Československo včera a dnes

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1975, 22 min

Prezentační film o Československu - krásy země, její historie a současnost. Souhrn dějinných událostí v Československu. Od všeobecně historického kontextu k poválečné zemi až k letem 70-tym. (oficiální text distributora)

D.Moore odpad!

Film vládního výboru pro turistický ruch. Bylo třicet let po válce, dva roky po roce 1968, čili vše začíná kratičkou exkurzí za Slovany a pak už hurá do roku 1945, k osvoboditelům, vynášet do nebe, jak se která města oklepala z válečných zranění a plynule přejít k tomu, že jsme pořád vyspělejší, všechno, co děláme, děláme dobře, ba přímo nejlépe... A to je kámen úrazu. Já prostě nesnesu pohled na tu takzvanou civilizaci a ten takzvaný pokrok, který nám dal krásná města plná krabic (jako třeba Zlí.. totiž Gottwaldov), který nás oblažil těžbou uhlí a plundrováním Mostecka, který toho zkrátka tolik nenávratně zmršil... Záběry v tomto propagandistickém dokumentu jsou hodnotné, ano, ale z mého pohledu především hrozně smutné. Nejde o tu propagandu "Družstevníci z JZD Horní Polní nadšeně testují nový traktor ukrajinské výroby a s úžasem zjišťují, že kromě jízdy vpřed umí také couvat", které se dnes smějeme. Jde o něco mnohem, mnohem horšího.__P.S. Pokud máte chuť, zkuste experiment. U dokumentu vypněte zvuk a pustťte si k němu soundtrack z Koyaanisqatsi. Děs a hrůza se dostaví samy. Zaručeně. https://www.youtube.com/watch?v=f7m-zPn_wYU ()