Rodinná oslava

Festen

Celebration

Drama / Psychologický

Dánsko / Švédsko, 1998, 105 min

Důkaz, že manifest Dogma má své opodstatnění a někdy může výsledku i výrazně pomoci v autentičnosti. Rodinná oslava jde až na dřeň všeho. Jak vztahů, tak i filmových postupů.(19.6.2007)

Čekal jsem sice drama, ale trochu vtipného ražení. To jsem byl ale sakra vedle. Je to naturalistický drama, co si nebere společenský servítky. Byť jako film to není až takový skvost, jako drama funguje perfektně a hlavně to, co zobrazuje, zobrazuje perfektně.(13.1.2015)

Scénář: Thomas Vinterberg, Mogens Rukov .. Hlava rodiny slaví 60 narozeniny a k této příležitosti sezvala celou svoji famílii do honosného sídla, kde během oslav vyplouvají dávné křivdy a zapomenuté strasti minulosti. Na to, jaké má film postavení v místním žebříčku jsem však čekal trochu údernější scénář! Protože pár bolestných vzpomínek a teatrálních výkřiků evidentně šílené snobské rodinky mě jaksi nedostalo do správných výšin. Jelikož je film podle manifestu Dogma 95, co se zpravování týče není tak moc co vyzdvihnout nebo naopak hanit. Vše podléhá svazujícím pravidlům a tato forma mi nikterak nevadí.(18.10.2007)

Strhující drama Thomase Vinterberga, které je zatím nekorunovaným vrcholem puritánského manifestu Dogma. Takřka dokonalý film, kterému vnucené formální prostředky dokonale sednou a jen prohlubují jeho sugestivnost a realistické vyznění.(26.5.2003)

For ME 86%(9.9.2008)

• - Therese Glahn se ve filmu objevila zcela poprvé. (Kulmon)

• - Film označovaný jako Dogma č.1 (natočený podle filmařských zásad Dogma 95). (raininface)

• - Snímka bola v Nemecku vyhlásená za najhoršie dabovaný film roku 1999. (misterz)