Karu Süda - Medvědí srdce

Estonsko / Česko / Německo / Rusko, 2001, 123 min

Arvo Iho

Rein Kotov
  • PinokKio

Tenhle film nelze doporučit milovníkům přírody ani příznivcům lehčí erotiky, byť obojího je tu ke koukání dost. Proč? Protože se určitě nechcete dívat na zabíjení chlupáčů medvědů, roztomilých veverek a nevinných sobolů či se mlsně olizovat při pohledu na bobra v místech, kde už ho dnes žádná nepěstuje. Tyhle momenty mi z hlavy jen tak nevymizí, bohužel, ale na 100% vím, že už ráno si nebudu pamatovat nic z tohohle zmateného příběhu (i když je fakt, že jsem moc pozor nedával) ani z té špatně nasnímané sněžné krajiny, nad kterou se jinak dá v reálu asi uslintnout ..(28.1.2014)

Velmi zvláštní film, který ačkoliv je značně nepochopitelný a nenalézám na něm nic vynikajicího mě dokázal udržet u televizní obrazovky až do svého konce. Spíše než o vyprávění příběhu tady jde o hru jednotlivých obrazů, zvuků a emocí. Za krásnou přírodu a nekýčovitou originalitu dávám 60%.(2.7.2008)

Mám obrovskou potřebu k tomu něco napsat, ale nejsem si jistá, zda se mi to podaří srozumitelně poskládat. Vnímali jste ty propastný civilizační rozdíly? Nutilo vás to přemýšlet nad vlastními prioritami, potřebami a tím, co zahrnuje váš životní standard? Cítili jste obrovskou pokoru k přírodě a nesmyslnost všeho blýskavého a voňavého kolem nás? Nemluvě o destruktívní civlizační potřebě pokořit nepokořitelné – přírodu. Já se toho nemohla zbavit. Osud Bílé tečky byl jasnou metaforou toho všeho, ač byl dle mého názoru úmyslně lehce nadnesený. Tak. Poskládat se mi to sice nepodařilo, ale pokud si teď neťukáte na čelo, mám aspoň z poloviny vyhráno.(2.7.2008)

Menší zklamání. Jsem asi dost namlsaný faktem, že nám čt2 pouští večer co večer skoro samé nadprůměrné filmy a trochu jsem počítal, že tento nebude vyjímkou. Velkou roli zde hraje přírodní scenérie a její zprostředkovatelka kamera, které se nedá snad nic vytknout. S příběhem je to však podstatně horší. Ikdyž se film drží své dějové linie, tu a tam si divák všimne nějaké nelogičnosti, kterou sice občas zakryje mystika, ale ne vždy se to povede. Co se týče konce a rozřešení, hlavní hrdina se sice "zbaví" svého průvodce, ale ztratí lásku a vlastně i potomka.(1.7.2008)

Velice zvláštní snímek z estonské produkce, nádherná podmanivá příroda, drsná mrazivá realita i láska se snoubí ve fantastkním příběhu s českým přispěním, klidný vyrovnaný film, na který by se měla dívat dítka snící a ne na krvelačné orgie japonských a amerických neznabohů...!!!!!!!!!!(10.10.2008)