Dobrý řidič Smetana

Dokumentární

Česko, 2013, 77 min

• xxmartinxx

Dva egomaniačtí filmaři si vybrali hloupého chudáka z davu, který si myslí, že do vězení má nastoupit jen ten, kdo cítí potřebu morální nápravy (vidím tu frontu), a vmanipulovali ho do jimi zcela uměle vykonstruované kauzy. Opravdu by napadlo Smetanu, který se neustále prezentuje jako introvert, strhávat na sebe veškerou pozornost? Možná ano, ale určitě by se sám na Kavčích horách nenalíčil a nestopoval Nečase, k tomu byl jistojistě vybídnut "dokumentaristy". Kdyby se pánové od začátku přiznali k tomu, že celá kauza je jejich projekt, dílo jejich osobního aktivizmu, bylo by to ok, ale z dokumentaristického hlediska je to horší než největší lži Michaela Moorea. Protože se to vydává za dokumentaristické dílo, jež se pokusilo o objektivitu, ale časem se svým hrdinou nechalo strhnout. To prostě není pravda, bez Klusáka a Remundy by žádná kauza nebyla, ta kauza je jejich výmysl od počátku, zneužívající jednoduššího člověka, který nechápe princip právního státu (a ptá se Nečase na vysvětlení jeho situace, přičemž Nečas s tím nemá nic společného, nic s tím dělat nemůže a nemá důvod s tím chtít něco dělat), co chtěl za něco bojovat a netušil za co a jak. Nejsou to tedy vlastně dokumentaristé, jsou to strůjci toho všeho. Místy je až zvrhle zábavné vidět, k čemu všemu toho chudáka zmanipulovali. Výsledek dokonale shrnuje scéna, v níž se Smetanův obdivovatel ptá "jestlipak namalujete tykadla i nám, pane Smetano?" Načež hrdina z lidu odvětí: "Ale kdepak, to byste musel někam kandidovat." Celý dokument je prostě jen výsledkem hysterické a bohužel iracionální nasranosti na politiku (čímž tak zazdívá naději na racionální nasranost, která není tak uřvaná a atraktivní), kterou ale autoři neměli odvahu propagovat jako svůj názor, ale museli se prohrabat plebsem, aby našli nějakou prázdnou nádobu, kterou naplnili podle svých potřeb. Tenhle film je přehlídka porušení dokumentaristické etiky na všech možných úrovních. /// Pokud je skutečným cílem dvojice ne obhajovat Smetanu, ale ukázat relativitu svobody slova a ve skutečnosti si dělají ze Smetany srandu, jsou možná metachytří, ale taky metahyeny, protože vmanipulovali člověka do pro něj nepřirozeného chování, za které se mu pak vysmívají. Osobně však o tomhle výkladu pochybuju, popřípadě je zde ponechaný jen jako pojistka nenapadnutelnosti.(28.11.2013)

Očekávat od dvojice Klusák - Remunda objektivitu je dosti bláhové a věřím, že s tímhle na ten film nikdo nepůjde. Oba pánové zůstávají věrni své pověsti a točí jednostranný, ale filmařsky vyspělý dokument o absurdnosti našeho státu. Na kauze řidiče, který jen přimaloval tykadla politkům, ukazují, jak relativní je ohánění svobodou slova a svobodou celkově. Prostě kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl. Nemůžu se ale tentokráte ubránit dojmu, že v kontextu filmografie obou tvůrců jde o jejich nejslabší počin. Nevím, zda je to dáno tím, že "kauza Smetana" není tak nosná a není zas až tak vtipná, ale zkrátka tu jsou místa, kdy se pořád opakuje totéž a tvůrci jako by neměli co nabídnout. Ano, jsou tu vtipné momenty a konfrontace s politiky je poměrně dobrá (obzlášť koktající Langer, který není schopen do kamery prohlásit, že nepřijal úplatek), protože je na ní dobře vidět, jak zákonodárci mluví ve frázích a ve větách, z nichž se nic nedozvíme. O Romanu Smetanovi si lze na základě filmu myslet, že je to člověk, který dokáže hájit svůj názor, i když je někdy hodně svérázný a stojí si za svým. Ačkoli jsem některé jeho postoje nechápal, byl mi sympatický, ač si myslím, že do některých situací byl asi malinko vmanipulován filmaři, ale to je vedlejší, obstál v nich, takže nemá smysl je řešit. Pořád ale jde o vyvedený dokument, který je řemeslně na vysoké úrovni (i když televizní obrazovka by pro něj byla asi lepší), ale nejspíš nemá tak úplně nosné téma. 60%(29.11.2013)

• Ivoshek

Pánové Kousák a Rotunda nepatří mezi mé oblíbence a ani po tomhle dílku se jejich pozice nemění. Tendenční, nepravdivé, aranžované...(13.12.2013)

Omlouvám se za vytahování mrtvol z hrobů, já opravdu chtěl ten film vidět dřív, ale pirátům vůbec nestál za zkopírování, což je příznačné. Až teď jsem ho náhodou objevil na dafilms.cz, takže ho okomentuju až teď, kdy je ze Smetany znova ta nula, kterou byl kromě 100 dnů slávy celý život. Smetana, lidový hrdina, kdysi počmáral pár plakátů a vyhýbal se spravedlnosti, a díky tomu se stal idolem lůzy (kdyby počmáral plakát se Zemanem, tak mu bude tatáž lůza místo vynášení do nebes sprostě nadávat, to je jasné) a dostalo se mu zcela nepochopitelné mediální slávy včetně celovečerního dokumentu. Film je docela zábavný a Smetanu a jeho fanoušky zesměšňuje dostatečně (ale oni by to zvládli i sami), bohužel na konci to Remusák a Klunda trochu zabili svým prohlášením, ve kterém Smetanu podpořili. Navíc je otravné, že film je doprovázen těmi největšími odrhovačkami od Bedřicha Smetany (Chápete? Stejné jméno!!! HAHAHA! To musíme dát do filmu!!)(8.5.2016)

Zavřete Langera, ne Smetanu! Prostý občan z lidu proti absurdní politicko-justiční mašinérii, která formuje a cizeluje jeho občanský (zprvu trochu živelný) postoj, pitoreskní panoptikum jeho podporovatelů, zesílený motiv komunální frašky, přiznaná angažovanost tvůrců. Společenská závažnost snímku zatlačuje do pozadí možné výtky, tedy třeba to, zda přidaná hodnota k původnímu televiznímu dokumentu opravdu ospravedlnila vznik této kinoverze. Ale vidět tvůrce, jak na kameru nutí říci předstíraně žoviálního a blazeovaného Ivana Langera, že se nikdy nedopustil korupčního jednání a jeho vyhýbání se přímé odpovědi snůškou absurdních plků o svobodě skutečně stojí za to vidět znovu a opravdu se neomrzí. Zavřete Langera, ne Smetanu!(27.10.2013)

• Roman Smetana