Muž bez minulosti

Finsko / Německo / Francie, 2002, 97 min

Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki

Timo Salminen

Markku Peltola, Kati Outinen, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinen, Sakari Kuosmanen, Annikki Tähti, Anneli Sauli, Elina Salo, Outi Mäenpää, Esko Nikkari, Pertti Sveholm, Matti Wuori, Aino Seppo, Janne Hyytiäinen, Antti Reini, Marko Haavisto, Jukka Teerisaari, Jouni Saario, Jyrki Telilä, Risto Korhonen, Panu Vauhkonen, Tom Wahlroos, Vesa Mäkelä, Aarre Karén, Eeva-Liisa Haimelin, Kalevi Heinämaa, Anton Peltola, Tuire Tuomisto, Joona Karastie, Jouni Marjaranta, Vappu Lysti, Ritva Harteva, Raija Lähteinen, Eeva Penttinen, Peter von Bagh, Matti Oinonen, Aarre Ritola, Aarno Kuussalo, Anja Angel, Eira Ritvanen, Pentti Kirstilä, Olli Varja, Keijo Nyrhinen, Liisa Kuoppamäki, Sulevi Peltola, Erkki Lahti, Markku Pätilä, Helka Viljanen, Eero Nykänen, Silu Seppälä, Erkki Puskala, Henry Astikainen, Juha Springare, Jukka Salmi, Aki Hirvensalo, Pasi Kokkoniemi, Mika Roiha, Andrej Černyšov, Matti Nylund, Jouni Kortesato, Timo Linnasalo, Heikki Mattila, Hanna Jokinen, Toni Salminen, Pentti Auer, Olavi Tuomi, Atte Blom, Inkeri Ahola, Annamari Ajo, Esko Aksela, Christian Aniche, Obidra Aniche, Leiff Berg, Eino Bollström, Erkki Greus, Pia Gustafsson, Reino Halonen, Seppo Harjunpää, Erno Haukkala, Rauno Heikkilä, Pertti Heikkonen, Reima Heiskanen, Kauko Hietanen, Erkki Hiltunen, Marjatta Hiltunen, Jussi Jalkanen, Seppo Juusonen, Toivo Koivisto, Ismo Hirvonen, Tauno Holmström, Jyri Hämäläinen, Teuvo Härkönen, Jari Jolkkonen, Tommi Kaarna, Mika Kainulainen, Esko Kauppinen, Leena Kaurismäki, Arto Keränen, Meeri Kiukas, Kari Koukkari, Marketta Kujamäki, Maire Kuussalo, Jouni Laakkonen, Ritva Laaksovirta, Juha Lehtonen, Seppo Majasto, Henri Lagerroos, Kirsti Lamminen, Liisa Lehikoinen, Anne Leino, Jorma Leino, Kari Lindström, Lars Lindström, Lauri Linna, Ismo Liukkonen, Jarmo Luoma, Antti Lähteinen, Roosa Lähteinen, Pentti Makkonen, Pekka Malmi, Harri Nieminen, Miira Niska, Juha Nivala, Jukka Rautiainen, Juha Salmén, Antti Nuojankoski, Juha Nurmi, Mika Nurminen, Seppo Nykänen, Richard Nyman, Kirsi Pasanen, Timo Patjas, Saini Penttilä, Juha Pesonen, Anna Puupponen, Maiju Puupponen, Minna Rahikka, Reino Riihitupa, Antti Ruishalme, Anja Saastamoinen, Juuso Salmén, Pertti Salmenjoki, Maarit Tirkkonen, Tuula Törmälä, Sinikka Usvamaa, Samuli Vauramo, Ritva Vepsä, Pentti Viljakainen, Konsta Väänänen, Sanni Salo, Juha Savolainen, Alpo Seppälä, Julle Siika, Tauno Sorsa, Eero Taipale, Marja-Leena Taipale, Veijo Tissari, Martta Tuomaala, Mika Tuuhea, Petri Uusranta, Kai Valkeala, Raimo Virrantuomi, Kai Vuorinen
  • WANDRWALL

Jestliže film dostal nominaci na Oscara, musel akademiky pořádně zaujmout. Mě ne. Nevěřím na ztrátu paměti a obnovení ostatních základních složek lidské psychiky.(27.7.2011)

moja prva zastavka pri tvorbe akiho kaurismakiho. prakticky nemam co vytknut, odsledoval som si jeden celkom zaujimavy pribeh, ktory moze u kazdeho z nas nabrat realne kontury. 70%(3.10.2007)

Severské filmy (ty, s nimiž jsem se zatím setkal) jsou povětšinou bezútěšné. Toto je vzácná výjimka.(11.10.2015)

Proč? Herci jako kdyby právě odešli od neúspěšných přijímaček na konzervatoř. Dialogy jako podivná spleť absurdity s poetickým existencionalismem. Humor, jenž ne a ne nastoupit v tu pravou chvíli. No, ale proč - proto. Toho solidárně všelidského dojmu normální neobyčejnosti, síly postav, osudů i příběhů šlo možná dosáhnout právě jenom takto. Film jsem viděl potřetí, pokaždé v jiném znění a opět musím jednu hvězdičku přihodit. Kdo ví? Na počtvrté mě to možná zasáhne ještě silněji.(4.6.2005)

• -Ravee-

Nenene.. Kaurismäki mě opět nepřesvědčil a jeho (jakkoli originální) styl se mi od základů příčí.. Absence jakéhokoli herectví a plytké dialogy se míjejí účinkem a já stále nechápu, jak tenhle finský podivín může být považován za jednoho z nejkvalitnějších režisérů Evropy..(19.4.2010)