Drsné, chytré, vypointované, dobře napsané i zrežírované, překvapující a neskutečně vtipné. Ani jedno z těch přídavných jmen bych u filmu s Melissou McCarthy ještě před týdnem fakt nečekal a i když tu je pár slabších míst a některé fóry se do černého úplně netrefí, těch povedených je pořád výrazně víc. A Jason Statham je naprosto boží!(26.5.2015)

Vzhledem k tomu, že jsem Melissu skutečně nikdy moc nemusela, musím přiznat, že agenta v sukni jménem Susan Cooper, zahrála vcelku obstojně a v téhle komedii se mi jakžtakž i líbila. Ona ovšem neklame jen tělem a proporcemi, klame i svými fyzickými schopnostmi. Výcvik měla naposledy někdy před deseti lety a přesto dokáže vyběhnout několik pater, zneškodnit záškodníka a ještě ho z výšky poblít! Na svou korpulentnost úctyhodný výkon, teda! Když si odmyslím celou tuhle absurdnost, tak mě jednoznačně a bezvýhradně pobavil můj milášek Jason Statham a jen díky němu má ode mě tato komedie plnou palbu. "Jsem imunní na 179 jedů!" ..... "Nikdo si mě nevšimne! jsem jako ten zasraný stín!" ..... "Kde jsi vzal ten oblek? - "Jsem si ho ušil!" major Flagg jak vyšitý, haha. Hoooodně moc se mi tam líbil. Dokážu si živě představit, jak se těmi různými scénami musel on i celý štáb prosmát, viz úplný konec. Na place musela být neustálá řezanice jako blázen! :-) Jinak je fakt rozdíl, když tenhle film vidíte v turnovském, letním kině, se svými přáteli a nebo na obrazovce počítače, se sluchátky na uších. V kině za pět, teď bych tomu dala o hvězdičku míň. Jo a skvělý soundtrack!(21.8.2015)

Občas otravne uvrešťané (či skôr ukecané), ale niektoré scény ma fakt dostali (Kto si dá na skúter strechu?). Jason si to fakt užíva a Law ukazuje, že ešte stále by mohol byť fajn adept na 007. A minimálne jedna akčná scéna s Melissou bola fakt cool. Hlavne vďaka filmom ako DIVOKÁ DVOJKA je Špión nadmieru znesiteľný... Ale inak na úrovni JOHNNYHO ENGLISHA či DOSTAŇTE AGENTA SMARTA...(9.11.2016)

Stejně jako nedávno Matthew Vaugh, také Paul Feig si konečně splnil sen natočit film ve stylu Jamese Bonda. Vyjma stylových úvodních titulků (již v nich není ženská silueta jen okrasným objektem, ale aktivně jednající figurou) se namísto narážek pro zasvěcené omezil na převzetí základního příběhového mustru a struktury vyprávění (akční prolog, brífink v agentské centrále, vyfasování speciální výbavy, cestování po světě, plán na zničení světa, zajetí a útěk... ). Ozvláštnění nespočívá v dovedení žánrových znaků do parodických extrémů (ty zosobňuje pouze postava supermačistického trotla Jasona Stathama), ale – ještě podvratněji – v nahrazení neohroženého, vždy elegantního sexistického dinosaura (copyright: M) ženou ve středních letech, která je občas trapná nebo neohrabaná a musí si oblékat šaty, které z ní dělají „homofobní tetu.“ Díky pozvolnosti a nedokonalosti její proměny v akční hrdinku (před akcí má trému, při pohledu na krev omdlévá nebo zvrací) je v každé situaci velmi autenticky lidská a ženská. Ani jako špičková agentka v terénu se nezačne chovat jako alfa-samec. Naopak musí neustále střídat různé „ženské“ role (z nichž jen jedna má blízko k neotesané militantní feministce, jaké McCarthyová hrála v dřívějších filmech) a zároveň využívá toho, že ji soupeři coby ženu podceňují a shazují. Částečně ze strachu, že by jim mohla přebrat jejich místo (stvrzení její pozice neambiciózní holky z kanclu formou „diblíkovského“ dárku ve finále vtipně poslouží k likvidaci jednoho z padouchů). Za úspěch nevděčí fyzické síle a erotické přitažlivosti, ale svým vyjednávacím schopnostem, citu pro detail (pamatuje si, co bylo na letmo zahlédnutých fotkách) a hraní na city. Zločineckou organizaci dokáže infiltrovat právě díky tomu, že je členka pomyslného celosvětového „sesterstva“ (aneb ženy sobě). Na různorodosti rolí, mezi kterými přepíná, je nejlépe patrná herecká flexibilita Melissy McCarthy. Každá změna identity je přesvědčivá a zároveň nikdy zcela nezazdí skutečnou lidskou bytost, která se pod strašlivou parukou a strašidelným tričkem s obří kočičí hlavou skrývá. Namísto jednorozměrných karikatur k pobavení vidíme ženu zápasící s požadavky zvnějšku, kterým se v určitém bodě vyprávění vzepře (přesáhne vnucené role) a v zájmu splnění mise se vydá po vlastní cestě. Akčně-špionážní rovinu osobně vnímám jako osvěžující bonus ke komediálně nadlehčenému, ale poměrně nesmlouvavému komentáři k trvající nerovnosti napříč pracovním trhem (včetně „naučenosti“ žen na podřízenou roli – viz Susanin nekritický obdiv k Bradleymu), nikoli jenom ve vedoucích pozicích (dvě karikatury mocných žen, upjatých a bez smyslu pro humor, jsou z feministické perspektivy nejnapadnutelnější složkou filmu). Divákovi, který se do kina přijde hlavně pobavit, přitom film nebrání v tom, aby jej četl z opačného konce – tedy jako zábavu funkčně mixující extrémní násilí a obhroublý humor (obojí paradoxně funguje díky vážnosti, s jakou jsou scény natočené), která až ve druhém plánu oslavuje ženské přátelství a odvahu jít proti předepsaným rolím. Jestli alespoň zámořské tržby potvrdí schopnost filmu oslovit divačky hledající neurážlivě „ženský“ film i diváky lačné něčeho akčního se široce srozumitelným humorem, mohlo by podle Feiga jít o začátek vícedílné franšízy. Ve světle úspěchu feministického blockbusteru (Šílený Max) mi představa špionážní komedie vytěsňující šovinismus silným ženským prvkem nepřipadá úplně nesmyslná. A rozhodně je mi, jakkoli se považuji za fanouška bondovek (včetně těch, které virilitu a maskulinitu adorují nejokázaleji), velmi sympatická. Pro příště, bude-li nějaké, bych prosil víc Jasona Stathama a nesmlouvavého střihače, který zčásti improvizované výměny ostrých hlášek utne dřív, než začnou svou délkou unavovat. 80%(3.6.2015)

Od Paula Feiga ani Melissy McCarthy bych to nečekal, ale tahle komedie až na občasné úlety opravdu JE vtipná. Navíc je tu pár opravdu povedených vedlejších postav, na čelním místě je představují Jason Statham a Peter Serafinowicz. A jak se v této parodii na bondovky (brosnanovky) vyřádili v mnoha vtipných detailech a narážkách, jsou zábavné i celé závěrečné titulky (bohužel viděno s dabingem, takže jen 70%).(5.6.2015)