Divočina

Wild

Divočina

Životopisný / Drama / Dobrodružný

USA, 2014, 115 min

Tak jak to ve filmech podobného ražení bývá, karta sází na herectví one-woman-one, takže pokud je herečka sympoška a oblíbená, tak i kdyby se 115 min. procházela po rovině, aniž by zvedla nožku a hekala v různých výškách a nížinách bez původu, bez příčiny, tak bych napálila čtyři, aniž bych se otočila na svém rozbitém gauči zleva doprava. Poutavé samotrýznění, psycholinka působivá a v konečném důsledku veškeré snažení přineslo vytoužený cíl, tak proč ne. Ano, inspirace přišla, rány se zacelily, mysl se očistila. Zbývá jen otevřít duši dokořán a vstoupit na most Bohů.(10.3.2015)

Nedávny brat The Way od Emilia Esteveza, v ktorom otec podniká túru za hľadaním mŕtveho syna, ma chytil viacej. Mal zaujímavejšiu interakciu medzi postavami, ktoré na ceste hlavný hrdina stretol. Wild obsahuje niekoľko fajn scén, má príjemne outdoorovú atmosféru a Reese je držiak. Ale flashbacky, vykresľujúce vzťahy s postavami jej minulosti nie sú motorom filmu, akým by chceli a mali byť. V tom bol flashbackový život Arona Ralstona v 127 Hours oveľa silnejší a v konfrontácii so situáciou, ktorú hlavná postava aktuálne riešila, ma úplne pohltil. Napriek tomu je ale Wild stále dobrý film, na tri a pol a hviezdy.(7.3.2015)

Pokud někdy dopadnu čumákem na úplné dno, tak se asi pokusím restartovat nekonečným pochoďákem stejně jako Cheryl Zaběhlá. Mně zkrátka chození nevadí, motiv jsem taky pobral, ale celkově mám k výkřikům nadšení poměrně daleko. Cesta pustinou totiž nejednou zabočila do civilizace, což mne trošku rušilo a všechny ty hrdinčiny problémy nekompromisně zašlapaly mou touhu po zábavě. Nicméně potkávaní lidé jsou k unavené chodkyni poměrně vstřícní, skoro nikdo ji nechce znásilnit ani sežrat a El Condor Pasa zní uprostřed divočiny opravdu skvěle.(26.10.2015)

Jean-Marc Vallée po absolutním Klubu poslední naděje jen těžko mohl překonat na maximum nastavenou uměleckou laťku, tak natočil cosi jako oddychový film, zkusil to oklikou přes Útěk do divočiny v ženském přechýlení. Problém ovšem vyvstal v tom, že se tu stýkají hned dva nesourodé žánry - dobrodružný film o cestě coby cíli a rodinné drama; ta linka cesty mne bavila a přišla mi návodová a povznášející, kdežto linka flashbacků ke vztahu dcera - matka a jejímu smutnému konci mne vlastně dost nudila a přišla trochu nadbytečná (chápu ale, že vzešla už z knižní předlohy a asi by se dost těžko vypreparovala), na milost jsem ji vzal až v očistné scéně s lamou, babičkou a její malou vnučkou...tam se tvůrcům povedlo dosáhnout katarze a obě linky konečně emočně propojit... Should i stay or shoud i go? PS: Jsem zvědav, kdy na fenomén filmového hikingu zareaguje česká kinematografie...co třeba příběh nějakého Čecha absolvujícího Svatojakubskou pouť z Čech do Santiaga de Compostela?(16.3.2015)

Jako fanoušek Útěku do divočiny jsem čekal stejně hlubokou podívanou. Kupodivu jsem se dočkal "jen" krásné kamery a nepochopení ze strany nominací na Oscara. Na hereckých výkonech jsem neshledal nic výjimečného. To už by ho rovnou mohl dostat Emile Hirsch. Nejsilnějším momentem tak pro mě zůstane scéna před koncem s malým klučinou.(7.3.2015)