24 hodin

24 hodín strachu

Krimi / Drama / Thriller

USA / Německo, 2002, 105 min

• Tommassi3

"Musíme to dělat znovu ??" - "Asi by mi chybělo dávat rodiny dohromady !!" Mexický režisér Luis Mandoki mě se střídavými úspěchy přesvědčuje, že svému řemeslu opravdu rozumí, na druhou stranu si však vždy vybírá příběhy, které sice nenabízí žádná originální témata, nicméně s sebou vždy nesou jakési žánrové ozvláštnění, což rozhodně platí také o tomto snímku, který se velmi věrně, rozuměj do posledního detailu, když pomineme, že původně byla Abbby diabetička, od čehož bylo upuštěno kvůli přílišné podobnosti s rysy Fincherova Úkrytu, drží své stejnojmenné románové předlohy z pera Grega Ilese, amerického spisovatele a scénáristy narozeného v Německu, jak by také ne, když se Iles zhostil i samotného scénáře !! Iles za oceánem platí za velmi známého a úspěšného autora, který sice střídáním žánrů dokazuje svůj talent a schopnosti, nicméně mě osobně jeho knihy nikdy příliš neoslovily, když bych se snad ani neštítil nazvat je škváry, a tak naprosto logicky, logika se totiž v souvislosti s tímto filmem jeví jako naprosto zásadní slovo, právě scénář spolu s režisérovou neschopností vytvořit alespoň průměrnou akční scénu vidím jako největší slabinu tohoto nepodařeného thrilleru !! Samotné lahůdkové herecké obsazení pak páchne o to mocněji promrhaným potenciálem, především Kevin Bacon dělá z Trapped jakž takž snesitelnou záležitost, když stvořil dalšího parádního padoucha, únosce a sexuálního devianta Hickeyho, který se natolik opájí svými schopnostmi, až vlastně kupí jednu chybu na druhou, nemyslím si, že právě fakt, že se Baconův vůdce vyděračů chová jako totální sebestředný dement, by byl něčemu na škodu, ona totiž skutečnost, že se nějaké hovado považuje za geniálního zločince, z něj ještě onoho génia nedělá !! Ani Charlize Theron jako Karen Jennings, matka strachující se o svoje dítě, určitě nezklamala, ačkoliv o výkonech, za něž si o rok a víc než 15 kg později odnesla Oscara, si může nechat jen zdát, to Dakota Fanning jako malá unesená Abby znovu zahrála naprosto skvěle, stejně jako tradičně fantastický Pruitt Taylor Vince v roli dobráckého komplice Marvina, který se mi zde zamlouval ze všech nejvíce !! Mandokimu se přes všechna ta klišé a neskutečně absurdní scény, které Hru o dítě tlačí stále hlouběji a hlouběji do sraček, daří budovat napětí i velmi zvláštní atmosféru, byť bezchybný soundtrack Johna Ottmana mu to velmi usnadňuje, hůře už funguje ta nechutná kupa rádoby zvratů, přičemž definitivní knockout filmu zasazuje ta finální odpudivě trapná akční scéna na dálnici, jako vystřižená z německého seriálu !! Dost rozporuplně se mi také jeví práce kameramanů Fredericka Elmese a Piotra Sobocińskiho, celý snímek působí dost televizním dojmem, byť se nejspíš původně tvůrci snažili mu dodat zřejmě temný look, naopak ty úvodní sekvence s tmavě modrým filtrem vypadají fantasticky, ty měl totiž na svědomí nesmírně schopný a ceněný Piotr Sobociński, kterého však v průběhu natáčení nahradil Elmes, protože ve svých pouhých třiačtyřiceti letech nečekaně zemřel ve spánku na masivní infarkt, a tak je mu vlastně i celý snímek věnován, mimochodem právě 24 hodin lze bez legrace považovat za poněkud prokletý projekt, mimo Sobocińskiho skonu jeho tvorbu totiž orámovaly také zranění Charlize Theron při natáčení závěrečných scén, nešťastný potrat Courtney Love či vleklé spory kolem samotného názvu, který kolidoval se stejnojmenným seriálem v hlavní roli s Kieferem Sutherlandem !! Škoda !! Ne promrhaného potenciálu filmu, ale velkého kameramana a laskavého muže, který měl našlápnuto vystoupit ze stínu svého slavného otce Witolda Sobocińskiho !! [ Dabing 4/10 ] Hodně podprůměrná práce LS Productions Dabing, především spojení Kevin Bacon, Libor Terš mi rvalo uši. Nicméně všímavý divák může při scéně, kdy v televizi u Jenningsových doma běží Simpsonovi, posoudit rozdíl a samozřejmě i docenit, jak famózní ten letitý dabing v čele s Lábusem, Dejdarem a spol ve skutečnosti je !!(27.1.2014)

Pokiaľ máte radi Charlize Theron, nie je čo riešiť. Je to síce béčková jazda, no dobrých momentov sa tu nájde dosť.(30.3.2011)

• Matty

Je mnoho nudných a hloupých filmů. Tohle je jeden z nich. Pokud vás zajímají konkrétní díry v logice, podívejte se na diskuzi k filmu. Zde spoilerovat nehodlám. 50%(5.2.2006)

Určitě ne nezajímavý thriller, který začne dosti svižně, aby i dosti matně skončil. Může za to především okoukaný a nedopečený scénář, který má několik logických lapsů. Jenže pokud je něco před půlnocí a vám se nechce zrovna příliš přemýšlet, je možné, že si tuhle nenáročnou látku užijete. „Profesionální“ únosce dětí má spadeno na dcerku úspěšného lékaře, jeho neobjevné techniky ale zdaleka neuspokojí divákovo očekávání. Pomáhá mu v tom zvrhlá manželka a ňoumovitý bratranec. Podprůměrný mexický tvůrce zvolil „dynamické“ tempo, které se přelévá do tří různých prostorů a náležitě pošlapal i své herecké star – Charlize Theron ještě pod tlakem situace herecky ujde, ale její životní partner Stuart Townsend i Courtney Love doplácejí na chatrně napsané postavy. Nenudil jsem se, ale Trapped jakoby se bál vystoupit z průměru, i když má na place Kevina Bacona, který by si za všechny svoje psychopaty zasloužil absolutorium. A poklonu si zaslouží i mladičká Dakota Fanning, což ale není zásluha Mandokiho. Oddychovka, co jede na půl plynu!! A mohla být mnohem víc drzá.. takhle slabší 3*.(19.6.2009)

• Terva

Dokonalý zločin je ten, který nikdo nenahlásí. Film, který už měl mnoho podob. Únos a výkupné.(31.8.2011)

• - Film se měl původně odehrávat na jihu, ale kvůli filmovým lokacím se děj přesunul do Seattlu. (HappySmile)

• - Předtím, než je Abby unesena, sleduje v televizi seriál Simpsonovi. (HappySmile)

• - Film je věnován prvnímu kameramanovi Piotru Sobocinskimu, který zemřel během natáčení. (HappySmile)