The Program: Pád legendy

• Česko Program: Pád legendy (více)

The Program: Pád legendy mapuje vzrušující příběh cyklistické kariéry Lance Armstronga z přelomu tisíciletí, kdy zápasí s rakovinou a kdy on i jeho američtí kolegové cyklistice dominují a mění tento dříve ryze evropský sport na světový fenomén. Po celkem sedmi vítězstvích na Tour de France Lance Armstrong odchází do sportovního důchodu jako jeden z největších sportovních hrdinů naší doby s miliony dolarů v kapse. Irský sportovní novinář David Walsh je nejprve okouzlen talentem a lidským charismatem Lance Armstronga. Avšak po několika vítězstvích Armstronga v Tour de France mu něco na něm nesedí a začíná být přesvědčený, že jeho výkony v průbězích závodů jsou podpořené zakázanými dopingovými látkami. Walsh, hnaný touhou dokázat svou pravdu, začne shromažďovat důkazy, které nakonec Armstronga odhalí jako největšího podvodníka v historii sportu. Lež, kterou Armstrong světu předhazoval, neměla obdoby, ale i v současnosti je stále cyklista jedněmi oslavován a druhými zatracován. Jedno je jisté - Lance Armstrong měl vítězství v krvi. (Bohemia MP)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $286,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ tak teda to je dosť silné kafé ten Lance Armstrong, zaujímavá a zdrvujúca sonda do života a potom nájdite chuť pre fandenie vrcholových športovcov, herecky dosť dobré /videl v kine: 60%/ ()

qualkalim

Svizny "sportovni thriller" s presnym Fosterem a pro me osobne neokoukanou atraktivni tematikou... Frears ma takoveto filmy v maliku a byt by se dalo tu a tam pritlacit na pilu ci rozvinout nektere dejove linky (ta novinarska je trochu povrchni), celek drzi dobre pohromade a ma na to zaujmout i anti-sportovce. :) Spokojenych 7+/10. ()

maddy

Technicky síce zvládnutý film s výborne nasnímanými cyklistickými závodmi a vynikajúco hrajúcim Benom Fosterom, ale inak priveľmi „vychcený“ film, v ktorom nič iné nestojí za pozornosť, nijako nezaujme, ani nestrhne. Na drámu o dopingu to je veľmi ploché, príliš jednostranné, skratovité a divákovi neponúkne ani na chvíľu si na celú situáciu vytvoriť vlastný názor, ale neustále ho vodí za ručičku. Aby však takýto príbeh mal aj potrebný emocionálny dopad musel by namiesto celého času rozoberania dopingovej kauzy poskytnúť aj komplexnejší obraz do života Armstronga. To sa však nedeje. V prvej scéne je Armstrong prezentovaný ako začínajúci cyklista, aby po jednom strihu bol z neho ten svetoznámy športovec ako ho poznáme, jeho život je obmedzený do pár sekundových záberov (svadba), ktorým sa už ďalej nevenuje a inak sa to celú stopáž točí o tom istom. Čo by nemusel byť problém keby, ako som už spomínal, dokázal film divákovi ponúkol možnosť utvorenia si vlastného názoru, občas ho zneistil, prípadne až šokoval . No Program prezentuje udalosti vždy priamo a od diváka očakáva, že práve v tom momente ako žiada film bude Armstrongovi fandiť, opovrhovať ním, ľutovať ho. A takéto „prikazovanie“ zážitku z filmu nemôže fungovať. Vo výsledku to je tak ako dráma ploché, ako životopisný film nezáživné a hlavne bez skutočne silných scén. Až mi je ľúto toho Fostera, že svojím výkonom musí plytvať v takomto filme. Po jednom pozretí už Program u mňa určite nebude viac na programe. CEKOVO: 2,5* (5/10) ()

Kaka

Přesně trefený Ben Foster, jinak ale příliš chladná a oddosobněná mozaika, která je natočená ve stylu Rush, tedy polodokumentaristické/polofilmové, především ale strhující, dravé s tahem na branku, avšak zatímco prvně zmiňovaný film je i při razantním stříhání a zkratkovitém vyprávění na úkor drajvu spektakulární právě v tom, jak na malém prostoru dokáže zprostředkovat ryzí, hluboké emoce, The Program to nedokáže. Armstrong je tu až příliš chladný a nelidský, takže s ním nelze moc sympatizovat a nelze si z něj brát to či ono. Jako dokument to pak selhává ve výpovědi, která je s nabývajícími minutami stále více filmová. I tak ale respekt před tvůrci, protože tématika je to vcelku unikátní a těžko zfilmovatelná ()

kaylin

Snímek je opravdu ubíjející v tom, jak je jednostranně zaměřený, ale vzhledem k tomu, že se mnohé roky Lance definoval jako svatý, tak je to příjemný pohled. Navíc jsem až teď zjistil, jak hluboce to vlastně všechno šlo a jak to i vypadalo. Zase tolik mě před tím celá aféra nezajímala. Ben Foster i Chris O'Dowd výborní! ()

• V marci 2016 súd rozhodol, že Lance Armstrong nemusí vrátiť sponzorské peniaze svojmu najväčšiemu sponzorovi – americkej poštovej firme US Postal. V apríli požiadal Armstrong súd, aby zastavil proces, v ktorom žiada bývalý sponzor US Postal vrátenie sponzorského vo výške 30 miliónov dolárov. (hojko)
  • Původní předlohou měla být kniha Tylera Hamiltona, který s Lancem jezdil i dopoval. Ten ale práva prodat nechtěl, a tak byl snímek natočen podle knihy Davida Walshe "Sedm smrtelných hříchů". (Zdroj: deník E15). (hippyman)
  • Obsadenie Guillaumea Caneta, ktorý si vo filme zahral talianskeho doktora Ferrariho, režisér snímky Stephen Frears okomentoval pred novinármi v Hollywoode tak, že keďže nemohli nájsť vhodného anglicky hovoriaceho Taliana, tak použili anglicky hovoriaceho Francúza, aby stvárnil nechválne známeho talianskeho doktora. (MikaelSVK)

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera