Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Nádherné ženy v nádherném filmu. Vůbec bych o něj nezavadila, kdyby rodiče nebyli v Americe a nenavšítvili Juliette v Georgii (v Alabamě - jak stojí v obsahu - se odehrává knižní předloha). Všude tam visely nápisy s fried green tomatoes (prý i moc dobře chutnají) a s kavárnou whistle stop, tak jsem holt musela film sehnat a přece na to nenechám mámu koukat samotnou:).(3.1.2011)

Někdy už to tak v životě přijde, že stáří prožíváme osamoceni v nějakém zastrčeném domově důchodců bez návštěv dětí a bez přátel, se kterými by jsme si rozumněli. Jiní zase prožívají pomalu stárnoucí život v manželství vcelku neuspokojivém a nudném a hledají změnu. Když se pak vyskytne šťastná náhoda, která ovlivní takové bezútěšné životy, můžeme mluvit o životním štěstí. Prožívejte filmové životní štěstí spolu s Ninny a Evelyn a vychutnávejte si pocit radosti, který vám na konci příběhu zaplní celé vaše srdce. Mám rád filmy, které mi mají co říct a mohou dát mimo jiné novou sílu i chuť do života. A nejenom mě, ale všem lidem. Tento film patří mezi ty, na které nezapomenu.(25.10.2009)

Krásný film. Miluju tu dobu třicátých let. Jak já říkám - dobu Steinbeckových lidiček. Ninny byla skvostná a její vyprávění také. Miluju tu scénu kdy Evelyn vystoupí z auta a podívá se u opuštěné trati na lety omšelou dávno zavřenou rstauraci.... Náhle ucítí závan, uslyší typické zahoukání americké parní lokomotivy a kolem se prožene expres... Není vidět jen tráva se vlní podél rychle projíždějícího vlaku... Vlak odjede, stébla se ustálí a je klid. ,, Viděls to?'' - Ptá se udivená Evelyn manžela... Ne odpoví manžel koukající stejně jako Evelyn na rezaté koleje a oprýskaný dům... ///////////// Někdy vidím svět jako Evelyn. - A vám co tak vidíte také tenhle film rozhodně doporučuji ! Kathy Bates je to asi nejlepší film. Pět smažených zelených rajčat! * * * * *(29.9.2012)

Hodne prijemny prekvapeni, Avnet se hned ze zacatku svy kariery predved jednim ze svejch nejlepsich kousku. Pribeh neni nikterak slozitej a sleduje dve pribehovy linie. V prvni se Kathy Bates trapi se svym manzelem, kterej dotahne z prace, vezme zradlo a svali se k televizi, misto aby ji poradne protahnul a posloucha vypraveni stary baby v nemocnici. A to je prave ta druha linie pribehu, ktera dostava vetsi prostor a je to jen dobre. Takle totiz sledujeme paradni a pohodovou formou natoceny drama o dvou kamaradkach a vyvoji jejich zivotu a misty je to spestreny nejakou vtipnou scenou s Bates. Navic Avnet obsadil skvele hrajici a skvele sympaticky herce, postavy jsou navic dobre napsany a jak uz jsem psal, hlavne je to cely desne prijemne natoceny. Lepsi 4*.(24.12.2009)

Smažená zelená rajčata voní tím, co je v dnešní uspěchané době už skoro vzácností. Lidskou úctou a trvalým přátelstvím na celý život. Moc příjemné,hřejivé pohlazení po duši s příchutí pravého včelího medu,ostružin a čokoládového krému.(27.9.2013)

• - Režisér Jon Avnet počas natáčania premenoval Mary-Louise Parker na "Lou" a Mary Stuart Masterson na "Stu", pretože ich mená sú si veľmi podobné a on ich musel často oslovovať. (misterz)

• - Casting Society if Amerika udělila Davidu Rubinovi cenu Artios za nejlepší casting pro hraný film. (Terva)

• - Nancy Moore Atchison získala za svůj výkon cenu Young Artist v kategorii nejmladší herečka pod deset let. (Terva)