Jack Reacher: Nevracej se

Jack Reacher: Nevracaj sa

Jack Reacher: Never Go Back

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

// Paramount // Počet premietajúcich kín v USA: 3,780 // Otvárací Víkend v USA: $22,872,490 //(21.2.2017)

Akčnější než první díl, ale jinak už to ten starý Jack Reacher není. První díl působil komorněji, stylověji, temněji, s hlavou a patou. Tohle je taková střela do prázdna, přesto se jedná o lehký nadprůměr. 6/10 = 60%(28.1.2017)

Toma Cruise zbožňuji a první Jack Reacher bylo překvapení z čistého nebe. Dvojka začíná v podobném duchu, zápletka sice banálnější, ale dostal jsem to, co jsem očekával. Akce je překvapivě více, scény jsou perfektní a jen závěr není tak vypiplaný jako v jedničce, přestože poslední bitka je parádní. Co mi nejvíce vadilo, bylo přimotaní jeho dcery do dějové linky. Místy až k povzdechnutí, proc tvůrci museli do tohoto kousku takto vmísit caparta. Když pak majorka učila chvat, jak odzbrojit nepřítele, tak jsem úplně trnul, že vidím scénu přes kopírák jako v Přepadení 2 se Stevenem Seagalem. I tak za mě spokojenost, Jack Reacher není Eaton Hunt a je to komornější akce. Rád bych viděl další pokračování, ale to asi vzhledem k tržbám nehrozí, škoda.......7/10(27.10.2016)

Jack neztrácí čas. Než začne film, stačí zpacifikovat dva týpky a další dva předává spravedlnosti před úvodními titulky, během nichž si zvládne domluvit rande se ženou, kterou sotva poznal. Přibližně první třetina filmu je parádní lekcí vypravěčské úspornosti. Čas na vydechnutí nemají ani postavy, které nevedou zbytečné řeči a jednají, ani divák. Tah na bránu Reacher ztrácí až vinou druhé ženy vstupující do příběhu, kvůli které musí protagonista nejen utíkat před spravedlností a pátrat po skutečném padouchovi, ale zároveň se chovat jako zodpovědná otcovská figura a sdělovat výchovné rady, což k pulpovému hrdinovi jeho typu vůbec nesedí. Vztahy mezi postavami navíc kvůli slabě prokresleným postavám a nevýrazným hercům nemají potřebnou dynamiku (jakkoli prý byly právě ony jedním z hlavních důvodů, proč si tvůrci z cca dvaceti Childových knih vybrali ke zfilmování zrovna Never Go Back), takže budete mít oproti svižnému začátku dost času přemýšlet nad předvídatelností tuctové zápletky. Budete-li se snažit, lehko odhadnete, jak dopadne právě probíhající scéna. Budete-li se snažit trochu víc, bez problému odvodíte, jak to skončí celé. Jako fajn bonus vítám, že vztah mezi Turnerovou a Reacherem zůstává na profesionální rovině (jeho povahu pěkně demonstruje, že ani jeden z nich neřeší polo-obnaženost toho druhého, když si prohlížejí utržené rány). Jediná vypravěčská zrada, částečně ospravedlňující nedomrlost vztahové linie, pak přichází až na samém konci, kdy je potřeba vyklidit stůl a obnovit status quo, aby série mohla nerušeně běžet dál. Zwick oproti snaživějšímu McQuarriemu pouze splnil zadání. Krutě na to doplatily zejména zaměnitelné, rychle a nepřehledně sestříhané akční scény (jakous takous orientaci standardně zajišťují akorát zvukové efekty), z nichž se žádná neblíží koupelnové rvačce nebo automobilové honičce z jedničky. Oceňuji, že se v době recyklování osvědčených franšíz a natáčení supernákladných komiksových adaptací někdo pustí do devadesátkového akčního thrilleru se středně vysokým rozpočtem, v němž hraje zápletka větší roli než spektakulární CGI sekvence. Jenom by z něj nemuselo být tak patrné, jak málo se většina zúčastněných snažila vytvořit něco hodného zapamatování. Dva dny po projekci si nejsem jist, zda jsem viděl nový film s Tomem Cruisem, nebo reklamu na washingtonskou veřejnou dopravu a sporťáky, kterými jezdí američtí policajti. Jednička vydělala největší peníze mimo kina (DVD, BD, VoD). Dvojka jako kdyby byla od začátku zamýšlená jako film do vlaků a letadel. Škoda. 65%(20.10.2016)

Solidní pokračování. Reacher je Tomova srdcovka to je poznat hned. Drsný jak šmirglák, trochu slon v porcelánu, ale chytrý mazák, který má situaci vždy pod kontrolou. Jednička mě přivedla ke knižní sérii, takže nepřznivě nenesu tolik propíraný výškový kontrast, ale zaráží mě, že točí filmy podle těch slabších kusů. Nevracej se mi přišla průměrná (strašně rychle se mi vytratila z hlavy) a zajímavá opravdu jen linkou s děckem. O to mě film mileji překvapil. Svižnější děj, hromada akce ze staré školy a fajn hlášky. I roadtrip momenty fungují výborně. Příjemná vzpomínka na devadesátky. Tom už začíná vypadat na svůj věk tak je po Menovi trochu napuchlý, ale v bitkách dává na prdel mladší konkurenci uvěřitelně a zcela s přehledem. Moc fajn konec. Herecky dobře zvládnutý. Doufám že si Reacher vydělá na ještě jedno pokračování. Tyhle filmy jsou totiž stálice, žádná velká bomba v kině, ale člověk si je za život pustí možná víckrát než kdejakou Oskarovku.(20.10.2016)

• - Lee Child, autor knihy "Jack Reacher: Never Go Back", si ve filmu opět zahrál. Tentokrát ztvárnil ostrahu na letišti, která prověřuje pasy. (Yoshitsune)

• - Lokace filmu Jack Reacher 2: okolí New Orleans a Louisiany. (BloodMax)

• - Když Jack (Cruise) řekne šerifovi Woodovi, že za 90 vteřin zazvoní telefon a on odjede do basy s želízky na rukou, tak ve skutečnosti uběhne 95 vteřin. (Timak)