Kumiko, lovkyně pokladů (festivalový název)

Kumiko, the Treasure Hunter

USA, 2014, 105 min

David Zellner

David Zellner

Sean Porter

Cameron Lamb, Chris Ohlson

První (japonská) polovina nic moc, ale ta druhá (od příjezdu do Spojených států) je na jasných 5*. Střet osamělé Rinko Kikuchi s americkými místními lidmi je příjemně osvěžující.(5.7.2014)

• Marigold

Retardovaný indie fake z chráněné dílny. Zero tolerance, absolutní dno.(5.7.2014)

• Lokutus

Nablblá šikmovočka dělá ve 28 letech podřadnou práci, nikdo ji neklátí, tak jí jednoho dne rupne v kouli, šlohne firemní kreditku a vyrazí do Států hledat poklad, co ve Fargu u plotu zahrabal Steve Buscemi. Cestou potkává ještě debilnější kolorit vedlejších postav a vše je korunováno závěrečnou scénou, která tenhle blábol zasadí mezi to nejretardovanější z produkce posledních let.(13.5.2015)

Nejspíš není cílem filmu, aby se jej pokoušel člověk pochopit. Hrdinka filmu Kumiko je nesmírně střelená osoba a její dětsky umíněné odhodlání, vypravit se pro poklad na základě shlédnutého filmu vytváří i velmi vtipné situace. Stejně, jako ve filmu, kde pro zvýšení zájmu diváků Coenové nechali před začátkem smyšleného filmu napsat, že je film podle skutečné události, najdeme tuto "zanášku" i k tomuto filmu. Nejen chování Kumiko, ale i celý děj trpí celou řádkou nelogičností. Oceňuji ale herectví Rinko Kikuči. Škoda, že závěr filmu neměl lepší pointu.(12.7.2014)

Tento film som si už len kvôli tej podivne znejúcej zápletke pôsobiacej originálne a aj trochu bizardne nemohol nechať ujsť, bol som veľmi zvedavý, ako si s ňou tvorcovia poradia a nakoniec síce určite nie zle, ale zase ani ničím výnimočne. Myslím, že skôr by tomu sedelo komediálnejšie ladenie, keďže to je jediný žáner, v ktorom môže takáto zápletka plnohodnotne fungovať a naplno využiť svoj potenciál, čo sa v dramatickom prevedení určite nedá a na filme to je vidieť. A môže za to hlavne až príliš rozporuplne pôsobiaca hlavná hrdinka, na ktorej to očakávane celé stojí. Rinko Kikuchi to zahrala celkom slušne, takže tu nemám problém, ale jednoducho tá jej postava na jednej strane pôsobí celkom inteligentne a pritom zároveň verí takémuto nezmyslu, takže som po celý čas nevedel, čo si mám o nej vlastne myslieť. Ale celkovo sa na to nepozerá vôbec zle, pomalšie tempo mi v tomto prípade vyhovovalo, aj tak som sa vôbec nenudil a aj dejovo je to obstojne zvládnuté, keď si odmyslím ten samotný základ s hľadaním fiktívneho kufríku plného peňazí, tak film vlastne pomerne funguje aj bez toho. V prvej polovici vyniká, aké to má takýto prehnane introvertný človek v spoločnosti ťažké, z každej strany niekto tlačí a tak je jasné, že sa treba niečím radikálne odreagovať a v druhej polovici sa mi zase páčil výber vedľajších postáv, ktoré vlastne v malých epizódnych úlohách hlavnej hrdinke nejakým spôsobom pomôžu. A rovnako ako celá zápletka pôsobí podivne aj záver, tu by som bral radšej asi niečo poučnejšie. Režijne mi to tiež celkom vyhovovalo, slušná atmosféra, vizuálna stránka a aj pekné prostredie zasneženej Minnesoty. Takže od Kumiko, the treasure hunter som radšej nečakal žiadny zázrak a dobre som urobil, ten sa ani nekonal, ale inak určite nie som sklamaný, celkom zaujímavý film, ktorý mi navyše veľmi rýchlo ušiel. 64%(24.7.2016)