Den blbec

Not My Day

Komedie / Akční / Krimi

Německo, 2014, 110 min

• Malarkey

Na základě poslední německé komedie, kterou jsem viděl (Fakjů pane učiteli), jsem předpokládal, že Den blbec by mohl být podobnýho ražení. Ještě, když ho mají na svědomí stejní producenti. Výsledek je ale takovej, že mi humor vůbec nesedl. Tvůrci pouráželi všechno, co jim přišlo pod ruce. Včetně našeho národa a Škodovky. Já osobně třeba nemám za potřebí, aby nějakej připosranej německej scénárista do filmu psal, že náš národ stojí za hovno a jediný, co máme dobrý, jsou děvky a já to pak sledoval a měl se tím ještě bavit. Já třeba chápu, že ke konci silně naráželi i na jejich minulost, aby tak trošku kompenzovali všechno ostatní, co stihli během filmu pourážet. Jenže málo. Ve mně to spíš evokuje pocit, že Němci už té katarze na svůj národ mají plné zuby a tak zase trošku vystrkují růžky. Za mně teda ne. Tyhle blbý kecy já přejdu od kohokoliv, ale od nich teda určitě ne.(19.10.2015)

• kulyk

Till je pičus, vzal si hydru, mají spolu pitomečka. Komplikace v podobě únosu pana účetního sice přinesou několik veselejších povyražení, ale pořád vám ten blbkin bude lézt na nervy. Dvě za amsterodamskou jízdu, hezky natočené - až jsem si říkal, že jsem to již někde viděl. A ono jo. Dokonce opakovaně. Jen mi pak bylo o dost blběji, než tady ústřednímu kravatkinovi. Zbytek je klišoidní holyúdština, jen hůře nakroucená.(19.10.2015)

DEN BLBEC vstupuje do české distribuce téměř po roce a půl od své premiéry v domovském Německu (natáčelo se od dubna do začátku června 2013 v Severním Porýní-Vestfálsku a Amsterdamu) a po loňském úspěchu komedie FAKJŮ PANE UČITELI se jedná o další trefu do černého od CinemArtu (za oběma snímky stojí stejný producent Christian Becker - odtud větička na českém plakátu "Nová komedie od tvůrců filmu Fakjů pane učiteli"). Samotný námět originalitou nijak nehýří - filmů o uťáplých fotřících, kteří se utrhli ze řetězu, byly natočeny mraky; člověk se navíc při sledování nemůže ubránit dojmu, že je v Německu i po těch letech stále cítit dozvuk fenomenálního úspěchu komedie KLEPÁNÍ NA NEBESKOU BRÁNU z r. 1997, který by si rád kdekdo zopakoval (podobnost se snímkem DEN BLBEC je nepřehlédnutelná a v obou mj. hrál právě Moritz Bleibtreu), ale do stejné řeky vstoupit dvakrát nelze, jak známo. Za sebe jsem tak k filmu přistoupil prostě jako k odpočinkové komedii, která na prostoru necelých dvou hodin nabídne velice svižnou a příjemnou podívanou. Herci jsou skvělí (v malé roli se zde mimochodem objeví Til Schweiger, který se na filmu podílel i jako koproducent) a příval vtipů nikdy nekončí - ten film si dělá srandu ze všeho a ze všech (třeba z českých škodovek nebo samotného Amsterdamu, kde se odehrává velká část děje - "Holland ist Scheiße – wie Osten, nur im Westen". Když naběhnou závěrečné titulky, je člověku skoro líto, že je u konce ta pohodová atmosféra, kterou je celý film prodchnutý, a nejradši by na to šel znovu. Pokud se vám líbilo FAKJŮ, mělo by zafungovat i toto - za sebe doporučuji všemi deseti.(21.5.2015)

Taková průměrná komedie, určitě se dána ní koukat aniž by se člověk cítil trapně.(4.1.2016)

1588. hodnocený film:(13.11.2015)