Muž bez minulosti

Finsko / Německo / Francie, 2002, 97 min

Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki

Timo Salminen

Markku Peltola, Kati Outinen, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinen, Sakari Kuosmanen, Annikki Tähti, Anneli Sauli, Elina Salo, Outi Mäenpää, Esko Nikkari, Pertti Sveholm, Matti Wuori, Aino Seppo, Janne Hyytiäinen, Antti Reini, Marko Haavisto, Jukka Teerisaari, Jouni Saario, Jyrki Telilä, Risto Korhonen, Panu Vauhkonen, Tom Wahlroos, Vesa Mäkelä, Aarre Karén, Eeva-Liisa Haimelin, Kalevi Heinämaa, Anton Peltola, Tuire Tuomisto, Joona Karastie, Jouni Marjaranta, Vappu Lysti, Ritva Harteva, Raija Lähteinen, Eeva Penttinen, Peter von Bagh, Matti Oinonen, Aarre Ritola, Aarno Kuussalo, Anja Angel, Eira Ritvanen, Pentti Kirstilä, Olli Varja, Keijo Nyrhinen, Liisa Mustonen, Sulevi Peltola, Erkki Lahti, Markku Pätilä, Helka Viljanen, Eero Nykänen, Silu Seppälä, Erkki Puskala, Henry Astikainen, Juha Springare, Jukka Salmi, Aki Hirvensalo, Pasi Kokkoniemi, Mika Roiha, Andrej Černyšov, Matti Nylund, Jouni Kortesato, Timo Linnasalo, Heikki Mattila, Hanna Jokinen, Toni Salminen, Pentti Auer, Olavi Tuomi, Atte Blom, Inkeri Ahola, Annamari Ajo, Esko Aksela, Christian Aniche, Obidra Aniche, Leiff Berg, Eino Bollström, Erkki Greus, Pia Gustafsson, Reino Halonen, Seppo Harjunpää, Erno Haukkala, Rauno Heikkilä, Pertti Heikkonen, Reima Heiskanen, Kauko Hietanen, Erkki Hiltunen, Marjatta Hiltunen, Jussi Jalkanen, Seppo Juusonen, Toivo Koivisto, Ismo Hirvonen, Tauno Holmström, Jyri Hämäläinen, Teuvo Härkönen, Jari Jolkkonen, Tommi Kaarna, Mika Kainulainen, Esko Kauppinen, Leena Kaurismäki, Arto Keränen, Meeri Kiukas, Kari Koukkari, Marketta Kujamäki, Maire Kuussalo, Jouni Laakkonen, Ritva Laaksovirta, Juha Lehtonen, Seppo Majasto, Henri Lagerroos, Kirsti Lamminen, Liisa Lehikoinen, Anne Leino, Jorma Leino, Kari Lindström, Lars Lindström, Lauri Linna, Ismo Liukkonen, Jarmo Luoma, Antti Lähteinen, Roosa Lähteinen, Pentti Makkonen, Pekka Malmi, Harri Nieminen, Miira Niska, Juha Nivala, Jukka Rautiainen, Juha Salmén, Antti Nuojankoski, Juha Nurmi, Mika Nurminen, Seppo Nykänen, Richard Nyman, Kirsi Pasanen, Timo Patjas, Saini Penttilä, Juha Pesonen, Anna Puupponen, Maiju Puupponen, Minna Rahikka, Reino Riihitupa, Antti Ruishalme, Anja Saastamoinen, Juuso Salmén, Pertti Salmenjoki, Maarit Tirkkonen, Tuula Törmälä, Sinikka Usvamaa, Samuli Vauramo, Ritva Vepsä, Pentti Viljakainen, Konsta Väänänen, Sanni Salo, Juha Savolainen, Alpo Seppälä, Julle Siika, Tauno Sorsa, Eero Taipale, Marja-Leena Taipale, Veijo Tissari, Martta Tuomaala, Mika Tuuhea, Petri Uusranta, Kai Valkeala, Raimo Virrantuomi, Kai Vuorinen

Málem ho zabili! Ztratil paměť! Ne, pokud čekáte, že za chvíli hlavní hrdina zjistí, že je dokonalým zabijákem, spletli jste si film. Akiho Kaurismäkiho prostě vždycky přitahovali málomluvní outsideři z okraje společnosti a tohohle jen v úvodu připravil i o minulost. Kdysi střídal vážné filmy s komediemi, ale pak mu komedie zvážněly a do dramat se vloudil vtip (jako tady ty odkazy k filmům o Leningradských kovbojích). Není to nejlepší Kaurismäkiho film (a sotva je to fantasy), ale i tak je skvělý.(26.11.2004)

• molotov

Nuda, kterou nezachraní ani několik vydařenějších momentů jako přepadení banky. Dokoukal jsem to jen z povinnosti.(5.6.2005)

Dojemny snimek se skvelym scenarem, prijemnym rezijnim retrostylem klasickych filmu a (s vyjimkou Kati Outinenove) spatnymi hereckymi vykony.(10.1.2003)

Scénář: Aki Kaurismäki .. Postarší muž, psychicky na dně, s kufrem v ruce, přijíždí vlakem do cizího města. Krátce na to je přepaden partou mladíků, těžce zmlácen a o vše okraden.. Po probuzení a útěku z nemocnice se ocitá v kolonii bezdomovců a protože si absolutně nic z předešlého života nepamatuje, zapojuje se do toho právě objeveného... Velice podivný film a to hlavně co se scénáře (fakt divné dialogy), toporných hereckých výkonů a staromódní režie týká. A příběh, ten je naštěstí (více méně) v pořádku - je lehce dojemný a lehce humorný. "Tak malé je lidské srdce, tak široké a bezedné, skrývá velké sny..." 75%.(5.6.2005)

• Radyo

Nechci tady být za prudiče, ale Kaurismäki asi nebude zrovna můj typ režiséra. Viděl jsem tři jeho filmy a tento mi přišel jasně nejslabší. Úroveň dialogů nebudu moc komentovat, neboť nevím, zda za to mohl příšerný dabing, či zda to celé byl režisérský záměr, každopádně mi ale připadali i herci velmi toporní (další záměr?). Přidá-li se k tomu podivný střih, není se co divit, že mé hodnocení je takové, jaké je. Budu tady asi proti (skoro) všem, ale holt takový je život - když se mi něco nelíbí, nebudu se nad tím rozplývat jen proto, že to dělají všichni. A tohle je zářný případ, kdy OPRAVDU nevím, co na tom všichni vidí...(31.5.2005)