86. Annual Academy Awards (TV pořad)

86th Annual Academy Awards, The

The Oscars

Publicistický

USA, 2014, 175 min

Hamish Hamilton

Ellen DeGeneres, Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington, Pharrell Williams, Samuel L. Jackson, Naomi Watts, Michael Wilkinson, William Chang, Catherine Martin, Michael O'Connor, Patricia Norris, Harrison Ford, Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon, Robbie Brenner, Rachel Winter, Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Channing Tatum, Kim Novak, Matthew McConaughey, Daniel Sousa, Dan Golden, Lauren MacMullan, Laurent Witz, Šúhei Morita, Max Lang, Jan Lachauer, Chris Sanders, Kirk De Micco, Chris Renaud, Pierre Coffin, Christopher Meledandri, Benjamin Renner, Didier Brunner, Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho, Hajao Mijazaki, Sally Field, Emma Watson, Joseph Gordon-Levitt, Roger Guyett, Zac Efron, Ezra Koenig, Kate Hudson, Jason Sudeikis, Esteban Crespo, Xavier Legrand, Alexandre Gavras, Anders Walter, Selma Vilhunen, Kirsikka Saari, Mark Gill, Jeffrey Karoff, Jason Cohen, Sara Ishaq, Malcolm Clarke, Nick Reed, Edgar Barens, Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen, Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher, Rick Rowley, Jehane Noujaim, Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers, Kevin Spacey, Tom Hanks (a.z.), Steve Martin (a.z.), Geoffrey Rush (a.z.), Angela Lansbury (a.z.), Jeffrey Kurland (a.z.), Piero Tosi (a.z.), Claudia Cardinale (a.z.), George Lucas (a.z.), Angelina Jolie, Ewan McGregor, Viola Davis, Felix Van Groeningen, Paolo Sorrentino, Thomas Vinterberg, Rithy Panh, Hany Abu-Assad, Tyler Perry, Albert Berger, Ron Yerxa, Spike Jonze, Alfonso Cuarón, David Heyman, Brad Pitt, Michael B. Jordan, Kristen Bell, Christopher Nolan, Chris Hemsworth, Charlize Theron, Chris Munro, Christoph Waltz, Sally Hawkins, Jennifer Lawrence, Lupita Nyong'o, Julia Roberts, June Squibb, Amy Adams, Bill Murray, Christian Bale, Idina Menzel, Cate Blanchett, Sandra Bullock, Meryl Streep, Chiwetel Ejiofor, Ethan Hawke, David O. Russell, Steve McQueen, Judi Dench, Bruce Dern, Julie Delpy, Alexander Payne, Miori Takimoto, Pink, Dylan O'Brien, Bono, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Anna Kendrick, John Travolta, Will Smith, Robert De Niro, Jessica Biel, Jennifer Garner, Penélope Cruz, Andrew Garfield, Steve Carell, Jamie Foxx, Bette Midler, Liza Minnelli, Whoopi Goldberg, Lady Gaga, Goldie Hawn, Glenn Close, Chris Evans, Gabourey Sidibe, Daniel Day-Lewis, Gabrielle Tana, Melanie Lewis, Martin Pensa, Jeremy Kleiner, Dede Gardner, Tracey Seaward, Tošio Suzuki

Jared Leto překvapil, jak to má v hlavě (vzhledem k povolání) srovnané. Dokonce zmínil Ukrajinu a vyslovil ji správně (!). Matthew McConaughey dojal svou třídílnou děkovačkou, kterou asi doma musel promýšlet, ale působila nesmírně opravdově, upřímně a jímavě. Lupita jakožto debutantka mluvila překotně, emotivně, a to docela dlouze, ale naštěstí nás nezahlcovala ohranými frázemi a byla na ní vidět zdravá míra pokory./// Písničky z nominovaných filmů poněkud nudily a ovace ve stoje mě tedy zcela míjely. Příště by stačily jen ukázky. Hrdinství, motiv ceremoniálu, tvořil kromě promluv zejména skvělý sestřih, v němž potěšil Neo, přemíra komiksových panáků méně. Pocta zemřelým byla decentní, no de facto jako celý večer./// 12 let v řetězech (hlavně svým tématem) až trochu nezdravě dojímalo celé divadlo. Gravitace po zásluze bodovala v technických kategoriích, Vlk očekávaně ostrouhal, ale Grande bellezza vyhrála, takže spokojenost. Jim Carrey a Jamie Foxx svými výstupy pobavili, celkově však chybělo jakékoliv výraznější číslo./// Moderátorka Ellen: Inu, co může být modernější (a pro mládež zábavnější) než 56letá lesbička v kvádru s teniskami, co tweetuje, na chvíli Twitter shodí selfie s těmi největšími hvězdami, kterým pak rozdává sýrovou pizzu. Její úvodní řeč měla grády, poté už to bylo slabší a ani kostým čarodějnice Glindy příliš nepomohl. Róba však měla úspěch stejně jako vystoupení Pink (song Somewhere Over the Rainbow), což mě jen znovu utvrdilo v tom, jak obrovsky populární stále Oz je./// Módní koutek: Klasické bílé smokingy jsou opět trendy, a to v kombinaci s černými kalhotami. Na Oscarech bodovaly zejména dva francouzské módní domy. Herec McC dokázal tradiční kousek Dolce & Gabbana elegantního střihu posunout na vyšší úroveň stylovou černou vestou. Mladší kolega Jared Leto model oživil karmínovým motýlkem z hedvábí značky Saint Laurent. Gabourey Sidibe v róbě Theia na zakázku byla díky… orchidejové barvě šatů s ručně šitými okvětními lístky zcela nepřehlédnutelnou. Polovinu své výbavy by však s klidem mohla darovat Lupitě, která vypadala, jak kdyby si odběhla z plantáže po ročním hladovění./// Co měly znamenat ty kýčovité a neustále se opakující růže v pozadí, které absolutně nesouvisely s proslovy předávajících? To byl zrovna Valentýn?/// P.S. Officially in love with Matthew McConaughey. "Amen. Alright, Alright, Alright. Keep on livin’." [Záznam bez reklam](3.3.2014)

Tak je to za námi, 86. ročník nejprestižnějších filmových cen sice vesměs dopadl dle očekávání, ovšem přeci jen občas dokázal i překvapit. ačkoliv Ellen DeGeneres moc nemusím, docela mě mile překvapila a celkem i pobavila. Amerika si zkrátka své schopné moderátory vybírat umí. Nyní už však k cenám. Gravity byla v USA prostě až moc obrovskej hit, než aby oscary absolutně neovládla, ovšem tu sošku nejcennější nakonec trhlo u nás nepříliš opěvované 12 years a slave, což k americké kultuře zkrátka patří a jak poznamenala Ellen, byli by rasisti, kdyby film nevyhrál. Na druhou stranu, mohl to vyhrát i American Hustle, který zaujal nejen mne pouze bezchybným obsazením.Jinak, Mattovi to neskutečně přeju. Za poslední rok se, ještě spolu s Mud, které ale v USA mělo premiéru už loni a také seriálem True Detective, neskutečně vypracoval a je z něj pan herec, který by si však zasloužil spíše cenu za celoroční práci, kterou filmu věnoval, Samozřejmě nejsem úplně s to s celkovými rozhodnutími a jako většinu lidí v ČR mě štve, že Wolfie a hlavně Leo úplně ostrouhali, ale tak snad se on dočká uznání alespoň za celoživotní dílo. Naopak mě velmi potěšilo ocenění Spike Jonze, to jsem vážně nečekal, jelikož se o Her ve spojitosti s ocary na čas přestalo mluvit. Ze samotného programu asi zůstane nejlegendárnějším momentem nejtweetovanější fotka v historii twitteru a roznáška pizzy, zejména Harrsion Ford vypadal dost hladově :D. Z přenosu si také beru zejména to, že nechápu, jak Američani snášej reklamy. Vídám to sice v talkshow, které nakoukávám na YT, ale takhle fakt řeknou dvě věty a pauza, hrozné. Na druhou stranu prostě musím ocenit, že oscaři a vůbec většina amerických předávání, které jsem měl tu možnost vidět, má nějakou úroveň, inteligentní humor, upřímné a dojemné proslovy, podání si ruky s ostatními "soupeři" a vůbec ten vzájemný respekt k tomuto uměleckému odvětví, který v našich luzích a hájích prostě chybí...Vše klaplo, jak má a pro diváka prostě musí být čest, vidět tolik známých a skvělých herců v jednom divadle. Na závěr bych chtěl poděkovat stanici HBO a komentátorům týmu Franty Fuky, že nám jako obvykle sprostředkovali tento televizní přenos.(3.3.2014)

Ellen DeGeneres zvládla letošní Oscary výborně, většina jejích výstupů vážně pobavila... Přítomní herci jí skvěle podpořili, takže letošní ročník určitě jen tak nezapadne - už jen díky rekordně sdílené fotce na twitteru - a ano, mám na tom také svůj podíl... :D Asi poprvé jsem si mohl před předáváním Oscarů říct, že jsem viděl téměř všechny filmy, které byly nominovány, takže jsem mohl Oscary sám "udělit". Matthew McConaughey a Jared Leto byli letos bezkonkurenční. Takže jestli jste jedni z těch, co letošní Oscary nazývají fraškou proto, že nevyhrál váš miláček Leonardo DiCaprio, podívejte se na Dallas Buyers Club - a jestli máte nějakou soudnost, budete muset uznat, že zlatá soška získala svého majitele po právu... Lupita Nyong'o zahrála také skvěle, Jasmíniny slzy jsem ještě neviděl, takže Oscara pro Cate Blanchett komentovat nebudu... Mnoho lidí říká, že 12 Years a Slave dostal Oscara za nejlepší film jen z politických důvodů - pro mě byl tento film opravdu jedním z nejlepších, co se za uplynulý rok natočily - perfektní herecké výkony, silný příběh - přesně, jako by tomu u takto oceněného filmu mělo být. Navíc téma otroctví bylo podáno tak odpudivou formou, že se 12 Years a Slave musel dostat pod kůži snad úplně každému. Takže z mého pohledu byl ten Oscar zasloužený. Gravitace se mi jako film moc nelíbila, těch nesmyslů tam zkrátka bylo až moc. 7 sošek převážně v technických kategoriích je zasloužených - v uplynulém roce prostě lepší film z pohledu efektů nevznikl. I když těch technických kategorií je přeci jenom na můj vkus až moc... Opomenutí filmu Rush je sice k zamyšlení, ale mám ten pocit, že i kdyby Rivalové nějakou tu nominaci získali, Oscara by jim to stejně nepřineslo - konkurence zkrátka byla jinde... Dopadlo by to asi jako u filmu American Hustle - kde jsem naopak to velké množství nominací vůbec nepochopil... Co se týče filmové písně, jsem dost ovlivněn tím, že U2 mám vážně rád - a vítěznou píseň jsem slyšel jen zde, takže si mě moc nezískala... I když musím být férový - U2 na Oscarech taky nebyli zrovna ve formě... Jeden filmový rok je tak tímto udílením cen definitivně pryč a já se již nemohu dočkat toho nastávajícího - určitě se máme na co těšit... :)(3.3.2014)

Ellen uvoľnená a vtipná, večer klasický, tradičný. Pre lepšiu znesiteľnosť 3 hodín by to však chcelo viac komediálnych vstupov, či zaujímavostí.(7.3.2014)

Až na pár momentů uspávačka a hlavně výsledky tak ze 30% zklamaly...(12.3.2014)

• - Legendární filmový skladatel John Williams byl v tomto ročníku nominovaný na oscara již po dvaačtyřicáté. Celkem za hudbu získal již 5 Oscarů. (Spiker01)

• - 86. ročník udeľovania Oscarov odmoderovala Ellen DeGeneres. Celebritám v prvých radoch, medzi nimi napríklad Harrisonu Fordovi, rozdávala pizzu a dokonca ich požiadala o spoločnú fotografiu, ktorú jej telefónom zhotovil Bradley Cooper. Hviezdnu momentku moderátorka zavesila na Twitter, pričom vyzvala na jej zdieľanie. Krátko po tom vyšlo najavo, že tým webstránku na chvíľu vyradila z prevádzky, keď jej fotografia za menej ako hodinu od zverejnenia zaznamenala viac než 1,2 milióna "retweetov". Prekonala tak rekord, ktorý dovtedy patril americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Jeho fotografia, ako objíma manželku Michelle po volebnej noci v roku 2012, zaznamenala niečo vyše 780 tisíc zdieľaní. (Sufferer)

• - Poslíček, který moderátorce Ellen DeGeneres doručil pizzu během večera až na pódium, dostal tuzér v přepočtu 20 000 korun. (Lembi4)