Blahoslavený Duns Scotus

• Itálie Duns Scotus (více)

Ačkoli dogma o Neposkvrněném početí Panny Marie bylo vyhlášeno teprve v roce 1854, už dlouhá staletí předtím bylo živým tématem teologických debat. Jedním z nejvýznamnějších obhájců této pravdy byl Jan Duns Scotus, skotský františkán, teolog a filosof, jeden z představitelů pozdní scholastiky. Vzdělaný řeholník Jan Duns Scotus (1266 – 1308), jenž je kvůli své teologické preciznosti nazýván též doctor subtilis, byl blahořečený Janem Pavlem II. V roce 1993.

Zdroj: TV Noe (oficiální text distributora)

Aslan

Veľmi jemne, poeticky spracované najdôležitejšie okamžiky jedného z najmúdrejších ľudí svojej doby. ()

Marze

Někoho mohou zaujmou pěkné obrazy ze Scotusova života bez jeho filosofie. Film se promítal na televizi Noe. Blahoslavený Jan Duns Scotus (asi 1266DunsSkotsko – 8. listopadu 1308Kolín nad Rýnem) byl skotský mnichfrantiškán, teolog a filosof, jeden z představitelů pozdní scholastiky. Bývá přezdíván též doctor marianus, neboť byl velkým obhájcem učení o neposkvrněném početí Panny Marie, či doctor subtilis (přesný, precizní). Dne 20. března 1993 jej sv. Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.O životě Dunse Scota víme jen málo. Podle jeho přízviska se soudí, že se narodil v obci Duns ve Skotsku blízko anglických hranic. Někdy kolem roku 1280 vstoupil do františkánského řádu, studoval filosofii a v letech 1288–1293 teologii v Oxfordu. Roku 1291 byl vysvěcen na kněze a po ukončení studia přednášel v Oxfordu a patrně i v Cambridgi. Roku 1299 patrně napsal svůj první komentář k Sentencím Petra Lombarda a řadu komentářů k Aristotelovi. Roku 1302 přednášel Sentence v Paříži, na tehdy vedoucí univerzitě, roku 1303 musel však město opustit, protože se spolu s dalšími mnichy postavil na stranu papeže proti králi Filipu IV., který chtěl od kněží vybírat daně. Roku 1304 se vrátil, získal titul magistra a roku 1306 nebo 1307 byl magister regens, tj. zhruba dnešní profesor teologie na františkánské fakultě v Paříži. Z této doby pochází řada jeho disputací. Roku 1307 přešel na františkánské učiliště v Kolíně nad Rýnem, kde následujícího roku zemřel, patrně na mor. Je pohřben v tamním minoritském kostele. ()

Misericordia

Jednoduchý, no vydarený film o nie tak známom, a predsa vynikajúcom filozofovi bl. John Duns Scotovi. Film je plný filozofických dialógov, ktoré nám ukazujú jeho múdrosť. Je si však vedomý, že ju nemá sám od seba. Príbeh o ľudskom mysliteľovi, ktorý miluje Krista a nebeskú Matku...Zaujímavosťou je vhľad do univerzity v jej počiatkoch, do spoločenstva študentov a učiteľov. Prečo sa nesnažiť o niečo podobné aj dnes? (Ja som to sčasti zažíval na mojej Alma mater KU v Ružomberku. Samozrejme nikde to nie je dokonalé, ani u nás nebolo, a nebolo to ani v časoch Dunsa Scota, no záleží jednak na učiteľoch, či majú záujem nezištne a ochotne odovzdávať ďalej to, čo dostali a jednak záleží aj na nás študentov, či učiteľom ešte položíme otázky o pravde, živote, zmysle, slobode.) Film ponúkol atmosféru filozofických a teologických dišpút 13.storočia, v ktorom žili také osobnosti ako svätí František, Dominik, Tomáš Akvinský. Medzi nimi sa nestráca aj ich pokračovateľ Jan Duns Scotus. Ba v niektorých ohľadoch prekonáva tomizmus a ponúka inú filozofickú perspektívu. Kto by chcel nahliadnuť do jeho myslenia, odporúčam preklady častí jeho diela, aj s komentármi od môjho učiteľa stredovekej filozofie, prof. Michala Chabadu, ktorý sa venuje práve jeho filozofii. Škoda, že v DVD nebola možnosť originálneho znenia, len slovenského, možno zjednodušeného, dabingu. No verím, že film môže potešiť nielen filozofické duše, ako tú moju, ale každého, kto sa pýta a hľadá pravdu. ()