Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. O síle přátelství, síle ženy a v neposlední řadě o tom, že věci či lidé s námi žijí tak dlouho, dokud na ně vzpomínáme a vyprávíme o nich. Nádherně hřejivý a konejšivý film s excelujícími představitelkami všech čtyř hlavních rolí a skvělou hudbou Thomase Newmana. Kombinace Kathy Bates a Jessica Tandy byl šťastný tah režiséra Avneta, který tenhle svůj snímek dosud nepřekonal.(12.2.2008)

Sentimentální doják, který však na člověka působí náramně potěšujícím dojmem. Batesová a Tandyová jsou roztomilé a dvě hlavní ženské představitelky v retrospektivách rovněž hrají výtečně. Hrom vem ohraná klišé a srdceryvné scény, zvláště když nakonec vše působí tak očistným dojmem!(2.7.2008)

Opravdu nádherný film, herectví 4 hl. představitelek mě svojí bravurností vždy přivádí k neskonalému blahu, od nich by se měla spousta jiných učit! Nádherný a velmi silný příběh, Mary-Louise i Mary Stuart jsou opravdu rozkošné.(28.8.2008)

Zelenina nepatrí zrovna medzi moje obľúbené potraviny. No a rajčiny nejem skôro vôbec. Avšak "Smažené zelené paradajky" sú mimoriadna pochúťka. Špecialita. Nie síce gurmánska, ale filmová zaručene. Nádherný snímok, v ktorom sa nenásilne prepletajú dve časové línie, ma úplne dostal. Celých stotridsať minút som nemohol od neho odtrhnúť oči a s otvorenými ústami, plne ponorený do deja, som čakal ako to všetko dopadne s hrdinkami tejto ženskej drámy. Úžasné herecké výkony, výborná réžia, hlboký, ľudský námet... dokonalé. *****(12.12.2010)

Někdy už to tak v životě přijde, že stáří prožíváme osamoceni v nějakém zastrčeném domově důchodců bez návštěv dětí a bez přátel, se kterými by jsme si rozumněli. Jiní zase prožívají pomalu stárnoucí život v manželství vcelku neuspokojivém a nudném a hledají změnu. Když se pak vyskytne šťastná náhoda, která ovlivní takové bezútěšné životy, můžeme mluvit o životním štěstí. Prožívejte filmové životní štěstí spolu s Ninny a Evelyn a vychutnávejte si pocit radosti, který vám na konci příběhu zaplní celé vaše srdce. Mám rád filmy, které mi mají co říct a mohou dát mimo jiné novou sílu i chuť do života. A nejenom mě, ale všem lidem. Tento film patří mezi ty, na které nezapomenu.(25.10.2009)