Show!

Dokumentární

Česko, 2013, 65 min

Děti jako zboží. Proč ne, vždyť jde o showbyznys... Palčivě mrazivý dokument Bohdana Bláhovce je velmi osobitý celovečerní debut, sledující nedialogovou formou vzestup jedné dětské dívčí kapely založené a manažerované dle komerčně úspěšného modelu (nabízí se napsat amerického, ale úplně stejně kočíroval svou popovou stáj Kroky František Janeček neblahé paměti - rámec tedy tvoří nechvalně známá osoba Michala Davida). Z kontextu jasně patrný tvůrčí fígl, tedy nabídnout silně kontroverznímu člověku, v tomto případě manažerovi skupiny a otci jedné z obětí nezdravých (a nemorálních) ambic, možnost natáčet o skupině dokument, což dotyčný jednoznačně bere coby PR a reklamu zadarmo neuvědomiv si výsledný posun konotace směrem k negativnímu vyznění a příslovečnému nastavenému zrcadlu, z něhož na diváky hledí lidská a rodičovská stvůra. Film srozumitelný globálně napříč západní civilizací...(27.10.2013)

• Radko

Show! alebo Všetko, čo ste si mysleli o zákulisí detského pop biznisu sa naozaj deje! Pozerať na výpovede členiek dievčenskej grupy, ich rodín, šoubizových persón, sprevádzaných úryvkami otrasne spievaných aj aranžovaných reklamných popevkov dá zabrať. Pokrivené vzťahy medzi otcom a dcérou, nastanú takmer vždy, ak je otec zároveň trénerom či učiteľom. Najväčšou slabinou filmu je charakter poznania, ktoré prináša. Nie je nové, objavné ani šokujúce. Prevažuje trápnosť nad objavným nadhľadom. Výsledkom je dokumentárny štandard o snahe zarobiť si pakultúrou. Morálnu protiváhu šoubizovému hnusu predstavuje vycúvanie z kšeftu rodičov jednej z anjeliek, ktorí zisťujú, že ich na ich dcéru sa vyvíja hrubý nátlak. Skutočným dôvodom, je slabý zárobok dcérenky. Poznámka: Väčšinou v roli nenávidených autorít, napĺňajúcich ambície rodičov, stoja učitelia na hudobné nástroje a tréneri. Zaujímalo by ma, ako rozhorčení komentátori riešia talenty svojich potomkov. Pretože v prípade, ak ich nútia kamsi chodiť (šport, nástroj) a dieťa sa vzpiera, sú presne na tej úrovni, akú tu kritizujú. Mne impresário pripadal ako zmrd, ale len v zmysle jeho mamonárstva, ktoré ho priviedlo k podaniu si ruky s každým sponzorom. Ale tak to u manažérov hudby chodí často. Vidieť to i v dokumente. Nielen hviezdy popu akými sú Kája Gott či Míša David sú v tom namočené, rovnako aj pankáči, akým je Lou Fanánek Hagen. Nuž: prachy nepustia. Výroba nehudby - spotrebného tovaru, nad ktorým netreba premýšľať, udržiava spoločnosť na nemennej úrovni debilnej masovej zábavy. Vyhovuje všetkým, čo nechcú zmeny. Hoci na stránkach magazínov sa kultúrni borci často štylizujú do rolí bojovníkov s korupciou a zlým vkusom. Tým zlým vkusom, ktorý na druhej strane zištne budujú.(22.5.2014)

V žádném případě tohle není oddychovka. Zcela souhlasím s Filou a jeho hláškou, že konečně se dostáváme od těch velkých problémů k těm ještě důležitějším současné společnosti. Tohle je začátek! Díky za to, Bohdane! // 17. MFDF Ji.hlava(1.11.2013)

Tady hlavní aktéři zcela sami udělaj dokument. Já jsem z toho pana tatínka v šoku, jeho hodnoty mě osobně přijdou značně pokřivený, úsměv úmělej jak celej českej showbyznys, ale především jsem měl dojem, že se přes ty holky řeší svoje vlastní ambice. Některý jeho reakce vůči těm holkám mě přišli vysloveně na přes držku. Pokud mám hodnotit práci dokumentaristů, tak tady hodnotím námět, zbytek byla z jejich strany pasivita při který se spoléhali že tatínek a spol to odtáhnou. U mě zafungovalo, kapelu jsem neznal, ale spousty věcí mě zůstalo utajeno, například proč jsem neviděl maminku Angie, kdo financoval ten muzikál, ten táta? Jak dlouho trvalo, než ty křepleky zpívali s Davidem, atd., atd.. Tohle mě přišlo trošku odfláklý.(21.5.2014)

• BoPo

Ak by nebolo krajinou pôvodu Česko, tak by sa tento pokus cez 70% neprehupol. Čo zahraničným dokumentom nie je odpustené, tak u českých dochádza k prižmurovaniu očí a nastupuje určitá divácka národná hrdosť. Ak by sa jednalo o prvú časť viacdielného dokumentárneho seriálu, tak by som nemal voči obsahu Show! námietky. No takto režisér jednoducho nezohnal dosť materiálu. Ale výtvor bez tak vypustil von, veď pre ČT furt dobré. Hlavná hviezda, fotr detskej "star", je nechutným exemplárom rodiča. Ak sa mu však náhodou raz podarí vytvoriť z vlastnej spermie českú Miley Cyrus, tak bude dostávať chválu zo všetkých strán a rozdávať vysmiate rozhovory, presne ako to robia rodičia úspešných športovcov. Veď medzi nimi nie je žiadny rozdiel, či?(26.5.2014)

• - Hlavní aktér dokumentu a manažer skupiny 5Angels Michal Metrl se pokoušel zabránit projekci snímku právní cestou. (Olík)