Plačící muž (festivalový název)

• Jižní Korea

Uneun namja

• Jižní Korea

우는 남자

No Tears for the Dead

Drama / Akční

Jižní Korea, 2014, 116 min

Ďalší kvalitný akčný zárez z kórejskej strany. Je z podobného súdka ako filmy Dirty carnival, A man from nowhere či Bittersweet life, takže ak máte radi tieto gangsterské akčňáky, tak sklamaný rozhodne nebudete. Posledná tretina filmu je poriadne akčná a tradične kórejsky krvavá. Bitky i prestrelky sú na maximálnej technickej úrovni, ale na to sme už u Kórejcov zvyknutí. Hlavný predstaviteľ je dobre známy ako starší z dvojice bratov z vojnového hitu Putá vojny. Za 10 !! rokov sa absolútne nezmenil a kľudne by som uveril, že tieto dva filmy natočil tesne po sebe. Je to jeden z tých kórejských fešákov, ktorý majú charizmu, talent i kondičku na to, aby film takého rangu potiahol. Poctivý a kvalitný akčňák, ktorý má síce otrepaný príbeh, ale treba uznať, že v rámci žánru bol dotiahnutý takmer k dokonalosti. 80%.(12.10.2015)

Amerika zdá se být velkým lákadlem pro korejské producenty. Po neblahé zkušenosti se "Snowpiercerem" jako by hlavní korejská produkční společnost CJ Entertainment zkusila přijít s titulem, který by mohl stejnou měrou hladce uspět doma i v zahraničí. "Plačící muž" tak obsahuje podstatnou část dialogů v angličtině, při čemž vyprávění jazykovou rovinu rozehrává tak, aby současně mohla potenciálně rezonovat s domácím publikem (angličtina jako jazyk byznysu a zlounů), korejskými expaty (motiv emigrace) i americkými diváky (mezinárodní ansámbl a prostě fakt, že k cca třetině filmu nemusí číst titulky). Scénář sice nedokáže pendlování mezi Koreou a USA zahladit natolik, aby nevyznívalo jako produkční kalkul, ale film naštěstí povětšinou odvádí pozornost k jiným přednostem. Byť půl stopáže trvá, než se vyprávění propracuje přes zdlouhavou dramatickou expozici, která nápadně připomíná úskalí přehnaně ambiciózních filmů Danteho Lama, které také ve snaze dodat akci hloubku a dramatičnost divákovi dlouze před očima mávají závoji vypjatých emocí a přešpekulovaných peripetií, které ale ve spojení s jednorozměrnými figurami prostě zůstávají jen natahovaným kýčem. Ale jakmile se hrdina přestane užírat a utrápené melodrama se překlopí v řízný akčňák, je rázem vše prominuto. Některé motivy expozice jsou dokonce dobře zužitkovány pro vsazení patosu a emocí do akce. Ale hlavní přednosti snímku prostě spočívají ve skvostně inscenovaných akčních scénách, které nejen svým dějištěm připomenou vrcholné sekvence z Tsuiho "Time and Tide" a první "Smrtonosné pasti". Jde však spíš o profesní deformaci na straně diváka, protože se nejedná o citace či doslovné inspirace; naopak v podobných prostředích rozehrává Lee a jeho tým zcela nové a neokoukané akční kejkle. Prim tentokrát hrají přestřelky okořeněné o kontaktní prvky a profesionální taktiku okoukanou od speciálních jednotek. Sice tentokrát celek nešlape tak sehraně a účelně jako v režisérově úderném druhém snímku "Muž odnikud", ale je jasné, že Korea má nyní nového machra na akci, který také evidentní snahou každým snímkem udělat krůček dál nejen profesně, ale i v rámci žánru a typu akčních sekvencí vskutku vybízí k paralele s Dantem Lamem. Uvidíme, co přinese příště, potažmo jak se na jeho slibně rozjeté kariéře podepíšou překvapivě nízké tržby (nejen v porovnání s "Mužem odnikud", který se svého času stal nejúspěšnějším filmem roku). 7/10(7.12.2014)

Je to vydarený akčný thriller. Má veľmi dobrý príbeh o prvotriednom nájomnom zabijakovi, ktorý pri poslednej akcii síce splnil svoju úlohu, no náhodou zabil aj malé dievča, dcéru jedného z cieľov, s čím sa vyrovnáva len veľmi ťažko, ale aj tak vezme úlohu zneškodniť jej matku, keďže je jedna z troch možných osôb, ktoré mohli prijať veľmi dôležité informácie ohrozujúce vplyvnú spoločnosť. Zľutuje sa nad ňou, no spoločnosť s niekoľkými najatými špičkovými zabijakmi sa len tak nevzdá a tak muž urobí všetko preto, aby ju ochránil. Spracovanie sa mi páči, síce prvá polovica pôsobí možno trochu vyčkávacím dojmom, ale aj tak sa na to pozerá viac, než dobre, krimi zápletka je zaujímavá, postavy si ma získali, aj keď hlavný hrdina sa predsa len občas správal trochu zvláštne a navyše tieto zápletky o zabijakoch, ktorí sa postavia proti svojim bývalým zamestnávateľom a kolegom mám veľmi rád a tak som sa tešil, čo bude ďalej. A našťastie to nesklamalo, v druhej polovici sa to výborne rozbehne, miestami mi tá dynamika až brala dych, nájde tu plno perfektných sekvencií a hlavne skvelá zostava pomerne rozmanitých záporákov a tak som sa tešil na zúčtovanie s nimi. A nesklame ani záver. Akcie je tu priemerné množstvo a je výborná. Väčšina sa nachádza v druhej polovici, nájde sa tu pár súbojov, ktoré síce nemajú až tak nápaditú choreografiu a aj strih tiež mohol byť trochu lepšie zvládnutý, ale aj tak sa tu nájde viacero slušných chvatov, ktoré potešia a pôsobia nadmieru dynamicky a surovo. A navyše sú vždy súčasťou dlhších akčných sekvencií, kde sa kombinujú aj s prestrelkami alebo naháňačkami a tie sú už perfektne natočené, všetko je to mimoriadne krvavé a technicky prvotriedne zvládnuté. Najviac sa mi páči celá situácia v bytovom dome alebo dlhé finále, no všetka akcia sa vydarila. Herecké obsadenie je výborné, môj obľúbený Jang Dong-Gun v hlavnej úlohe, aj keď ako som spomínal, v niektorých neakčných scénach mi až tak dobre nesadol, k tomu sympatická Kim Min-Hee a skvelé zloženie záporákov, tu mi sedeli úplne všetci a hlavne samozrejme trojica profesionálov. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, síce už som videl aj lepšie natočené tieto súčasné realistické súboje, ale inak je to prvotriedne zvládnutý moderný akčný thriller s perfektnou vizuálnou stránkou a dynamikou. Keby bol celý film, ako druhá polovica, dal by som možno aj plné hodnotenie, jeden z najlepších juhokórejských akčných filmov. 80%(11.11.2014)

Keby to vzniklo v 2003-2005 bola by to pecka. Dnes je to iba x-tá variácia známeho kórejského kimchi. To samo o sebe nevadí, ak sa s ním podáva aj nejaká špecialitka v podobe určitej vynachádzavosti. Ovšem Crying Man (tento originálny titul sa k filmu hodí oveľa viac) mne osobne v tejto rovine nič také neponúkol.(8.12.2014)

Po precizním Ajeossim jsem se nesmírně těšil na další Korejskou nukleární pecku s pořádnou akcí. U režiséra Beom Leeho, který má na svědomí aj Ajeossiho začínám mít tradici hodnotit film až po dvou shlédnutích a zatím jsem pokaždé nasolil plnou palbu. Tentokrát všechno odstartuje solidně krvavá akce, kde Jang bez milosti vystřílí asi deset cápků aniž by stihl kdokoliv mrknout. Bylo mi jasný na čem jsem a co bude následovat. Problémem je, že Korejci mají tendenci stavět na postavách a příběhu a až ve druhé polovině začne příběhu sekundovat perfektní akce. Trošku to zamrzí, nedá se říct, že bych se nudil, ale soubojů zde moc není a spíš mají žezlo absolutně špičkové přestřelky. Co se týká fightů, opět se dočkáme pořádně sestříhaných bitek, ale myslím si, že bez toho bych se tentokrát obešel. Protože ani kameraman nestíhal Gun Janga, který má teda neuvěřitelnou kadenci chvatů a údery sází z neuvěřitelných úhlů! Nechce se mi věřit, že všechny skills pochytil za pouhé čtyři měsíce! Korejci na tohle mají prostě lidi a umí perfektně pracovat s příběhem a postavami. Pobavila komická scéna ve výtahu, která odkazuje a vlastně paroduje hovna Američánů v hororech, kdy se zastaví výtah. "Výtahy se zastavují pouze ve filmech." Má skvělé hlášky, působí profesionálně a neomylně, charakter z něj stříká a charisma mu nechybí, mám extrémní slabost pro introvertní zabijáky. Je zde aj perfektní chemie mezi třemi profi zabijáky, každý má jinou národnost, ale k sobě mají fakt blízko a tihle tři spolu s Jangem předvádí pořádné akční masakry. Bitky fakt skvělé, rychlé, dynamické, zejména taneček s mačetou, to jsem fakt uchcával :-)) a ještě lepší přestřelky, tohle byla extra třída, nikde jinde jsem neviděl realističtější a působivější střílečky, postavy se kryjí, přebijí, tady není o čem debatovat. Plno krve a napětí, dostačující story a skvělej hlavní hrdina, myslím si že o zařazení do mé topky nemá smysl pochybovat.(8.3.2015)

• - Režisér a hlavní scenárista snímku, Jeong-beom Lee (The Man From Nowhere (2011), Cruel Winter Blues (2006)), zašel dokonce tak daleko, že se během psaní scénáře rozhodl navštívit speciální zásahové jednotky jihokorejských armádních jednotek, aby se tak dokázal co nejlépe orientovat ve skutečné realitě - jejich denní vojenské rutinně. To stejné se mu povedlo dokonce i v případě specializovaných jednotek armády Spojených Států Amerických. (Conspi)

• - Z důvodu pracovní vytíženosti odmítla hlavní ženskou roli jihokorejská herečka Soo-jung Lim (All About My Wife (2012)). Nahradila ji Min-hee Kim (Hellcats (2008)). (Conspi)

• - Jihokorejský herec Dong-gun Jang (Typhoon (2005), Dangerous Liaisons (2012)), hlavní filmový představitel, podstoupil před natáčením snímku náročný fyzický kurs sebeovládání a zvládání psychicky komplexních situací. Celý kurs se orientoval na zocelení jeho vnitřní osobnosti. Trval celé čtyři měsíce a probíhal v nejmenovaném psychologicky orientovaném institutu v hlavní jihokorejské metropoli, specializujícím se rovněž na výcvik bojových dovedností apod. Tyto dovednosti si ale herec před natáčením snímku zdokonaloval v zámoří, ve Spojených Státech Amerických. (Conspi)