Zaveščanije Lenina

• Rusko Завещание Ленина (více)

WUTEN

12 dílný seriál o básníku, novináři, prozaiku a politickém vězni který strávil celkem 17 let v gulagu, Varlam Tichonovič Šalamov! Zaveščanije Lenina nebo také ,,Dopis k sjezdu" byl dopis napsaný koncem roku 1922 Leninem který neměl být určený k publikaci, obsahoval kritiku Stalina a jeho role ve s straně, v roce 1927 bylo zveřejněno. Ve 30. letech označeno za podvrh a ten, kdo jej přechovával nebo rozmnožoval byl přísně trestán, slavný článek 58 - kontrarevoluční činnost! Nejvyšší sazbou byl trest smrti a konfiskace veškerého majetku. Nejslavnější dílo ,,Kolymské povídky" ze kterých scenárista čerpal se objeví v několika dílech ale ne už tolik podrobně a napínavě jako v knižní podobě. Seriál není chronologicky řazen, život autora jde tady na přeskáčku, dětstvím to nezačíná ale rovnou stářím a takhle se vám to tam motá. Solženicin je oproti jeho povídkám a stylu vyprávění lehká kávička. Surovost, amorálnost systému, tvrdé Ruské prostředí, síla vůle přežít a neutuchající chuť napsat pravdu (svého rodu pomsta) řadí Šalamova na špici těch, kteří se nebáli říct pravdu i když věděl co ho čeká a také si za to odseděl svoje a stejně ho to nezlomilo jen ještě více posílilo napsat pravdu i po propuštění. Myslím že tento seriál splnil to, co jsem od něho očekával. ()