poster

Kipur (festivalový název)

 • Izrael

  Kippur

 • český

  Kippour

  (festivalový název)

Drama / Válečný

Izrael / Francie, 2000, 124 min

Režie:

Amos Gitai

Kamera:

Renato Berta

Hudba:

Jan Garbarek
 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(27.1.2006)

 • Iggy
  ***

  Film je složen z působivých předlouhých záběrů, které musely být choreograficky obrovsky náročné, scény jsou realistické a opravdu by se mohly stát (částečně se i staly, film je autobiografický), což se u mnoha filmů říct nedá. Ale sledovat dvě hodiny pachtění se posádky záchranného vrtulníku v době čtvrté izraelsko-arabské války na mě bylo teda dost nuda. Zvlášť když jen těžko můžete sympatizovat s Izraelci, takže vás jejich dobrovolné utrpení moc nedojímá.(25.9.2008)

 • formelin
  ***

  *34. LFŠ 2008*(1.8.2008)

 • Morien
  ***

  (1001) Začátek mě tak navnadil, a postupně se moje pozornost rozpadala víc a víc a víc, ať jsem se tomu snažila zabránit, jak jsem chtěla. Normálně u filmů posiluju, tady jsem začala zkoušet, jestli pořád ještě zvládnu most ze stoje. Zvládnu.(18.2.2012)

 • Bluntman
  *****

  LFŠ 2008 124 minut, 128 záběrů... a mít ten film o 4 záběry míň, byl by nesmírně geniální. Proč pokračovat v "příběhu" (o vyprávění zde vůbec nejde), když už není co doříct? Rámování filmu scénou malování-milování dává jasně najevo, že KIPPUR není protestní malbou ani protestním sognem, ale protest-shot(em), v němž jsou uvědoměle střídány pomalé hypnotické záběry války s dlouhými, až mrtvolnými dialogy. Pokud je divák schopen přijmout, že návaznost mezi záběry-scénami nemusí být hladká, ale naopak se pracuje s juxtapozicí a po vertikále následuje horizontála, že se postupně a pomalu skládá komplexní obraz válečného zmaru a že neduchaplnost dialogů odpovídá inteligenci ústředních postav, musí být nadšen. Koute, nejedná se o vyprázdněnou (protože film má expozici a nechybí mu standardně vystavěný konec), ale parametrickou naraci, a tak je nutné k filmu přistupovat.(1.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace