Against the Sun

Paul Mills

Sean Albertson

Kostýmy:

Mark Peterson

16.1.1942 vzlietol z lietadlovej lode USS Enterprise torpédový bombardér, ktorý sa má vrátiť na večeru späť na materskú loď. Posádke dochádza palivo, nemá dostatok na návrat k lodi a tak sa rozhodnú pre núdzové pristátie v Južnom Pacifiku. Všetci traja ostanú v gumenom záchrannom člne viac ako 1000 km od najbližšej pevniny bez akýchkoľvek zásob po dobu 34 dní.. Tento skutočný príbeh sa takmer výlučne odohráva v záchrannom člne mimo krátkeho prológu posledných okamihov posádky v lietadle. A tento príbeh o mimoriadnych výkonoch ľudskej vytrvalosti dokáže poriadne vzrušiť.(10.4.2015)

• verbal

Co asi tak lze dělat na nafukovače uprostřed Pacifiku? Celkem hovno. Můžete si akorát tak sem tam vyměnit místo s pelichajícím Malfojem, předstírat zděšení při čumění na žraločí ploutve, podporovat svůj hlad vyměňováním si receptů, občas si loknout vlastních chcanek nebo si zadělávat na melanom nezdravým sluněním, protože vám ten debil kulometčík utopil při ztroskotávání opalovací krém. Ale jinak vcelku otrava. Párkrát sice zaprší a tak je akčně mokro, pak se dokonce přižene strašlivá bouře o jedné vlně a kluci se trochu pocachtaj, ale poslední půlhodinu se už jen tak vyčerpaně válí na matračce a dělají „éééééééé“. Je to sice tak o tři hladové dny záživnější než ta Endželínina bárbísračka, hoššy až tolik Nebroukovatí a nepůsobí, jako by si krátili dlouhé subtropické večery trojitou rektoskopií, ale i tak doufám, že tímto jim ti hrdinní ztroskotanci už došli, ať se nemusím znovu přesvědčovat, že se nic zvlášť zábavného při raftění v Tichém oceánu nikomu prostě přihodit nemůže.(22.3.2015)

Tuctové ultrafialové survival drama o ztroskotání amerických pilotů za druhé světové na otevřeném oceánu, na kterém rozehrávají tisíckrát viděný utahaný boj o přežití "proti slunci" a neškodným počítačovým žralokům. Vzhledem k tomu, že Nezlomný je v podstatě o tom samém, nedělám si iluze, že debutant Falk využil divácká očekávání a chtěl to nasadit ve stejné době. Problém je v tom, že Nezlomný je fušérská sračka, která dost těžko naladí diváky na sledování toho samého v jiném (levnějším) podání. Musí se ale nechat, že psychologie postav, masky a "praktické" informace jsou zde na mnohem vyšší úrovni než u prvně zmiňovaného shitu. To ale bohužel nic nemění na skutečnosti, že je to místy přehrávané nudné drama s mizernými CGI efekty, kde dojde na žánrová klišé, permanentní modlení, vzývání Boha a jiné nebetyčné americké zlozvyky projektované do filmové tvorby. Stále čekám, kdy někdo konečně natočí film o ztroskotání křižníku Indianapolis, a vysere se na tyto příběhy s identickým nicneděláním postav, kdy jen staticky čekají na záchranu a my je přitom pozorujeme. Nic proti, ale stalo se to v historii tolikrát (a natočilo snad i víckrát), že mě to zkrátka už nijak nezasáhne. 55%(30.1.2015)

Po dostatečném odležení přeci jen převládá pocit nedoporučovat tento mořský survival. Neubráním se srovnáním s taky jen průměrným geriatrikem, kterého jsem sepsul za poměr stopáž vs. singlxicht, no na Against the Sun jsem se přesvědčil o tom, že lepší singlxicht než promáčenej pytel slabomyslých dialogů. Jako mizérie to není, ale pod pojmem survival si představuju něco jinýho než jen pití vlastních chcánek z vlastní boty. Zklamání. 55%(2.3.2015)

Příběh je to fajn o tom žádná, ale upřímně se tam toho nic moc neděje až na pár zajímavých momentů. S filmy, které se prakticky nehnou z místa to není jednoduché, zvlášť když jde o skutečný příběh, kde není moc prostoru pro vymýšlení si, ale párkrát se tyhle statické filmy velmi vydařily viz Pohřben zaživa a především Telefonní budka. Against the sun je navíc velmi podobný první polovině filmu od Angeliny Jolie Nezlomný, takže pro ty co jej už viděli zažijí určitě deja vu. Klobouk dolů před pány ale pro mě jen za 6/10.(30.3.2015)

• Jake Abel