JFK: Poslední hodiny

(TV film)
  • USA JFK: The Final Hours

Přiblížíme vám kulturní otřesy, které ovlivnily svět po atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. (National Geographic)

ChillThomas

Musím říct, že je to velice povedený dokument o osobě JFK, je to ale spíše obsahové shrnutí, myslím tím kraťoučký průlet jeho pestrým životem - do dvou hodin, ale i tak, zachovává důležité informace pro diváka, aby si vytvořil obrázek o jedné z nejdůležitějších postav amerických dějin. Jsem velice rád že autor snímku se nesnažil vejít na tenký led a popisovat okolnosti jeho vraždy, už jen z důvodu, že případ není do dnes vyřešen a také by jeho nepravé či manipulativní názory byť nechtěné či cílené z velké části uškodila celému dokumentu. Co bych vytkl jako malou chybičku, by bylo asi jen to, že v dokumentu je zmínka o neúspěšné misi tzv. Zátoce sviní za kterou údajně mohl JFK, a byla mu připisována v dokumentu jako tvůrčí, kdežto pravda je, že se celá operace děla za jeho zády tedy tajně, a po neúspěchu a obrovském fiasku nesla chybu zpravodajská služba CIA v čele s ředitelem Allenem Dullesem, který byl za tuto akci bez souhlasu prezidenta právě tou onou tvůrčí postavou. Za krátký byl přijat na kobereček v bílém domě, poté byl sám za své chyby a operace za zády propuštěn samotným J.F. Kennedym. Malou zajímavost nakonec, tento Allen Dulles, který už jen z principu dění v počátků 60 let. cítil obrovský odpor a nenávist vůči Kennedymu, byl pozván 29. listopadu 1963 do Warrnenovi komise, která měla za úkol vyšetřovat "Atentát na Kennedyho", už jen to je velice zajímavé, že se nikdo sám sebe neptal jestli, právě lidé jako Dulles, by náhodou neposuzovali zaujatě a neobjektivně k vraždě JFK, později se ukázalo, že tak v mnoha případech činili .. Už se těším na další várku dokumentů o JFK.. od 21.11 do 03.12- 2013 jich bude dost nově zveřejněných :) ()