Záznam inscenace Divadla Komedie. Šokující drama plné bolesti, jehož hrdinka, zneužívaná dívka, hledá jedinou možnou cestu k tragickému vysvobození. Poslední hra rakouského dramatika Wernera Schwaba je šokujícím dramatem plným bolesti a zneužívání. Příběh Antiklimaxu je možné rekonstruovat snadno. Lze ho vnímat i jako jednu z občasných, smutných novinových zpráv: V sociálně slabé rodině usmrtila otcem léta zneužívaná dcera svoje rodiče a pak i sebe. Po takové události lidé chvíli přemítají, jak to v takové rodině vypadalo. Proč nikdo neohlásil zneužívání? Co dělala matka? Je to téma na okraji našeho společenského vědomí, které efektivně vytěsňujeme. A když si chceme dopřát trochu neklidu, sáhneme po bulváru, který nám jej vystaví před oči. Malá Marjánka je ohrožena elektrickými spotřebiči, dechovkou a rodinnou výchovou. Jakoby šílenství bylo poslední z radovánek člověka. (Česká televize)

hirnlego

Schwab je dopohudki, na tomhle jsem v pubertě byla snad čtyřikrát (a zamilovala se do Jiřího a koz Gabriely). Zároveň to byla asi vůbec první věc, na kterou jsem šla do divadla, což jsem trochu nevychytala, protože nic laskavějšího jsem od té doby asi už neviděla. Srdcovka. PKD 4lyf. ()

M.Macho

Rozkošnická inscenace. Aby komunikovala se člověk musí asi naladit na dosti sádelnatou vlnu této pikantní taškařice. Martin Finger jako vypravěč, neustále šustící o mikroport s perversně potlumeným hlasem říkající: "Marjánko..." je dominantou obrazu nepříliš povedené rodinky. V temné grotesce je opět neskutečně fascinující sledovat jak detailně je inscenace zahraná - při tom často působí až podehraně. ()

claudel

Herecky opět naprosto přesvědčivě, expresivní, extrémní, fotbalovou hantýrkou "totální divadlo". Formální stránka, jak je u Komedie zvykem, opět neobyčejná a originální. Narozdíl od Spílání publiku mi ale Antiklimax nesednul. Je možné, že vyžaduje asi větší soustředěnost a jiné rozpoložení, než v jakém jsem jej shlédnul. ()

Misoponia

Česká televize natočila 11 inscenací Divadla Komedie, které byly vysílány každou sobotu od 19. 10. 2013. Dokument Divadlo Komedie 2002-2012. 1. Proces (Franz Kafka) 19. 10. 2013 2. Antiklimax (Werner Schwab) 26. 10. 2013 3. Utrpení knížete Sternenhocha (Ladislav Klíma) 2. 11. 2013 4. Nadváha, nedůležité: Neforemnost (Werner Schwab) 9. 11. 2013 5. Weissenstein (Johannes Urzidil) 16. 11. 2013 6. Legenda o sv. pijanovi (Joseph Roth) 23. 11. 2013 7. Poslední chvíle lidstva (Karl Kraus) 30. 11. 2013 8. Srdce temnoty (Joseph Conrad) 7. 12. 2013 9. Odpad, město, smrt (Rainer Werner Fassbinder) 14. 12. 2013 10. Spílání publiku 2010 (Peter Handke) 21. 12. 2013 11. Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli (Peter Handke) 28. 12. 2013 ()