poster

Rodinná oslava

 • český

  Dogma - Rodinná oslava

 • Dánsko

  Festen

 • anglický

  Celebration

Drama / Psychologický

Dánsko / Švédsko, 1998, 105 min

Scénář:

Mogens Rukov
 • pan Hnědý
  *****

  Jeden z pilířů hnutí Dogma 95, který je pečlivě natočen. I když nám režisér Vinterberg odkryje konkrétní část, tak nezapomene relativizovat to, co právě řekl. Výborné načasování kamery - je až perfektně vlezlá a zachytí každou situaci. Výborný děj není předvídatelný - naopak, i když si myslíte, co bude následovat Vinterberg Vás pokaždé překvapí. Realistické, silné, nesmírně autentické. Emočně zdrcující.(18.12.2013)

 • anais
  *****

  Rodinu si člověk nevybere :)(6.11.2012)

 • Vitex
  *****

  Rodinná oslava byla dlouhou dobu mím nejoblíbenějším filmem... má všechno, co má správný film mít a ještě mnohem víc. Především v celém filmu není ani vteřina nějakého špatného hereckého výkonu... jakoby nekvalitní, nažloutlý a místy roztřepaný obraz vás ještě víc vtáhne do děje... žádná postava není černobílá, ani Kristian není uplně "dobrý",dokonce ani jeho otec není uplně "špatný"...a potom geniální poslední scéna, kdy se otec "omluví" a už to vypadá, že se tím zkazí celý film a pak přijde syn a řekne: "Tati, mohl bys, prosím tě, odejít... chtěli bychom se v klidu nasnídat..." ...geniální.(13.4.2005)

 • IQ Tiqe
  ****

  Čekal jsem sice drama, ale trochu vtipného ražení. To jsem byl ale sakra vedle. Je to naturalistický drama, co si nebere společenský servítky. Byť jako film to není až takový skvost, jako drama funguje perfektně a hlavně to, co zobrazuje, zobrazuje perfektně.(13.1.2015)

 • Kulmon
  *****

  Zcela autentický zážitek! Jakoby nepřítomná ruční kamera, která však tím víc dokládá skutečný pocity zúčastněných postav na jedné oslavě úspěšného šedesátníka, který během jednoho večera ztratí téměř vše. Stejně je to se zvukem, nejsou zde žádné postsynchrony. Mimo úžasné kamery nelze opomenout výtečnou režii Thomase Vinterberga. Vše by padlo vniveč nebýt realistických hereckých výkonů, ať se jedná o Ulricha Thomsena, jehož Christian se zdá být nakonec nejproblematičtější, Thomas Bo Larsena jako despotického Michaela či Papriku Steen jako jejich dceru, která má svých problémů taky dost. Člověku jde až mráz po zádech, když syn řekce otci: "Dobrý projev, bezva. A teď jsi pryč, chceme se nasnídat"! Dogma 95 se dočkalo dárku v podobě tohoto filmu, který dokládá, že všechno jde.(10.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace