Atómka

(festivalový název) (studentský film)
  • Slovensko Atómka/Genpatsu (více)

Čtvrtstoletí po černobylské katastrofě došlo v Japonsku k zemětřesení a následné tsunami, která způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima. V životě dokumentaristky Leny Hashimoto, dcery slovensko-japonského páru, sehrály obě události zásadní roli. Již v dětství se setkala s dětmi z postižené ukrajinské oblasti, které byly posílány na ozdravné pobyty do Japonska. Rok po fukušimské havárii se vydává za rodinou do Japonska, aby si přímo na místě ověřila množství protichůdných informací o bezpečnosti v přilehlých oblastech elektrárny. S dozimetrem v ruce objíždí lokality, které budou na mnoho let poznamenány přítomností radiace, a ze své unikátní perspektivy hledá podobnosti mezi dvěma na první pohled odlišnými tragédiemi. Jakou roli sehrála japonská média v informování o bezprostřední hrozbě kontaminace? A můžeme v chování médií hledat paralelu k černobylské havárii, jejíž přeživší jsou autorkou ve filmu zpovídáni? (Academia Film Olomouc)

Anderton

Tak tu si dal niekto s prípravou filmu a jeho točením vážne kvantum práce. Exteriéry Japonska, Ukrajiny, rozhovory s vedcami, účastníkmi katasrofy tsunami v Japonsku a černobyľskej tragédie a pohľad režisérky na vec. Dokonca až tak, že Lena zabudla nato, že divák nevie, čo to je údaj 0,38 na merači rádioaktivity a keď sa nám tam objaví 1,10, tak nechápeme, či je to veľa, málo, alebo akým spôsobom to môže ohroziť naše zdravie. Takže výčitky vlastne iba čisto kozmetické a po nejakom doplnení a lepšom prestrihaní kľudne s potenciálom odvysielania v televízii. ()