Against the Sun

Paul Mills

Sean Albertson

Kostýmy:

Mark Peterson

Téma ztroskotání na moři začíná pomalu ale jistě ztrácet onen potřebný dramatický nádech z boje o přežití. V tomhle případě se až moc šetřilo nejen na efektech, ale i na logice trosečníků. Některá rozhodnutí budí touhu, aby si divák zakroutil palicí. Další nevýhodou je, že Against the Sun byl natočen pozdě, neboť takovéto příběhy jsme viděli stokrát. Některé horší (Operace Žralok), některé mnohem lepší (Trosečník).(29.12.2015)

Příběh je to fajn o tom žádná, ale upřímně se tam toho nic moc neděje až na pár zajímavých momentů. S filmy, které se prakticky nehnou z místa to není jednoduché, zvlášť když jde o skutečný příběh, kde není moc prostoru pro vymýšlení si, ale párkrát se tyhle statické filmy velmi vydařily viz Pohřben zaživa a především Telefonní budka. Against the sun je navíc velmi podobný první polovině filmu od Angeliny Jolie Nezlomný, takže pro ty co jej už viděli zažijí určitě deja vu. Klobouk dolů před pány ale pro mě jen za 6/10.(30.3.2015)

"Žiadna mapa, žiadne svetlice, žiadne jedlo ani voda..." Tento malý-veľký film mi urobil radosť. Mám rád príbehy o prežití a filmy pri ktorých môžem rozmýšľať, čo by som ja urobil inak. Niečo som na túto tému už prečítal (kámoš Big Bear doporučil zopár skvelých kníh), preto som rád porovnával. Asi najviac som si pri filme spomenul na knihu A. Šišku a jeho "KB-X neodpovedá". Namiesto zimy však túto posádku trápi slnko a samozrejme žiadne jedlo a voda. Mám rád dobrodružné filmy a tento sa mi výborne strafil do vkusu. K dokonalosti chýbala len akčná letecko-bojová scéna, ktorá by nás v úvode zoznámila s posádkou. Nevadí, aj tak som spokojný. 90%.(22.3.2015)

• Boogeyman

Nebudu se vyjadřovat ke zpracování efektů, holt peněz málo, nedá se svítit. Natočeno to bylo jinak dost slušně. CO mi ale fakt trhalo žíly bylo, že nejednou jsem měl pocit, že přiblblejší trojici trosečníků jsem nikdy v žádném survival filmu neviděl. Jejich chování bylo občas tak neuvěřitelně nelogické, že jsem jim fakt přál, aby tam všichni zdechli. Například ta jejich urputná touha vyhazovat všechny zrovna nepotřebné věci do moře (botama bychom si mohli poškodit člun = vyhodíme boty i s tkaničkama do moře; pistole se nám zasekla = vyhodíme pistoli i s nábojema do moře). Taky mě fascinovala ta jejich počáteční obava, že nemají co žrát...aniž by řešili, že nemají co pít. A nakonec, co uděláte, když kolem vašeho člunu krouží hejno žraloků? No přece si půjdete do moře opláchnou ksicht a necháte si vlnkama jemně ošplouchávat ruce. A pak se ještě budete divit, že vás kousnul!!...All is lost je jiná liga.(26.2.2015)

Tak jsem si zase početl některé komentáře místních expertů a mám jen jeden dotaz. Proč na to koukali a co od toho čekali? Pokud chci romantiku, čumim na Angeliku, pokud dobrodrůžo, kouknu na Indiána Džounse.... Z těch kydů fakt nemůžu... kalkul Falka ! Angelina natočila Zamperiniho (jo taky plaval v člunu) tak to je teda kalkul tohle dát do kin souběžně s tím! A nebyl to od Angeliny kalkul taky? Pokud vím v Nebeskejch jezdcích osádka taky skončí v dinghy... Pche fakt se směju těmto expertům, kterým z těch tří ,,drblo'' , kterým žraloci připadali digitální a gumoví... Prozradím Vám víc páni experti, ty boláky na kůži od slané vody, slunce a styku kůže s gumovými stěnami člunu taky nebyly skutečné ! To je co? Tohle je totiž film a tam je vše jen jako!... Ehhh dosti, nechci si kazit pár nablblými komenty zážitek --- Tenhle film je skvělej. Skvělej. Je to drama tří chlapů na 6 m2. Drama o odvaze, přátelství a i o odpuštění. Dnes si při tom všem vybavení letounů těžko někdo může představit jak lehce se tenkrát člověk s letounem ztratil... A obzvláště nad tak rozlehlými oblastmi oceánu, kde se pohybovala osádka naše Devastatoru. Jen málokdo si také dokáže představit čím vším musela projít osádka sestřelená nebo zřícená v Pacifiku. Pokud se letcům podařilo přežít přistání na moři a nastoupit do dinghy, začala teprve ta nejstrastiplnější část cesty. Dlouhé dny bez vody, jídla, pásma tišin s naprostým bezvětřím, kdy z vás slunce se solí slupuje kůži za živa, hurikány, draví žraloci a vysoká pravděpodobnost setkání s Japonci rovnající se smrti nebo neskutečným podmínkám některého z POW v Asii.... Naše osádka torpédového Devastatoru měla jednu z raných verzí záchranné výstroje a tak dinghy neobsahoval toho zrovna moc k přežití.... Proto si kluci museli vystačit s málem a o to více smekám. Pozdější verze již obsahovaly světlice, barvivo do vody pro zvýšení možnosti zahlédnutelnosti člunu, prášek odpuzující žraloky, léky, rybářské náčiní, plechovky s vodou, energetické tablety a malou plachtu... Samozřejmě, kromě toho všeho jste museli mít ještě dvě věci. Zachovat rozvahu a mít štěstí. Ne všem se to podařilo a stovky osádek a osamocených stíhacích pilotů takto prostě zmizeli v oceánu... Naší skupince se to povedlo. Tenhle film je jim důstojnou poctou. Je mi úplně jedno, jestli Angelina zrovna v ten samej rok také natočila film o osádce B24, která také shodou okolností spadla do Tichého oceánu a také shodou okolností přežila na moři neskutečně dlouho... Jenže Unbroken je o něčem úplně jiném a pokud tenhle film snese s něčím srovnání tak z těch posledních to je asi tak jedině Redfordovo - All is Lost - mimochodem také těžce podhodnocené. Tohle je prostě libůstka pro fajnšmekry a komu se to nelíbí ať si vezme na Mácháč nafukovací matračku a ať se nezapomene natřít Saharou 15 a zkusí si tam bejt dva dny na sluníčku... Jo a kdo o tom něco četl, žralok má drsnou kůži, nekluzkou a s trochou štěstí i opatrnosti se opravdu dá vytáhnout z vody rukama! Samozřejmě to musí bejt kousek menší, než to bago co plulo pod člunem a bylo 3 x delší než dinghy...Tohle je film pro velký kluky, OVER. 4 náboje do Coltu 1911. * * * *(23.2.2015)