotýká i ožehavých otázek jako "co jsem ochotnej pro tak 'titěrnou' revoluci obětovat?" a tak či onak - "dám v důsledku vzniknout nějakýmu hodnotnýmu poselství, dědictví?" (jak pak trefně poznamenává rukojmí - revoluce přece není na celej život). --- Celkově tomuhle skromnýmu dílku nemám moc co vytknout - i ten otevřenej konec mu sluší a očividná improvizace herců moc neskřípe; zvlášť postava Guye mě fakt bavila (supr prototyp naivky-revolucionáře). Trápí mě snad akorát to, že se pořádně nemůžu rozhodnout, zda Operation Libertad revolucím svým způsobem vzdává poctu, či se spíš vysmívá jejich neefektivitě a naivitě ... [16. Festival francouzského filmu](22.11.2013)