Co s láskou

• slovenský

Čo s láskou

Romantický / Drama

USA, 2014, 117 min

04. 02. 2015 (42.); Amanda měla prostě na lásku asi smůlu(8.2.2015)

• maddy

Literárnu tvorbu Nicholasa Sparksa síce nepoznám a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nikdy poznať nebudem, no súdiac podľa filmových adaptácii to s ňou asi ktovie ako mimoriadne nebude. Jednoducho typická červená knižnica so snáď všetkými romantickými klišé aké existujú a ešte aj s pár navyše. Filmová podoba nemohla dopadnúť inak, tobôž nie s takýmto priemerným režisérom. Best of Me tak pôsobí ako film natočený podľa príručky pre začínajúcich režisérov, edícia romantický film pre všetkých. Uznávam, že samotný príbeh môže fungovať v knižnej podobe a jeho záver som zase až tak nečakal, no Michael Hoffman ho podáva tých najobohranejším možným spôsobom. Čiže zase iba ďalší pár, ktorý sa do seba zamiluje po jednom rozhovore, nemajú nič spoločné, on pochádza z problémovej rodiny, ale je to chlapec s dobrým srdcom, ona zase z bohatej rodiny, ale nechce viesť život bohatej dcérenky. Jednoducho láska ako hrom, láska u priehľadne čistého jazera, láska na slnečnými lúčmi zaliatej veži, láska pomedzi kvapky letného dažďa, láska na starej verande, láska na vŕzgajúcich hojdačkách, láska v lese kde pomedzi stromy svietia lúče mesiaca a to všetko zabalené do žiarivých, preexponovaných farieb s neustálymi zamilovanými pohľadmi. Stačí si predstaviť to najväčšie klišé aké si v romantickom filme viete predstaviť a v Best of Me ho zaručene nájdete, každé a jedno. Ani jedna scéna nepôsobí prirodzene a všetky situácie sú nasilu vyhrotené len aby sa dopracovalo k nejakému konfliktu, ktorý sa pochopiteľne v závere premení na absolútne prvoplánovú emočnú žmýkačku bez opodstatnenia (aj keď v kútiku duše priznávam, že úplne posledná scéna so synom je celkom silná, no je to ten najprevarenejší twist za poriadne dlhú dobu). Nemám nič proti romantickým filmom, ale na každý žáner sa musí s citom, tak ako v horore nemôžu striekať v kuse iba hektolitre krvi, v akčnom filme nemôže byť bez zastavenia jedna dlhá dvojhodinová prestrelka, ani v romantickom filme nemôže všetok ten „med“ priam tiecť z obrazovky. A Best of Me je iba jeden veľký gýč, ktorý sa takmer nedá zniesť. Viem si predstaviť, že s iným režisérom by sa z toho dal spraviť celkom osudový príbeh napriek časom, v takejto podobe však nič iné než neskutočná hromada klišé. CELKOVO: 2* (4/10)(12.8.2015)

• grizly007

150x ohranej příběh kdy se holka z lepší rodiny zabouchne do vidláka. Přidali k tomu dědka snipera nesmylnou rodinku vidláka a jednu doslova srdíčkovou scénu na konci. Máme z toho krásnou sračku z který je koukám zase každej hotovej. No nic za 1* ať nežeru. Vzhledem k tomu , že autor knihy už napsal totožný ale mnohem lepší film Zápisník jedné lásky tak mám pocit, že trpí jakousi úchylkou k tomuto tématu , protože tohle už se asi nedá nazvat jinak.(25.1.2015)

Naprosto dokonalé romantické dílo u kterého nezůstane jedno oko suché! Příběh Amandy a Dawsona začal na střední škole, kdy se do sebe bezhlavě zamilují. On s chudé týrané rodiny, ona s bohaté s postavenými rodiči. Když uteče Dawson z domu, nalezne oporu a bezpečí u staršího samotáře Tucka, který přišel o ženu a ujme se ho. Prožívá s Amandou krásný románek, který se jim vryje opravdu hluboko pod kůži. Jednou se však Dawsonova zlá rodina vrací, zničí celou zahradu a Tucka bezhlavě zmlátí. Dawson se jede pomstít s puškou v ruce, ze které vyjde rána na jeho kamaráda, který zemře. Všichni si jdou sednout do vězení, Dawson dostává 8let a tím to mezi nimi končí. Shledání se dočkají po 21letech kdy se sejdou na pohřbu Tucka a postupně odkrývají pravdu, skryté touhy a znovu zamilování... Konec je velmi smutný a představa toho, že člověk konečně dostane šanci napravit co nevyšlo a toho druhého zastřelí a jeho srdce dostane Váš syn, je zdrcující! Občas by mě zajímalo, kdo ten osud určuje.. 90%(27.5.2015)

Od Notebooku mám pocit, že každý Sparksov film je o tom istom. Mladí ľudia sa zaľúbia ale vždy je tu nejaká prekážka, lebo ona je z lepšej vrstvy ako on.. ale po rokoch si nájdu k sebe nejakým zázrakom cestu. Ale to neznamená, že môžu byť len tak spolu, stále je tu nejaká prekážka. Rozmýšľam - je toto možné v skutočnom živote? Asi pokiaľ nezažijem neuverím. Notebook bol prvý s takouto dejovou zápletkou, jemu som to ešte brala (a predsa len, kto by nežral Rayna a Rachel, však boli dokonalí!), ale aby bola táto zápletka v každom druhom Sparksovom filme, to nie (a áno, uvedomujem si, že filmy sú na motívy kníh).(7.8.2015)