Mrtvé oči Londýna

Dark Eyes of London

Krimi / Mysteriózní / Horor / Thriller

Západní Německo, 1961, 104 min

• Campbell

Další Wallacovka a snad už 7 co jsem za poslední 3 dny viděl. A opět se to pro mě nevyhrabe z průměru. Já prostě na tohle moc nejsem. Čekám horor nebo temný thriller a dostanu spíše kriminálku. Nutno podotknout že to není vina filmu ale spíše moje. Jediný co tady upoutalo mojí pozornost je Kinski který je naprosto šílený. Příběh je standartní a sem tam vykoukne i atmosféra. Ještě mě čeká jedna Wallacovka a pak dám už od nich pauzu...Na dobro.(31.8.2014)

Tahle wallaceovka je až po okraj plná husté londýnské mlhy a s výjimkou krátké scénky vylovení utonulého se celá odehrává za tmy. Mrtvé oči Londýna je název skupiny slepých zločinců, kteří páchají vraždy za té nejhustší mlhy. Londýn, šantánový klub pro členy, ponuré uličky a temné domy, k nimž světlo lamp stěží dosáhne, podzemní kobky, vraždy, únosy... Nepříliš strašidelné, a přeci místy atmosférické s gradujícím napětím v závěru. Drobné vtípky - lebka sloužící jako zásobník na cigarety, vřeštící kočka ohlašující nového příchozího či policejní moula, který náhodně objeví tajný sejf - dávají snímku patřičné odlehčení. Podobně jako v dalších wallaceovkách najdeme i zde fešného mladého inspektora, jenž se počne sbližovat s nejhezčí ženou... Tajemnosti přidává i černobílý obraz společně s hudbou přelomu 50.a 60. let.(10.1.2013)

Jsou lepší wallaceovky než tato. Např. od Vohrera Indický šátek a od Reinla Tajemný mnich. Tady jsem se - přiznávám - hodně nudil. Závěrečná třetina filmu ovšem upoutává pozornost zvýšenou akčností a hlavně zábavností. Ta je dána opravdu úsměvnou naivitou, s jakou jsou tu podány střety mužů zákona s padouchy, a samozřejmě nesnáze hezké dívky v nebezpečí. Tyto filmy mají své kouzlo mimo jiné právě touto naivitou. Vzkaz Tahitovi: wallaceovky jsou dle mého názoru velmi špatná (podřadná) literatura, to co z některých dokázali západní Němci převést na filmové plátno, je lepší než Wallaceho spisy.(3.3.2011)

Šiesta "wallaceovka" v povojnovom Nemecku opäť využíva skvelé prostredie zahmlených londýnskych ulíc, rýchly spád, dôvtip inšpektora Scotland Yardu a humorné vsúvky na odľahčenie. Dnes som si film pozrel po mnohých rokoch a na svojom hodnotení nemienim nič meniť.(3.3.2011)

Velmi dobrá adaptace románu Edgara Wallace, jasný nadprůměr i mezi Vohrerovými wallaceovkami. Hodně nápaditý příběh se spoustou zajímavých elementů - vraždící blindes Ungeheur, obrýlený Klaus Kinski, upovídaný vtipálek Eddieho Arenta a velmi svižná režie. Karin Baal jako Fuchsbergerovo děvče " k ochraně" působí také příjemně. Temné postranní uličky Londýna, stále zahalené mlžným oparem, jsou tím právým místem pro sympatickou kriminálku z dlouhé řady snímků natočených podle proslavených románu Edgara Wallace.(20.8.2006)

• - První film podle předlohy Edgara Wallace, který režíroval Alfréd Vohrer, který poté do roku 1968 natočil dalších 13 filmů a stal se nejplodnějším režisérem série. (hladass)