86. Annual Academy Awards (TV pořad)

86th Annual Academy Awards, The

The Oscars

Publicistický

USA, 2014, 175 min

Hamish Hamilton

Ellen DeGeneres, Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington, Pharrell Williams, Samuel L. Jackson, Naomi Watts, Michael Wilkinson, William Chang, Catherine Martin, Michael O'Connor, Patricia Norris, Harrison Ford, Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon, Robbie Brenner, Rachel Winter, Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Channing Tatum, Kim Novak, Matthew McConaughey, Daniel Sousa, Dan Golden, Lauren MacMullan, Laurent Witz, Šúhei Morita, Max Lang, Jan Lachauer, Chris Sanders, Kirk De Micco, Chris Renaud, Pierre Coffin, Christopher Meledandri, Benjamin Renner, Didier Brunner, Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho, Hajao Mijazaki, Sally Field, Emma Watson, Joseph Gordon-Levitt, Roger Guyett, Zac Efron, Ezra Koenig, Kate Hudson, Jason Sudeikis, Esteban Crespo, Xavier Legrand, Alexandre Gavras, Anders Walter, Selma Vilhunen, Kirsikka Saari, Mark Gill, Jeffrey Karoff, Jason Cohen, Sara Ishaq, Malcolm Clarke, Nick Reed, Edgar Barens, Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen, Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher, Rick Rowley, Jehane Noujaim, Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers, Kevin Spacey, Tom Hanks (a.z.), Steve Martin (a.z.), Geoffrey Rush (a.z.), Angela Lansbury (a.z.), Jeffrey Kurland (a.z.), Piero Tosi (a.z.), Claudia Cardinale (a.z.), George Lucas (a.z.), Angelina Jolie, Ewan McGregor, Viola Davis, Felix Van Groeningen, Paolo Sorrentino, Thomas Vinterberg, Rithy Panh, Hany Abu-Assad, Tyler Perry, Albert Berger, Ron Yerxa, Spike Jonze, Alfonso Cuarón, David Heyman, Brad Pitt, Michael B. Jordan, Kristen Bell, Christopher Nolan, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Chris Munro, Christoph Waltz, Sally Hawkins, Jennifer Lawrence, Lupita Nyong'o, Julia Roberts, June Squibb, Amy Adams, Bill Murray, Christian Bale, Idina Menzel, Cate Blanchett, Sandra Bullock, Meryl Streep, Chiwetel Ejiofor, Ethan Hawke, David O. Russell, Steve McQueen, Judi Dench, Bruce Dern, Julie Delpy, Alexander Payne, Miori Takimoto, Alecia Moore, Dylan O'Brien, Bono, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Anna Kendrick, John Travolta, Will Smith, Robert De Niro, Jessica Biel, Jennifer Garner, Penélope Cruz, Andrew Garfield, Steve Carell, Jamie Foxx, Bette Midler, Liza Minnelli, Whoopi Goldberg, Lady Gaga, Goldie Hawn, Glenn Close, Chris Evans, Gabourey Sidibe, Daniel Day-Lewis, Gabrielle Tana, Melanie Lewis, Martin Pensa, Jeremy Kleiner, Dede Gardner, Tracey Seaward, Tošio Suzuki, Dana Brunetti, Emma Tillinger Koskoff

"No, Ellen, my víme, že jsi jako vtipná a všechno, ale víš co.. tohle jsou prostě Oscaři. My jako chceme, aby to bylo co nejvíc, jak se říká "cool", ale kdybys to mohla trošku krotit, žádný vysavače a nic moc šílenýho, fakt bychom to ocenili. Víš co, přece jen jsou to Oscaři a chtělo by to nějakou úroveň, rozumíš, úctu a pokoru. Výsledky už máme tam, kde jsme chtěli, tam nebude žádný překvapení, tak drž partu, jo?"(3.3.2014)

Událost okázalá zejména svou délkou (přes tři a půl hodiny včetně reklam). Bez velkých trapasů nebo překvapení, ale také bez potřebného švihu či okamžiku, který by v paměti setrval do rozbřesku. Volbu hrdinství za leitmotiv večera (Ellen vyjádřená potřeba hrdinů, hrdinové animovaní, skuteční a smyšlení v sestřizích, mimo scénář také McCounaugheyho děkovačka) si lze vzhledem k absenci konkrétních narážek na světové dění vykládat lecjak, především jde ale o univerzální, neurážlivé téma. Podobně neurážlivý byl v souhrnu také humor někdy poněkud rozpačitých a na přeřeknutí nezvykle bohatých Elleniných vstupů. Její snahy o interakci s publikem v sále i s diváky na internetu večer spíše zbytečně natahovaly, než aby jej oživily. Soudě ale z výrazů tváří v sále přítomných (nebo z jejich spontánní reakce na píseň "Happy"), podařilo se moderátorce navodit uvolněnější atmosféru bez toho, aby sahala k laciným vtipům nebo se snažila být vtipná za každou cenu. Letošní Oscaři prostě vypadali přesně a pouze tak, jak by důstojný ceremoniál, který má být zároveň poctou filmařům i šou, vypadat měl. Nic navíc. Z ocenění trochu překvapil jen Oscar pro spolutvůrce Jackass, ale chápu, že Woody letos vyhrát nemohl. S rozdělením ostatních hlavních cen jsem byl po delší době naprosto spokojen.(3.3.2014)

S výsledky celkem spokojenost (až na cenu hlavní), Ellen mě taktéž příjemně překvapila (pád Twitteru a moment, kdy jsem na chvíli chtěl být donašečem pizzy), Harry Weinstein dostal do držky (verbálně) a Jennifer Lawrence opět dodržela klauzuli ve smlouvě (alespoň jednou spadnout). Ještě štěstí, že na celý ceremoniál dohlížely dvě největší osobnosti současného televizního světa (děkovná řeč Mattyho jakoby přišla z úst samotného Rusta a nechyběl ani samotný Frank Underwood, který na vše dohlížel z pozadí). Nejvíce mě zklamala hlavní cena pro otrokáře a naopak nejvíce potěšila cena pro Mattyho. All right, all right, all right..(3.3.2014)

Moje druhé večerní ponocování a moji druzí Oscaři a musím konstatovat, že se mi to líbilo nesrovnatelně víc. Možná to bylo tím, že jsem tentokrát zhlédla všechny nominované filmy, ale velkou váhu přičítám Ellen, která je prostě královna a kdyby odteď hostovala naprosto všechny ceny, tak mě nikdo nedonutí chodit spát. Ceny dopadly vlastně přesně jak jsem čekala, takže žádné překvapení se nekonalo (i když jsem Bradleymu toho Oscara sakra přála, Jared si to rozhodně zasloužil). Jsem ráda, že byl úplně přehlédnutý Wolf of Wall Street a American Hustle. Naopak mě velice potěšio, že vyhrálo Let it go. Prostě a jednoduše ve zkratce - selfie, pizza, Ellen v šatech = best night ever. 5*(3.3.2014)

Co se udělení cen týká, s některými samozřejmě souhlasím, jiné bych za sebe udělil jiným. Vypíchl bych tři příklady: NEJLEPŠÍ FILM: The Wolf of Wall Street nebo Gravity // HLAVNÍ HEREC: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street) // PŮVODNÍ SCÉNÁŘ: Woody Allen (Blue Jasmine). Problém je hlavně asi v tom, že volící akademici chtějí ukázat (sami sobě či ostatním), že si uvědomují sílu a hloubku dramatu z doby otrokářství v Americe (či ilegálnímu boji proti AIDS) a nemůžou tak přece dát cenu za nejlepší film (či hlavní roli) něčemu, co je docela vtipné a zábavné. Zvláště Leo (co se herectví týká) si tu sošku opravdu zasloužil - nemám představu, co by měl ještě udělat, aby ji dostal - možná se namalovat na černo a nechat se zbičovat... ale nechme spekulací. Co se týká samotné ceremonie, neskutečně ji kurví (kazí je slabé slovo) nepřeberné množství přerušení a reklam. Ellen DeGeneres se večera zhostila sympaticky, nenásilně a těch několik vtípků bylo příjemných (pizza, foto-tweet etc.), ale rozhodně se nejednalo o smíchem nabitý večer. Čekal jsem, že některý z oceněných bude schopen udělat si z celého večera / předávání legraci, ale všichni se víceméně drželi podobných sraček, ve kterých vychválili i babičku a dědu za to, že si vrzli. Nejhorší (a nezáměrně tak i nejvtipnější) byla Lupita Nyong'o, která vypadala, že má záchvat, byla trapná a nedalo se na ni dívat (i já bych si spíše mohl dovolit podobný výstřih a vypadal bych lépe) - a věřte mi, není v tom nic rasistického a proti jejímu herectví nemám půl slova. A tak nezbývá, než počkat další rok a doufat v nějaký průlom, ale to jsou asi plané naděje. :P(5.3.2014)

• - Meryl Streep překonala svůj vlastní rekord v počtu nominací za nejlepší herečku. Na své konto si jich v roce 2014 připsala již 18. (Nathanielmon)

• - Legendární filmový skladatel John Williams byl v tomto ročníku nominovaný na oscara již po dvaačtyřicáté. Celkem za hudbu získal již 5 Oscarů. (Spiker01)

• - Jennifer Lawrence se v 23 letech stala nejmladší osobou, která získala 3. nominaci. (Nathanielmon)