Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Čím jsem starší tím víc se mi tento film líbí. Film, který zcela popírá teorie o americkém filmu plném klišé, trapně sentimentálních scén a zcela bez nosného příběhu. Tenhle snímek má příběhy hned dva, hlavní postavy hned čtyři a sentiment je podán s grácií, která nečeká, že divák promáčí balíček kapesníků. A drama je přesně rozmělněno ironií.(23.6.2012)

Milujem tento príbeh plný odvahy, lásky, obetavosti a zmesy smútku a radosti. Nikdy si nenechám ujsť zážitky Idgie a Ruth. Sledujem ako ovplyvnia život Evelyn a ako plynú ich bolesti a straty. Znovu prežívam ich prehry a víťazstvá a učím sa ako prekonať tie svoje. Najlepší príbeh môjho života - úžasne spracovaný. Tajomstvo úspechu je v omáčke :)(14.12.2010)

Nádhera, krásný, milý filmeček. Tady měly být Oscarové nominace proměněny. Ta nadčasovost je neuvěřitelná, nevěřil bych, že jde o víc jak 20 let starý film. Je vidět, že Jon Avnet dal do své prvotiny asi vše, co v něm dřímalo a vykouzlil velice příjemný, dojemný film. Ještě se mi snad ani nestalo, aby mě tyhle odvyprávěné filmy z pohledu postarší osoby, která už má život za sebou, chce předat své vzpomínky a nenechat je vyhasnout, nechytly za srdce. Měl jsem trochu obavy, aby se herečky neprojevovaly až moc afektovaně, ale nakonec se i Kathy Bates udržela v toleranci :) Možná o jeden stupeň budu trochu nadhodnocovat, ale co už. :)) 85%(10.9.2012)

Mám rád nostalgické filmy, ale tento prírastok k žánru, podobne ako o dekádu novší Notebook, padá na zbytočnej a (na rozdiel od spomínaného filmu) miestami otravnej dejovej línii v súčasnosti. Všetko to vrcholí vo finále, ktoré je i na môj vkus melancholika riadne samoúčelne sentimentálne (jedna neskutočne zbytočná dojímavá scéna). Navyše na úplnom konci filmu na nás vyrukujú s "pointou", ktorá bola jasná zhruba od pätnástich minút filmu. Inak je to fajn - vtipné, atmosferické, miestami príjemne sentimentálne, miestami napínavé a navyše s jedným riadne čiernohumorným "vtipom". Vystrihnúť tú polhodinku, čo sa odohráva v súčasnosti a bolo by to dokonalé.(15.3.2008)

„Je mi zle, keď sa pozerám dole.“ – „Tak sa tam nepozeraj.“ Väčšina mužov sa VYPRÁŽANÝCH ZELENÝCH PARADAJOK bojí. Titulné i podporné úlohy hrajú samé ženy. „Poriadne“ tu účinkujú v podstate len dvaja chlapi - z nich jedného rozseká na sračky vlak behom prvej polhodiny a druhý len sedí pred televízorom a prejedá sa. Inak baby, kam len pozriete. Chichocú sa z malých penisov a pobehujú po kuchyni v celofáne, snímka vznikla podľa knihy spisovateľky a tá zároveň (s ďalšou) ženou napísala scenár. Že to režíroval chlap, je v podstate neuveriteľné. Film je to úžasný: smutný i veselý, tragický i bizarný, celofánový i čokoládový, obohatený nostalgickou atmosférou čias, kedy ešte neboli cesty plné áut (a ak ste na nich nejaké stretli, zatrúbili ste im alebo ste na šoférov aspoň kývli) a človek mohol chodiť bosý a nebáť sa, do čoho stúpi. Prípadne mohol niekoho rafinovane zabiť... a ono sa to v tej dobe „nejako stratilo“. No možno aj nie. Trocha ako (ženské?) PRI MNE STOJ! (ale možno aj nie). Knihu som nečítal, ale rád by som.(30.4.2005)