18. leden 1943. Nacistické jednotky opět vpadly do varšavského ghetta s posláním, které již předtím plnily mnohokrát: shromáždit Židy k deportaci do tábora smrti Treblinka. Ale tentokrát je to jinak. Ozbrojení muži a ženy z židovské odbojové organizace proniknou do davu lidí, určených k deportaci. Poté, co je vydán signál, obrátí se proti svým utlačovatelům a udeří v zoufalém boji za svobodu Vzpoura, je pozoruhodně vyprávěný a dojímavý příběh o událostech a lidech, účastnících se největšího boje židovského ozbrojeného odporu vůči nacistickému teroru za druhé světové války. Režisér Jon Avnet zvolil energický polodokumentární styl, němž účinkují talentovaní herci jako Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Swimmer a další. (oficiální text distributora)

drankeryth

Skvely film o polskych zidoch vo varsavskom ghette, ktory ma okuzlil samotnym spracovanim do konecnej podoby, aky som ho mal moznost vidiet v tomto filme. Aj samotne branenie poliakov voci nemeckej presile bolo strhujuce a dobre prevedene na obrazovku. Padajuce Molotovove koktejly na nemeckych vojakov a na tank bol super a to hlavne od tej zeny, co to hadzala zo strechy, kde bola priputana na lane. Vo filme si zahrali dost znamy herci a dokonca sa aj dostal priestor pre slovenskych hercov, ale len v kratkych usekoch, ako bol Andy Hryc a Monika Hilmerova. ()

Rex Mundi

Dám 3*, pretože miestami je to naozaj dobrý film. Ale pri jeho sledovaní ma stále napĺňal pocit skepticizmu voči americkým spracovaniam udalostí 2. svetovej vojny. Jednoducho sa neubránim dojmu, že (až na svetlé výnimky) dokážu dôveryhodne sfilmovať 2. svetovú len Európania, čiže národy, ktoré ju zažili na vlastnom území a bola im teda bližšie (doma!) než ktorémukoľvek Američanovi. Dvojnásobne to platí o televíznych filmoch, ako je aj Povstanie, kde sa nekladie silný dôraz na detaily, niektoré aspekty života počas vojny sú podcenené a iné naopak preháňané na efekt a vkus otupeného amerického diváka. Nedokážem prehryznúť Hanka Azariu s dobre živeným a svalnatým telom (do pol pása vyzlečeným), ktoré sa lesklo olejom, aj keď bola zima a skvelo sa medzi chudými Židmi ako reklama na reštauráciu a fitness centrum v jednom... a podobné obety na oltár estetiky či filmovej atraktivity, ktoré sa však rúhajú skutočnosti. To by si Spielberg alebo Polanski nedovolili. ()

kinderman

Strhující drama o židovském povstání ve varšavském ghettu roku 1943 vyniká silným (protože pravdivým) příběhem, výbornými hereckými výkony a (na televizní poměry) rozmáchlou výpravou a pečlivou režií. Ačkoli kamera často (pseudo)dokumentárně těká po scéně a přenáší divákovu pozornost od postavy k postavě, stále přesně víme, co se děje a kdo je kdo. A přestože z hodin dějepisu (či z dokumentu na luxusní dvojdiskové DVD edici, kterou naši distributoři z nepochopitelných důvodů ignorují) víme, jak vše skončí, podvědomě si skoro přejeme, aby tvůrci historii přepsali. Pokud je snímek míněn jako pocta obětem i (těm několika) přeživším, pak je to pocta filmově více než povedená. ()

Morholt

Tři hodiny je opravdu moc, ale i přes natahované pasáže je Vzpoura působivou výpovědí o povstání ve Varšavském ghettu. Na televizní zpracování to má víc než solidní výpravu a zaujme i autentičností bojů, které živořící obyvatelé ghetta vedli s německou přesilou. Dalším aspektem, který filmu přidává na atraktivitě, je áčkové obsazení. Nevím, jestli to byl režisérův záměr, ale obsadit do rolí vůdců povstání dva židovské herce, Schwimmera a Azariu, bylo celkem trefou do černého. Potěší i pár štěků našich zástupců a mě docela překvapila účast Pavla Landovského a jeho dvě věty. 80% ()

tahit

Je možno říci, že nepochybně film zatraktivňuje hvězdné herecké obsazení. Boje německých vojáků pod vedením generála Stroopa ve varšavském ghettu proti židovským povstalcům působí hodně autenticky a závěrečný masakr, to je tedy síla. Samozřejmě nevím, jaká je míra věrnosti vůči skutečným faktům, avšak hodně důležité na tomhle filmu je ovšem to, že předává svědectví o povstání způsobem víc než přesvědčivým. Ne, že bych zrovna židovský častý pocit výlučnosti miloval, ale tady jsem s nimi soucítil. ()

• Donald Sutherland (Adam Czerniakow) dal produkcii podmienku, že tam, kde žil počas natáčania sa nesmie v okruhu 100 metrov vôbec fajčiť. (martincba)
  • Zimné scény sa natáčali niekoľko hodín v horúcom počasí. (martincba)