Plačící muž (festivalový název)

• Jižní Korea

Uneun namja

• Jižní Korea

우는 남자

No Tears for the Dead

Drama / Akční

Jižní Korea, 2014, 116 min

Keby to vzniklo v 2003-2005 bola by to pecka. Dnes je to iba x-tá variácia známeho kórejského kimchi. To samo o sebe nevadí, ak sa s ním podáva aj nejaká špecialitka v podobe určitej vynachádzavosti. Ovšem Crying Man (tento originálny titul sa k filmu hodí oveľa viac) mne osobne v tejto rovine nič také neponúkol.(8.12.2014)

Po precizním Ajeossim jsem se nesmírně těšil na další Korejskou nukleární pecku s pořádnou akcí. U režiséra Beom Leeho, který má na svědomí aj Ajeossiho začínám mít tradici hodnotit film až po dvou shlédnutích a zatím jsem pokaždé nasolil plnou palbu. Tentokrát všechno odstartuje solidně krvavá akce, kde Jang bez milosti vystřílí asi deset cápků aniž by stihl kdokoliv mrknout. Bylo mi jasný na čem jsem a co bude následovat. Problémem je, že Korejci mají tendenci stavět na postavách a příběhu a až ve druhé polovině začne příběhu sekundovat perfektní akce. Trošku to zamrzí, nedá se říct, že bych se nudil, ale soubojů zde moc není a spíš mají žezlo absolutně špičkové přestřelky. Co se týká fightů, opět se dočkáme pořádně sestříhaných bitek, ale myslím si, že bez toho bych se tentokrát obešel. Protože ani kameraman nestíhal Gun Janga, který má teda neuvěřitelnou kadenci chvatů a údery sází z neuvěřitelných úhlů! Nechce se mi věřit, že všechny skills pochytil za pouhé čtyři měsíce! Korejci na tohle mají prostě lidi a umí perfektně pracovat s příběhem a postavami. Pobavila komická scéna ve výtahu, která odkazuje a vlastně paroduje hovna Američánů v hororech, kdy se zastaví výtah. "Výtahy se zastavují pouze ve filmech." Má skvělé hlášky, působí profesionálně a neomylně, charakter z něj stříká a charisma mu nechybí, mám extrémní slabost pro introvertní zabijáky. Je zde aj perfektní chemie mezi třemi profi zabijáky, každý má jinou národnost, ale k sobě mají fakt blízko a tihle tři spolu s Jangem předvádí pořádné akční masakry. Bitky fakt skvělé, rychlé, dynamické, zejména taneček s mačetou, to jsem fakt uchcával :-)) a ještě lepší přestřelky, tohle byla extra třída, nikde jinde jsem neviděl realističtější a působivější střílečky, postavy se kryjí, přebijí, tady není o čem debatovat. Plno krve a napětí, dostačující story a skvělej hlavní hrdina, myslím si že o zařazení do mé topky nemá smysl pochybovat.(8.3.2015)

Jednoznačně nejlepší j. korejský akční film tohoto roku, který všemi svými aspekty nechává konkurenci daleko za sebou ... Jedná se o přímý remake kultovního Biittersweet Life, A z roku 2005, od kterého se základní zápletkou liší jen nepatrně ... Film jako celek je jedna akční jízda bez výrazného scénáře, se zaběhlým jihokorejským klišé, kdy zabiják elitní mafie obrátí svoji pozornost proti svým chlebodárcům a začne chránit dívku, kterou má původně zavraždit. V návaznosti na tento jeho troufalý čin je povolána malá eskadra dalších elitních zabijáků (každý jiné národnosti), kteří jsou skoro tak dobří jako on a navíc skvěle spolupracují ... Samotná mafie a její řádoví bodyguardi si na hlavního hrdinu také snaží došlápnout. Výsledkem jsou pak jen doslova potoky krve a hromady mrtvol. To, co hlavní frajer s nepřáteli provede je naprostá čistka, která nechává vzpomenout na klasiky od Johna Woo, případně dnes kultovní Taken (2008) apod. Týpek je hlavně strašně rychlej. Střelné zbraně ovládá poslepu bez rozdílu druhu, kadence, úrovně a dosahu, bojová umění mu říkají pane od suspecty po tradiční lámací techniky a jiu jitsu. Všechny doslova rozemele na kaši a v dalším a dalším odstraňování nepřátel mu ani nevadí, že je celý od krve a to i v obličeji ... nikoliv však od krve svojí. Nejlepší jihokorejský film bez toho, abych musel přemýšlet, zda tento či jiný, porovnávat a přehodnocovat je na světě. Jednoduše a jinak ... Ten týpek tam všem dává TAK STRAŠNOU SADU A KAPKY, že jsem si fakt několikrát zařval na celej pokoj z těch parádiček, co všechno s nima provádí !!! Neuvěřitelně zábavnej film, krvavej, brutální, rychlej, bez chviličky nudy s charismatickým hrdinou, kterej to má prostě v paži a při likvidaci nemrkne ani okem ... Navíc úplně na konci se předvede i jako opravdový charakter (ale nebudu spoilerovat...).(24.10.2014)

Klasická kórejčina; plno chujovín a stupídnych dialógov, ale lomenice namakané!(5.11.2014)

Ďalší kvalitný akčný zárez z kórejskej strany. Je z podobného súdka ako filmy Dirty carnival, A man from nowhere či Bittersweet life, takže ak máte radi tieto gangsterské akčňáky, tak sklamaný rozhodne nebudete. Posledná tretina filmu je poriadne akčná a tradične kórejsky krvavá. Bitky i prestrelky sú na maximálnej technickej úrovni, ale na to sme už u Kórejcov zvyknutí. Hlavný predstaviteľ je dobre známy ako starší z dvojice bratov z vojnového hitu Putá vojny. Za 10 !! rokov sa absolútne nezmenil a kľudne by som uveril, že tieto dva filmy natočil tesne po sebe. Je to jeden z tých kórejských fešákov, ktorý majú charizmu, talent i kondičku na to, aby film takého rangu potiahol. Poctivý a kvalitný akčňák, ktorý má síce otrepaný príbeh, ale treba uznať, že v rámci žánru bol dotiahnutý takmer k dokonalosti. 80%.(12.10.2015)

• - Režisér a hlavní scenárista snímku, Jeong-beom Lee (The Man From Nowhere (2011), Cruel Winter Blues (2006)), zašel dokonce tak daleko, že se během psaní scénáře rozhodl navštívit speciální zásahové jednotky jihokorejských armádních jednotek, aby se tak dokázal co nejlépe orientovat ve skutečné realitě - jejich denní vojenské rutinně. To stejné se mu povedlo dokonce i v případě specializovaných jednotek armády Spojených Států Amerických. (Conspi)

• - Z důvodu pracovní vytíženosti odmítla hlavní ženskou roli jihokorejská herečka Soo-jung Lim (All About My Wife (2012)). Nahradila ji Min-hee Kim (Hellcats (2008)). (Conspi)

• - Jihokorejský herec Dong-gun Jang (Typhoon (2005), Dangerous Liaisons (2012)), hlavní filmový představitel, podstoupil před natáčením snímku náročný fyzický kurs sebeovládání a zvládání psychicky komplexních situací. Celý kurs se orientoval na zocelení jeho vnitřní osobnosti. Trval celé čtyři měsíce a probíhal v nejmenovaném psychologicky orientovaném institutu v hlavní jihokorejské metropoli, specializujícím se rovněž na výcvik bojových dovedností apod. Tyto dovednosti si ale herec před natáčením snímku zdokonaloval v zámoří, ve Spojených Státech Amerických. (Conspi)