Století Miroslava Zikmunda

• angličtina Old Man and the World (festivalový název) (více)
Česko, 2014, 97 min (Alternativní 94 min)

Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti". Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného" kapitalismu... Vydejme se napříč dějinami a nechme si vyprávět příběh minulého století prostřednictvím muže, který jej zažil... (Bioscop)

Tosim

Kdo by si byl pomyslel, že ze sympatického moderátora televizních pořadů vyroste tak sympatický dokumentarista. Cestování mám rád tak přiměřeně, cestopisy (ať už knihy nebo filmy) o dost míň, ale Miroslav Zikmund (a Jiří Hanzelka, který se na nás dívá z nebe) jsou takový fenomén, konzistentní, sympatičtí, rovní chlapi (samozřejmě s chybami, ale ty jsou v dokumentu pro vnímavého diváka zobrazeny trochu skrytě, aby se musel snažit), že pokud to někdo vezme do ruky tak poctivě, jako Petr Horký, zaujme takový dokument i mě, přes výše uvedené výjimky. 90%. ()

Enšpígl

Jako malej kluk jsem se vždycky těšil na léto až pojedu na chalupu do jedný vesnice v jižních Čechách. Pod střechou jsem moc nepobyl, za to venku jsme se s klukama vyblbli. Kradli ovoce ze sadu, chytali na černo ryby, stavěli bunkry, škádlili holky, hráli fotbal a rozbíjeli okna. Bylo celkem jedno jestli svítí sluníčko, prší nebo bylo hnusně, pravda někdy jsem nepřišel domů sám, ale doprovázelo mě bahno a prach, ale hadice se studenou vodou byla v rámci mé spartanské výchovy dostačující řešení. Občas jsem dostal celodenního zaracha, to třeba když jsem domu přišel celej od asfaltu a babička pro naši hru na asfaltéry nenašla dostatečné pochopení. Samozřejmě jsem v chalupě trpěl jako zvíře, ale jen do tý doby, než jsem objevil knihovnu a v ní krásný starý vydání knížek pana Hanzelky a pana Zikmunda. Na tu chvíli, kdy jsem tu knížku poprvé otevřel a uviděl první obrázek nikdy nezapomenu, protože jsem se okamžitě ocitnul v jiným světě. Bylo to krásné živé čtení, po každý kapitole jsem zavřel oči a představoval jsem si v těch dalekých a neznámých zemí sám sebe. Od tý doby kdykoli slyším jméno Hanzelka a Zikmund si mě vybaví tenhle moment, vybaví se mě daleké země a dobrodružství, vybaví se mě ta jiskra v oku babičky, když mě o panu Hanzelkovi a panu Zikmundovi vyprávěla u ohně při opejkání buřtů v teplých letních večerech. Proto když jsem se dověděl, že se na září chystá premiéra dokumentu o panu Zikmundovi, měl jsem v tom, co chci vidět jasno.Aby byl dokument dobrý, musí mít kvalitní téma, informační hodnotu a nesmí nudit. To všechno tento dokument má, jenže Století Miroslava Zikmunda má ještě něco navíc, je děláno z velkou láskou a respektem a to je cítit z každého záběru. Nečekejte žádný dobrodružný cestopis i když záběrům a fotografiím z dalekých končin se nevyhneme (fotografie z vrcholu pyramid jsou neskutečný ). V tomhle dokumentu nám pan Zikmund dává srdce na dlani. Vypráví nám o svém životě, o svém vztahu s panem Hanzelkou, o své rodině, o tom jak se na jeho životě podepsali komouši, samozřejmě i o cestování a deníčkování a vypráví poutavě, a hlavně zcela upřímně. Když se pan Zikmund divá do kamery, tak člověk v jeho očích vidí upřímnost, poctivost, radost i bolest. Některé vyprávění pana Zikmunda je zábavné, jiné dojemné. Petr Horký nedělal tento dokument kvůli svýmu egu, ale aby dal prostor člověku, který si svůj dokument zaslouží. Rovnice H + Z ovlivnila drtivou většinu současných českých cestovatelů, mnoho otevřených dušiček naučila respektu k cizím kulturám a ukazovala nám čechům krásný, pestrý svět v době, kdy nám komouši dopřávali jen nekonečnou šeď fádnosti. Vím, že pan Zikmund můj komentář nikdy nebude číst, protože jeho domeček je plný knížek a krásných obrázků a pro technologickej blevajz v něm není místo, ale i tak. Přeji Vám pan Zikmunde pevný zdraví, spousty důvodu k radosti a moc děkuji za ty krásný chvíle nad vašima knížkama, které mě naučily snít, poznávat, respektovat a díky kterým jsem pochopil, že skutečná hodnota je umět poznat sám sebe a pro takové poznání je cestování ten nejlepší recept. () (méně) (více)

Jara.Cimrman.jr

"Já musím být vděčný okupantům, že mě dokopali k tomu, že jsem začal evidovat archív." Tak tomu říkám pozitivní přístup k životu. Miroslav Zikmund si dokázal vzít z každé doby to, co mu nabídla a představil se jako velká osobnost. Taky se mi líbilo, že přiznal, že na cestách s Hanzelkou fungovali jako obchodní zástupci Tatry. Ono taková úžasně futuristická Tatra 87 se po válce musela prodávat sama. Mně se tento dokument zkrátka líbil, ale bylo by mi příjemnější, kdyby obsahoval méně servilního poplácávání po zádech a více těch úžasných cestovatelských záběrů. Ovšem jedinečná byla chvíle, kdy si přečetl, kdo ho udával na STB: "Přikláním se teď na stranu těch, kteří tvrdili, že je lépe neznat jména těch, kterým věřili. Takže dělám za tím tečku a ... jsem zklamán." ()

ORIN

Jak to u dokumentů často bývá, ve výsledném hodnocení se odráží spíše zajímavost a informativnost zkoumaného tématu či osobnosti nežli zpracování samotné. Století Miroslava Zikmunda nepřináší vůbec nic nového, ale vyprávění hlavního protagonisty je natolik poutavé, že utáhne i jinak průměrnou kvalitu dokumentu. Tu sráží až zbytečně vysoké množství vypravěčů, které diváka mate (vyprávění samotného Zikmnuda a dalších postav, čtené pasáže ze Zikmundových knih, resp. deníků, archivní záběry s komentářem a osobní Horkého vzpomínky). ()

tahit

Jsou filmy o zajímavých osobnostech, které vždycky osloví. Miroslav Zikmund je tak trochu puntičkář, ale jinak charismatický vypravěč a kultivovaná osobnost. Vzniknul tak pozoruhodný dokument, který je nádherným zážitkem. Navíc v naprosté skromnosti odhaluje část svého nitra. V tomto směru před panem Zikmundem smekám. ()

Pepinec

K cestování je potřeba mít především odvahu. Copak hubu plnou keců, představy nebo prachy - to má kdekdo, tohle z vás cestovatele neudělá. A teď nemám na mysli balíka, co letí na Kanáry, tam tejden žere ze zlatý mísy, kadí do stříbrný, a pak všem vypráví, že viděl kus světa. Cestování totiž neznamená vidět, nýbrž poznat. K tomu potřebujete čas a Opravdovou kuráž. Výjimečnost pánů Hanzelky se Zikmundem spočívá v tom, že měli ty největší kule, jaké si umím představit. V tehdejší zvrácené československé době, s Tatrovkou a v sáčku zvládli to, co dnes vzdávají takzvaní dobrodruzi tělem i duší, kteří mají k dispozici takovou techniku, že by to za ně zvládla sama. Závidím pánům, že viděli svět o tolik let dřív, protože chtít dneska třeba přenocovat na pyramidách? To by chtělo Hobitův prsten neviditelnosti a kulomet k tomu, pokud by tedy ovšem Káhira nebyla zrovna uzavřená kvůli bojům. Jediný problém z tohohle dokumentu vyplývá pro moji mámu, která mě na něj do Lucerny v podstatě poslala. Jestli totiž chce, abych už nikdy na tak dlouho neodjížděl, měla by mně prvně přestat ukazovat ty nejkrásnější důkazy toho, že cestování je nejlepší způsob, jak strávit život. ()

Anderton

Momentky z exotických krajín, ako krátke scény a fotografie sú pre mňa najpríťažlivejšou pasážou filmu, pretože obsahujú určitý vintage štýl, ako zo starých hraných filmov nakrúcaných v exotických krajinách. Nasledujú sekvencie už nám dobre známe, zábery z rokov 68 a 89 sme už videli v mnohých dokumentoch. Poteší a dojme záver, kedy Zikmunda čakajú pred jeho domom desiatky obdivovateľov a pýtajú si od neho autogram. Aj do knihy Cez Kordillery, ktorú mám tiež doma a rád si ju v lete prečítam. ()

Frajer42

Na tento cestopisný dokument, jsem se převelice dlouho a intenzivně těšil. Nakonec to stálo za to. Mirek Zikmund je sympaťák každým coulem, který dává smyl a směr života nejednomu zapálenému cestovateli současnosti. Nejvíce mě fascinuje jeho nepředstíraná pokora, kterou disponuje. Rád bych touto cestou také poděkoval televizi Prima, že do vysílání ve vánoční čas zařadili také něco pořádného místo všemožných sraček, které už každý stokrát viděl a alespoň 1× jsem i já během Vánoc podpořil naše milé televizní společnosti. Nejatraktivnějším prvkem dokumentu jsou samozřejmě dobové záběry z cest. Není jich mnoho, ale o to jsou cennější a půvabnější. Vstupy Petě Horkého jsou spíše rušivým elementem. Také mě vyloženě neoslnil styl vyprávění, kdy vypráví zbytečně mnoho osob a vyloženě těžce nešťastným shledávám způsob vkládání textu do záběrů, ale to vše se do určité míry zdárně skrylo za citlivý příběh o tehdejším režimu, cestovatelské vášni a přátelstvím dvou cestovatelů, které sahalo až za hrob. Myslím si, že by byl na tento výtvor Jiří Hanzelka právem hrdý. Před zhlédnutím tohoto dokumentu jsem snad pouze o dvojici HZ měl povědomí a věděl jsem, co kdysi bylo náplní jejich životů. Tento dokument mi umožnil prohloubit si nejenom znalosti, ale dokonce mi udělal malinkou, docela nepatrnou, rýhu na duši. Člověk si přeci dost věcí uvědomí, či připomene, za což patří těmto dvou pánům můj dík a nekončící obdiv vůči jejich dílu. Zcela jistě jsem tímto snímkem s touto dvojicí neskončil. ()

MikeCool

Století Miroslava Zikmunda společně s demokratičtější verzí Trabantem až na konec světa považuji za nejlepší, české dokumentární filmy roku 2014! Skvělý životopis proslaveného světoběžníka Miroslava Zikmunda, jeho životní události, i osudová setkání např. s Jiřím Hanzelkou, kteří se později proslavili svojí "cestou kolem světa". ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov) ()

nascendi

Zaujímavo nakrútený dokument o jednom zaujímavom človeku, ktorý prežil zaujímavý život. Vďaka jeho denníkom, fotografiám a filmovým záberom vznikol pestrý dokument príťažlivý pre viacero generácií divákov. ()

Slarque

Citlivé a zasvěcené ohlédnutí za životem jedné poloviny slavné cestovatelské dvojice. Divácky nejatraktivnější sice zůstávají záběry z obou expedic po světě, ale páteří snímku jsou spíše Zikmundovy názory, zážitky, vzpomínky, chyby i šťastné náhody. Prostě jeho život. ()

dopitak

Knížky Z+H máme doma zřejmě v některém z prvních vydání, protože si je koupil děda s babičkou, k filmům jsem se dostal až teď nedávno v době internetové, ale ani jedno jsem zatím neviděl/nečetl, a měl bych to napravit. Z vyprávění pana MZ jsem ale pochopil mnohé a to hlavní: je to mimořádně inteligentní člověk s velkým přehledem, co si celý život získává zasloužený respekt. S ohledem na jeho věk, širák dolů. Dobrá práce Petra Horkého, jehož dílo vnímám jako velmi příjemný způsob oslavování cestovatelství (než dělá třeba Švaříček se svou agresivní kampaní a veleotravnou Šangri-lou) ()

Marze

a velké množství archivního materiálu se krásně kouká. Nechybí osobní zpovědi Zikmunda, například když ho mrzí, že na jeho svatbě nebyli jeho rodiče. Nakažlivá je Zikmundova cestovatelská posedlost. ()

lena60

S nekritickým obdivem natočený portrét jednoho ze dvojice známých cestovatelů H+Z. A možná právě ten pouhý nekritický a fanouškovský obdiv je malou skvrnkou na jinak záslužném dokumentárním počinu Petra Horkého. ()

Yardak

Režisér Petr Horký natočil opravdu velmi povedený dokument o jedné z nejdůležitějších postav českého cestovatelství 20. století. Cestovatele Miroslava Zikmunda musí člověk obdivovat nejen pro všechna ta dobrodružství, která prožil ve světě, ale také pro jeho životní vitalitu a i díky jeho filozofickému pohledu na svět. ()

heyda

Na české poměry velmi dobře poskládaný a odvyprávěný dokument. Zpracování by mohlo být možná o trošku lepší, ale pro nadšence do cestování je to naprostá povinnost - seznámit se s životem české legendy, která zanechala stopu téměř na všech kontinentech. Jen je třeba respektovat pozvolné dokumentární tempo. ()

Arsenal83

Taký bohatý a požehnaný život si zaslúži takýto výborný dokument, ktorý je v podstate aj historickým prierezom, nie len popisom života pána Zikmunda. A to by som nepovedal, že to budem písať v čase, keď má starý pán 102 rokov a je stále medzi nami. Ale aj v tomto dokumente, keď má 95 rokov pôsobí stále čiperne, plný života. Veľmi osviežujúci počin: https://dokumenty.tv/stoleti-miroslava-zikmunda-dokument/ ()

Zemřel Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021

Ve požehnaném věku 102 let nás opustil známý český cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, jehož životní pouť byla nerozlučně spojena s kolegou Jiřím Hanzelkou (*1920 - †2003). V… (více)

PF 2015

PF 2015