Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

Cyril and Methodius - The Apostles of the Slavs

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 85 min

Film je příliš zkratkovitý, na seriál už však nemám chuť se podívat. Co mi opravdu vadí jsou dialogy a vůbec celá mluva, příliš divadelní přednes a místy zase až moc moderní, nedalo se to poslouchat. Jinak mám radost z každého historického filmu, který u nás vznikne na úkor sociálních dramat a přiblblých komedií...(9.6.2015)

• Vojcl

Až přehnaně moc dějepisu na úkor filmového vypravování. Chvílemi jsem si připadal, jako když se dívám spíše na hraný dokument. Historická věrnost je sice fajn, ale občas by podle mého názoru neškodilo ubrat kulometného přítoku informací a zapracovat více na gradování příběhu. Několik silných momentů by se tam určitě našlo (Konstantinova disputace o obrazoborectví, Svatoplukova zrada..), ale celkově mi přijde, že to mohlo dopadnout o mnoho lépe. Na české poměry zdařilé po vizuální a kostýmové stránce, zato herecky a scenáristicky nevyrovnané. Zejména dětští herci byli naprosto příšerní. Na doplnění dějepisných znalostí je Nikolaevův Cyril a Metoděj výborný, jako dobrodružné filmové drama ale nefunguje.(27.12.2013)

• Aky

Stejně špatné jako seriál, a stejně tak je to škoda.(25.9.2014)

• Historik

Pouze z úcty k věrozvěstům dávám dvě hvězdy. Ten film se nedá ukoukat, větší nudu jen tak nenajdete. Navíc to není svébytný film, spíše hraný dokument. Tohle se prostě nemělo vůbec natočit.(27.10.2014)

• Terva

CITÁT - Jedině písmo dokáže zachytit, jak to bylo. Slovo se dá překroutit.......... Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. Dialogy jsou šíleně strojové až skoro divadelní. Někdy mě to rozesmálo. Zvláště dramatické scény jsou hrány moc "nedramaticky". CITÁT - Piš, jak slyšíš....... Ostatně skoro všechno se tváří, jak telenovela. Herecké obsazení je nevýrazné, hudba průměrná a kulisy jsou hodně umělé. CITÁT - Déšť padá na všechny stejně........ Seriál jsem neviděl, ale pochybuji, že bude na lepší úrovni, než tento film.(9.11.2014)