Sága života (TV film)

Saga of Life, The

(Švédsko)

Dokumentární

Švédsko, 1982, 3x54 min

Sága je verná svojmu názvu pomalým tempom rozprávania a obrovskému záberu vývoja človeka už od jednobunkových foriem. Dlhé fotografické alebo animované zábery ma chvíľami ubíjali, ale pri udržaní pozornosti sa dá dozvedieť viac zaujímavých vecí. Hlavným motívom prvého dielu je porovnanie vývoja jedinca s vývojom druhov a porovnanie vývoja medzi rôznymi druhmi, všetko s unikátnymi animáciou spojenými zábermi zvnútra maternice alebo vajíčka. Nezabudlo sa na pár perličiek, o existencii primitívneho viacbunkového tvora s názvom Váleč koulí asi málokto tušil a tiež, že taký delfín je v podstate pes, ktorý sa v obrátenom procese vývoja vrátil do mora a prispôsobil sa. V druhom dieli sa odbočí od človeka, no nie veľmi ďaleko a detailne vidíme, s kým všetkým žijeme v jednej domácnosti a v jednom tele. Miliardy baktérií, vírusov, roztočov a rôznych iných parazitov nám robia spoločnosť a pohľad na nich pod mikroskopom nie je väčšinou príjemný. Tretí diel je medailónom fotografa a kameramana Lennarta Nilssona s pohľadom do zákulisia jeho snímacej techniky.(8.1.2014)