Arcibiskup Bezák Zbohom

• Slovensko Arcibiskup Bezák Zbohom...

Dokumentární film Arcibiskup Bezák Zbohom... divákům přibližuje bezesporu pozoruhodnou osobnost Mons. Bezáka, kněze, který svůj život daroval Bohu a církvi a mapuje jeho nevšední životní příběh. Představuje člověka jedněmi milovaného a druhými odmítaného. Odhaluje soukromé i veřejné okamžiky jeho života. Uvidíte Róberta Bezáka očima veřejnosti, ale i jeho nejbližších. Poznáte jej nejen jako arcibiskupa, ústřední postavu medializované kauzy, ale i jako syna, bratra či přítele. Film divákům přináší obdivuhodné svědectví o vnitřní síle osobnosti, která prožívá největší zkoušku svého života a víry... Výsledkem je skládačka rozhovorů, rekonstrukcí, archivních materiálů, inscenovaných sekvencí a seznamování se s důležitými lidmi a prostředími v jeho světě. Celkový obraz je komplexní a umožní divákovi vytvořit si vlastní názor na situaci, která v souvislosti s Mons. Bezákem nastala. Tento dokumentární film nesupluje publicistické vyšetřování, pátraní ani nepodává žurnalistické dohady, ale chce co nejpoctivěji a nejpřesněji vykreslit situaci, ve které se Mons. Bezák ocitl a hlavně, nabízí divákovi možnost poznat jeho nevšední osobnost se s širokou paletou zájmů, jeho postoje, názory a pozoruhodnou cestu, kterou prošel. Film není určený pouze pro věřící, ale zaujme všechny, kterých se dotknula ta skutečnost, že se děje nespravedlivost. (CinemArt)

brumbrum odpad!

Najvacsi humus okolo kauzy aj knih tohoto zbludeneho knaza je, ze si pan Bezak serie do vlastneho - keby ludia jemu nakloneni aspon trocha uvazovali, tak by im bolo hodne divne, ako moze "otec" a "pastier" verejne osierat ruku, ktora ho krmi a kde mal SLUZIT a nie panovat. Ze odvolal osobne az na jedineho vsetkych dekanov vo svojom revire a ti do dnesneho dna netusia dovod, s tym sa nechvali - a ti knazi vospolok mlcia, pretoze to sice nasrane, ale poslusne prijali. Az ked jeho vlastne manipulacne svinstva zastavili jeho predstaveni, tak namiesto 'Pan ma povolal inde, poslucham, idem', ako to povedali jeho podriadeni a slusni veriaci knazi, ktorych likvidoval, tak tento urazene drzkuje, pise knihy a utiera si hubu do cirkvi. 'Prevetrava' verejne svinstva, ktore nakadil na arcibiskupa Sokola - KAZDY mal za totality 'cierny' fond a neoficialne peniaze, inak by sa neboli stavali ziadne chramy. Ved dodnes, kazda firma a podnikatel, ma 'fond' - len ide o to, co z neho kto plati a preco ho ma. Sokol vystaval z toho svojho vsade kostoly, bral z USA dolare od darcov a rozdeloval ich doma chudakom, Bezak na tomto jeho 'nezdokladovanom fonde' postavil svoju popularitu. Viete, kym rozhodne nechcete byt? Bezakom na smrtelnej posteli. Normalny veriaci, ktory nielen keca o politike a posudzuje, ale je pravidelne vidiet aktivne medzi veriacimi, kde pomaha a zije z viery, vie velmi dobre odlisit toto spupne recnenie a pekelnu pychu, nijako nepasujucu do beznej cirkvi. Cisty odpad, humus a bieda! ()

nemcosk

Podla mna velmi zaujmavy dokument, ktory stoji minimalne za pozretie, je v nom podana cela kauza zo strany pana Bezaka. Dokument sa velmi dobre pozeral (Nebol ani dlhy, ani miestami nenudil, ako niektore ine dokumenty), cely ma dobre tempo, vizualne pekne natocene. Ked ste "fandovia" pana Bezaka tak ma aj emociu a chyti za srdce. Jedinou chybou je tendencnost a jednostrannost dokumentu ale tak to uz je pri 80% dokumentov. Chybou pre niekoho moze byt urcita "komercnost spracovania" dokumentu, co mne osobne vobec nevadilo a film ma bavil ovela viac nez napr "Vejska alebo Robocop" videne v poslednej dobe (Niektore dokumenty vyjadria podstatu za 15 minut a hodinu a pol cakam na koniec ;). Ohladne celej kauzi staci mi pozriet na pana Bezaka a jeho duchovne vyzarovanie a som jasne na jeho strane. Ked porovnam jeho osobu z ŠTBakom Sokolom nie je očom. V tejto kauze sa pekne ukazuje ze: 1. Akykolvek problem v cirkvy sa musi ututlat pokial to len ide, len o nom nehovorit, 2. Ak ste mlady knaz, tak nemate sancu na ziadnu zmenu a nic nove, nad vami je X 70 rocnych paprdov, ktori vas zastavia ked bude potrebne. 3. Poslusnost a prezitie dalsich 1000 rokov cirkvy ma prioritu pred duchovnym. ()

joxerveliky

Dle zde uvedených hodnocení je tento dokument, bez ohledu na jeho kvality či nekvality trnem v oku ortodoxno-církevně zakomplexovaným a neuvažujícím (ale poslušným) bezmozkům. Již proto dávám plný počet a "odpadlíkům" přeji brzké procitnutí. ()

• „Vždy ma bavilo skúmať hĺbku ľudskej duše. Kto je prečo úspešný alebo neúspešný, hĺbavý alebo povrchný, charakterový alebo naopak. Bolo mi ľúto, že na TV obrazovkách sa objavilo čoraz viac 'celebrít' z ľudu,'' vyjadrila sa Oľga Záblacká k vzniku nápadu na film. (Zdroj: Eurotelevízia)
  • Vznik projektu umožnil najmä Peter Ňunéz, ktorý prevzal finančnú zodpovednosť. (kacer4)
  • Keď Róbert Bezák odchádzal z natáčania, povedal, že sa zo štábom cítil dobre, aj preto, že nepadlo ani jedno neslušné slovo. (kacer4)