Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Celkom pekny prijemny film, kde nechybaju emocie, humor, romantika, ale najdu sa tam aj dramaticke chvile. Kedze sa film odohraval v troch casovych rovinach, reziser nevynechal ani problematiku rasizmu - Ku klux klanu. Skvela bola Kathy Bates, ktora sa pokusala zmenit svoj doterajsi zivot, scena parkovania nemala chybu :-) Aj ostatne herecky boli skvele. Jessica Tandy mala stastie uz v ulohe v oscarovom filme RIDIC SLECNY DAISY (1989), za ktoru dostala svoho prveho Oscara. Druhu nominaciu mala aj v tomto filme, avsak tentokraj jej sosku vyfukla za vedlajsiu ulohu Mercedes Ruehl za ulohu v drame KRAL RYBAR (1991) s Robinom Williamsom. Reziser Jon Avnet natocil napriklad STROM SNU (1994), INTIMNI DETAILY (1995), RUDY LABYRINT (1997), 88 MINUT (2007) alebo OPRAVNENE VRAZDY (2008)... 25.06.2010 _______ Kathy Bates - (Evelyn Couch) +++ Mary Stuart Masterson - (Idgie Threadgoode) +++ Mary-Louise Parker - (Ruth Jamison) +++ Jessica Tandy - (Ninny Threadgoode) +++ Cicely Tyson - (Sipsey) +++ Chris O´Donnell - (Buddy Threadgoode) +++ Stan Shaw - (Veľký George) +++ Gailard Sartain - (Ed Couch) +++ Produkcia: Jon Avnet +++ Hudba: Thomas Newman +++(25.6.2010)

Mám rád nostalgické filmy, ale tento prírastok k žánru, podobne ako o dekádu novší Notebook, padá na zbytočnej a (na rozdiel od spomínaného filmu) miestami otravnej dejovej línii v súčasnosti. Všetko to vrcholí vo finále, ktoré je i na môj vkus melancholika riadne samoúčelne sentimentálne (jedna neskutočne zbytočná dojímavá scéna). Navyše na úplnom konci filmu na nás vyrukujú s "pointou", ktorá bola jasná zhruba od pätnástich minút filmu. Inak je to fajn - vtipné, atmosferické, miestami príjemne sentimentálne, miestami napínavé a navyše s jedným riadne čiernohumorným "vtipom". Vystrihnúť tú polhodinku, čo sa odohráva v súčasnosti a bolo by to dokonalé.(15.3.2008)

Krásný film. Miluju tu dobu třicátých let. Jak já říkám - dobu Steinbeckových lidiček. Ninny byla skvostná a její vyprávění také. Miluju tu scénu kdy Evelyn vystoupí z auta a podívá se u opuštěné trati na lety omšelou dávno zavřenou rstauraci.... Náhle ucítí závan, uslyší typické zahoukání americké parní lokomotivy a kolem se prožene expres... Není vidět jen tráva se vlní podél rychle projíždějícího vlaku... Vlak odjede, stébla se ustálí a je klid. ,, Viděls to?'' - Ptá se udivená Evelyn manžela... Ne odpoví manžel koukající stejně jako Evelyn na rezaté koleje a oprýskaný dům... ///////////// Někdy vidím svět jako Evelyn. - A vám co tak vidíte také tenhle film rozhodně doporučuji ! Kathy Bates je to asi nejlepší film. Pět smažených zelených rajčat! * * * * *(29.9.2012)

Na první pohled nenápadné ale ve výsledku velice poutavé, hořkosladké vyprávění v prašné Alabamě dvacátých let minulého století. Velice dobré obsazení, pěkná hudba a citlivá režie. Typický "kapesníkový" film, který zahřeje.(26.9.2011)

Nejdůležitější tajemství šťastného života je přátelství, alespoň tak jsem to zde slyšel. A o tom celém Smažená zelená rajčata jsou, o přátelství. Přátelství mezi dvěma mladými ženami, přátelství mezi běloškou a černochem v dobách, kdy byl Ku-Klux-Klan na vrcholu (dvacátá léta), nenávisti mezi těhotnou manželkou a násilnickým manželem, přátelství mezi náhodou dohromady svedenými, dvěma naprosto cizími ženami v letech. Nádherná nostalgická atmosféra, spousty a spousty žen, rasismus, láska a nenávist. Jedna z prvotin Thomase Newmana, prvotina Jona Avneta, nespočet zajímavých postav... Jednou si budu muset tu předlohu přečíst, a už se těším, až ochutnám smažená zelená rajčata. Barbecue však vynechám.(28.10.2008)