Dobrý řidič Smetana

Dokumentární

Česko, 2013, 77 min

Myslím, že asi tohle: "Tak končí (aspoň doufám!) naše komédie. Zlo prohrává a dobro žije. Vám, paní, vidím, se slzy v oku blyští, však chodí to tak pouze na jevišti. V životě našem opáčně to bývá. Tam dobrák úpí, vrch má duše křivá. Jak ale říkám na každičké štaci: Svět bude lepší, dáme-li si práci. Je marné vzlykat, modliti se zdrávas, vše závisí jen na vás, na nás, ale hlavně teda tady vlevo na vás!" a ještě tohle http://www.youtube.com/watch?v=amiBTezWKqQ.(21.11.2014)

Zavřete Langera, ne Smetanu! Prostý občan z lidu proti absurdní politicko-justiční mašinérii, která formuje a cizeluje jeho občanský (zprvu trochu živelný) postoj, pitoreskní panoptikum jeho podporovatelů, zesílený motiv komunální frašky, přiznaná angažovanost tvůrců. Společenská závažnost snímku zatlačuje do pozadí možné výtky, tedy třeba to, zda přidaná hodnota k původnímu televiznímu dokumentu opravdu ospravedlnila vznik této kinoverze. Ale vidět tvůrce, jak na kameru nutí říci předstíraně žoviálního a blazeovaného Ivana Langera, že se nikdy nedopustil korupčního jednání a jeho vyhýbání se přímé odpovědi snůškou absurdních plků o svobodě skutečně stojí za to vidět znovu a opravdu se neomrzí. Zavřete Langera, ne Smetanu!(27.10.2013)

Natočeno je to hezky, ale pohled tvůrců filmu mi přijde dost jednostranný. Smetana je sympaťák, ale to mediální divadlo, které z jeho případu tento film udělal, mi moc sympatické není.(14.12.2013)

Omlouvám se za vytahování mrtvol z hrobů, já opravdu chtěl ten film vidět dřív, ale pirátům vůbec nestál za zkopírování, což je příznačné. Až teď jsem ho náhodou objevil na dafilms.cz, takže ho okomentuju až teď, kdy je ze Smetany znova ta nula, kterou byl kromě 100 dnů slávy celý život. Smetana, lidový hrdina, kdysi počmáral pár plakátů a vyhýbal se spravedlnosti, a díky tomu se stal idolem lůzy (kdyby počmáral plakát se Zemanem, tak mu bude tatáž lůza místo vynášení do nebes sprostě nadávat, to je jasné) a dostalo se mu zcela nepochopitelné mediální slávy včetně celovečerního dokumentu. Film je docela zábavný a Smetanu a jeho fanoušky zesměšňuje dostatečně (ale oni by to zvládli i sami), bohužel na konci to Remusák a Klunda trochu zabili svým prohlášením, ve kterém Smetanu podpořili. Navíc je otravné, že film je doprovázen těmi největšími odrhovačkami od Bedřicha Smetany (Chápete? Stejné jméno!!! HAHAHA! To musíme dát do filmu!!)(8.5.2016)

• Ivoshek

Pánové Kousák a Rotunda nepatří mezi mé oblíbence a ani po tomhle dílku se jejich pozice nemění. Tendenční, nepravdivé, aranžované...(13.12.2013)

• Roman Smetana