Lumikuningatar

Fantasy

Finsko, 1986, 89 min

Päivi Hartzell

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Päivi Hartzell

Henrik Paersch

Jukka Linkola

Satu Silvo, Sebastian Kaatrasalo, Outi Vainionkulma, Tuula Nyman, Esko Hukkanen, Pirjo Bergström, Juulia Ukkonen, Paavo Westerberg, Saara Pakkasvirta, Ismo Alanko, Antti Litja, Markku Huhtamo, Esko Varonen, Marja Pyykkö, Elina Hurme, Elina Salo, Reijo Tuomi, Asko Sarkola, Markku Arokanto, Karl Fazer, Pekka Kosonen, Harry Simonsén, Heli Linna, Arja Mikkonen, Konsta Mäkelä, Alf Forsman, Jouko Hohko, Mikko Kivinen, Jukka Orma, Kari Riipinen, Ari Siitonen, Ben Simonsén, Isto Turpeinen, Risto Kaskilahti, Lauri Lehto, Jari Sallinen, Harri Heikkinen, Tommi Huovinen, Jukka Perkiö, Sakari Tiitinen, Ari Tenhula, Juha Vanhakartano, Santtu Parikka, Marko Röhr, Stefan Paul, Mikael Rundman, Kaj Aaltonen, Magnus Appelberg, Mats Danielsson, Juha Huhtamaa, Kalevi Höök, Jan Nyberg, Jussi Ratsula, J. Christoffer Slotte, Jyrki Vainionpää, Aki Walli, Tom Åkerblom, Kristo Salminen, Alf Hemming, Joonas Hytönen, Annu Marttila, Anna Ehrnrooth, Sampo Hagelberg, Juliana Harkki, Jussi Hartzell, Anu Hirvonen, Emma Jokipaltio, Nikolas Jukka, Kati Lepistö, Tiia Lepistö, Anton Leppälä, Jimmy Lindqvist, Paula Nikkari, Anna Nuutinen, Sami Packalen, Katja Pätiälä, Sarri Seppä, Erkki Hyvönen, Kiti Kokkonen, Sirena Välimaa, Elina Hemmi, Saana Jalmanen, Laura Jokinen, Marika Korjus, Johanna Lappalainen, Toni Partanen, Jari Leino, Kari Väänänen, Jukka Kärkkäinen

Ejha! Bohvie, čo by Andersen povedal na túto modernú impresionistickú verziu Snehovej kráľovnej, plnú kompozične zaujímavých scén a narážok na modernú dobu (okrem pôvodne kritizovanej mocibažnosti tu nájdeme homosexualitu, hypnózu, či partičku lúpežníkov hardrockového výzoru). Nemám slov.(11.2.2011)

Omnia Vincit Amor, asi o tom je celá idea tejto andersenovskej rozprávkovej klasiky. Čo sa týka tohto fínskeho spracovania, ktoré miestami pôsobilo až surrealisticky, mal som z toho skôr zmiešané dojmy. Na svoju dobu (rok 1986) pôsobí tento film naozaj kvalitne, najmä čo sa vizuálneho prevedenia týka. Ale chýbalo mi predsa len viac dialógov, ktoré by dokázali ten dobrodružný dej lepšie vyvážiť a v podstate aj nasmerovať. Z tých novších spracovaní sa mi však oveľa viac páčila verzia z roku 2002 = Snow Queen.(21.6.2016)