poster

Rodinná oslava

 • český

  Dogma - Rodinná oslava

 • Dánsko

  Festen

 • anglický

  Celebration

Drama / Psychologický

Dánsko / Švédsko, 1998, 105 min

 • Malarkey
  ****

  Toto je první film, natočený podle zásad Dogma 95, který jsem kdy vůbec viděl a vůbec první film podle právě těchto zásad natočený a můžu na rovinu říct, že to není vůbec špatné. Realistické, osobité, občas až moc, ale i tak rozhodně velice zvláštní a zvrácené. Já jsem prostě sledoval sled událostí natočený ruční kamerou tak svižným tempem, že jsem se v tom chvíli ztrácel, ale rozhodně jsem celou dobu věděl na čem jsem. Ten filim prostě začíná, a časově plyne pomalu, unyle, bez problémů, až se problémy začnou dít a a film se rozjede v tom správném tempu. Na filmu se mi hlavně líbí to, že nikdo, ani já netuší co se za vteřinu stane, a stát se může opravdu cokoliv. Je to skoro natočeno tak, jako kdyby jste koukali na dokument z rodinné oslavy vlivné osobnosti Dánského království, ale není tomu tak, kdyby tomu tak bylo, noviny by o tom mohli mluvit tak na dva roky dopředu. Rodinná oslava je zvláštní film, který se nenaskytne vidět pokaždé. Veškeré aspekty, které se mi na něm líbí jsou popsány právě v oněch zásadách, které stojí za to si přečíst. Abych pravdu přiznal, nikdy jsem o tom neslyšel a nakonec jsem byl velice překvapen. Nikdy film nebyl blíž divákovi než právě teď.(6.10.2008)

 • charlosina
  *****

  Ve stejném roce, kdy Lars von Trier přichází se svými Idioty, servíruje nám Thomas Vinterberg Rodinnou oslavu, která je rovněž zpracována podle Dogmy 95. Takže se jedná v podstatě o "záznam", ono syrové zpracování nenechá diváka chladným. A v tomhle případě to nedovolí ani děj samotný. // Rodina se schází na otcovy šedesátiny, ovšem místo projevů díků a přání se konají projevy upřímnosti a výčitek. Dlouho potlačované trauma dožene jednu z dcer k sebevraždě. Tato událost přiměje její dvojče k rozhodnutí, že už nebude dál mlčet... // Původně velkolepá oslava se zvrhne v proud emocí, stranou jdou veškerá společenská pravidla, na povrch vyplývají všechna trápení, bolesti a pocity členů rodiny. Jednoduše řečeno: velkolepý koncert emocí a traumat. // Tvůrcům se podařilo výstihnout charakteristiku postav, vytvořit opravdu tíživou atmosféru a sáhnout do svědomí. Snímek působí velmi autenticky, což ve spojení s hlavním motivem způsobí to, že na Festen nezapomenete.(8.1.2008)

 • Sarkastic
  *****

  „Musíme ti pomoct trochu nahoru. Začni tím, že se dnes budeš chovat jako normální člověk.“ Rodinná oslava je místy zlomyslně zábavnou satirou, jindy zas mrazivě silným dramatem. S proslovem nejstaršího syna totiž vše začíná pomalu ale jistě houstnout, a postupem času bude ten chvilkový úsměv člověku tuhnout čím dál víc. Avšak nejpozději s výborným koncem nejspíš zase roztaje. Vinterberg mistrně tepe do všech těch příbuzenských sešlostí, které se navenek vyznačují oslavnými, vtipnými proslovy, nenucenou, rodinnou pohodou a americkými, srdečnými úsměvy, zatímco pod povrchem se často skrývá jen přetvářka, pokrytectví a kostlivci ve skříni. A v případě Rodinné oslavy se pan režisér navíc (i přes tu nadsázku a jisté hrocení) nijak zvlášť nevzdálil uvěřitelnosti, takže mu rád prominu ta místa, kde mu lehce docházel dech, a poděkuju slabším plným počtem. „Mami. Můj přítel Gbatokai…a to je moje maminka.“ - „Vítejte. Těší mě, že vás zase vidím.“ - „Ještě jste se nesetkali, to byl někdo jiný, mami.“ - „Ah…ráda vás poznávám.“(9.9.2015)

 • DaViD´82
  ****

  Důkaz, že manifest Dogma má své opodstatnění a někdy může výsledku i výrazně pomoci v autentičnosti. Rodinná oslava jde až na dřeň všeho. Jak vztahů, tak i filmových postupů.(19.6.2007)

 • pan Hnědý
  *****

  Jeden z pilířů hnutí Dogma 95, který je pečlivě natočen. I když nám režisér Vinterberg odkryje konkrétní část, tak nezapomene relativizovat to, co právě řekl. Výborné načasování kamery - je až perfektně vlezlá a zachytí každou situaci. Výborný děj není předvídatelný - naopak, i když si myslíte, co bude následovat Vinterberg Vás pokaždé překvapí. Realistické, silné, nesmírně autentické. Emočně zdrcující.(18.12.2013)

 • - Film byl převeden i do podoby divadelní hry, která se dočkala uvedení v mnoha evropských divadlech. V Česku ji jako první hrálo brněnské Studio Marta v roce 2005, dále například pražský Činoherní klub, Městské divadlo v Mostě či Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. (skudiblik)

 • - Film byl natočen podle skutečné události. Inspiraci získal režisér při poslechu rádia v roce 1996, kdy v živém vysílání anonymní posluchač vyprávěl zážitek z oslavy narozenin svého otčíma. Čtyři roky po natočení filmu se onen posluchač setkal s režisérem a přiznal, že použil příběh někoho dalšího. (kenny.h)

 • - Film natočený podle zásad Dogma 95. (mahler)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace