Agresivní virus (TV seriál)

The Strain

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2014 - 2016, 27 h 12 min (Minutáž: 36x45 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger R. Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro, Robert Maillet, Steven McCarthy, Isabelle Nélisse, Richard Sammel, Corey Stoll, Dov Tiefenbach, Donald Burda, Jack Kesy, Ben Hyland, Miguel Gomez, Shawn Storer, Rachael Crawford, Max Charles, Lizzie Brocheré, Kevin Hanchard, Paulino Nunes, Alex Mallari Jr., Andrew Hinkson, Aaron Douglas, Jacqueline Byers, Maura Grierson, Dennis Andres, Genevieve Kang, Lance Henriksen, Daniel Kash, Adriana Barraza, Andrew Divoff, Robin Atkin Downes, Inga Cadranel, Regina King, Melanie Merkosky, Barry Flatman, Neil Crone, Craig Gardner, Jamie Hector, Kathleen Chalfant, Larry Fessenden, Kim Roberts, Tara Spencer-Nairn, Dan Lett, Stephen McHattie, Nicola Correia Damude, Vas Saranga, George Buza, Rick Baker, Frank Chiesurin, Michelle Mylett, Tiffany Martin, Aris Athanasopoulos, Trevor Hayes, Shailene Garnett, David Schaal, Anne Betancourt, Parveen Kaur, Jim Watson, Lachlan Murdoch, Joshua Peace, Adrian Griffin, Alex Paxton-Beesley, Miranda Edwards, James Binkley, Matthew Bennett, Brian Paul, Ron Canada, Doug Jones, Ron Lea, Tanya Allen, Rupert Penry-Jones, America Olivo, Stéphane Lefebvre, Shawn Lawrence, Nigel Bennett, Samantha Mathis, Mimi Kuzyk, Joaquín Cosio, Santiago Segura, Tom Kemp, Chris Owens, Tom Ellis, Mark Irvingsen, Grace Lynn Kung, Morgan Kelly, Milton Barnes, Julie Engelbrecht, Dewshane Williams, Jeff Pangman, Christopher Jacot, Serje Basi, Deanna Dunagan, Mike Dopud, Don Stark, Matthew G. Taylor, Jeananne Goossen, Lee Tergesen, Kaniehtiio Horn, Janaya Stephens, Jason Gosbee, Richard Young, Blake Mawson, Cas Anvar, Dwain Murphy, Aaron Lazar, Bruno Verdoni, Martin Roach, Alex Karzis, Peter Spence, Stephen Park

V hodnocení první série rozhodně musí zaznít, že ač seriál pojímá upíry trochu jinak (což je zjevný eufemismus, když vzpomenu červíky a ten příšerný chobot), rozhodně je to pro diváka přitažlivé a pro puristy a staromilce přijatelné. Z charakterů si rozhodně vyberete, koho mít rádi budete a taky si stopro najdete i svého kreténa. Například hlavního hrdinu. Nevím, jestli je to jen blbě napsaná postava, ale přeji si aby zemřela. Přeji si, aby vstoupila do stroje času a zemřela už v prvním díle. Seriál má pár hluchých míst, ale v podstatě má pořád co nabídnout. A až na trochu zbabraný konec a pár logických přešlapů a s přihlédnutím k solidnímu příběhu a vyvážené míře akce je to žhavý aspirant na překvapení roku.(2.12.2014)

Vše na The Strain křičí a dýchá "komiks". Těžko říct, zda je to zrovna této sérii k užitku či naopak ke škodě. Pilot mne nijak zvlášť nenadchl, dle mého nepřinesl nic, co tu již nebylo, i přes to však budu sledovat i nadále. Alespoň něco mi v horkém létě vykouzlí zimomriavky po celém těle!(18.7.2014)

Začalo to jako velmi chutná variace na Draculu (ano, toho od Brama Stokera), říznutá zombie horrory a epidemiologickými scifárnami. Zkrátka příjemné překvapení s napínavým dějem, strašidelnými upíry a výborným židovským Van Helsingem. Po prvních dvou dílech u mě převládalo mírné nadšení a byl jsem rád, že kniha Jacka Ketchuma Po sezóně nebyla toho léta mým jediným kvalitním setkáním s horrorem. Bohužel, zbytek seriálu zůstal slibnému rozjezdu hodně dlužen. Vynikajících a překvapivých momentů, jakým bylo například první zjevení Nosferatu komanda, už je zde pomálu, flashbacky z Van Helsingovy minulosti nejsou, co by mohly být, a podoba Mastera vzbuzuje rozpaky. S těžkým srdcem jsem byl po skončení první série nucen ubrat jednu hvězdičku.(23.7.2014)

Po první sezóně: Na mne hrozně béčkový, repetetivní a málo ambiciózní. Jednorozměrný figurky žádný drama nevyvolají, hlavní záporák vypadá směšně a bojůvky s řadovými upíry jsou pořád na jedno brdo. K vedlejším postavám je to sice příjemně tvrdé, umíraj babičky i děťátka, ale to je tak jediné, čím mě The Strain dokázalo výrazněji potěšit. Když se to vezme kolem a kolem, tak se toho za celou první sérii zas až tolik nestalo. A na druhou už pravděpodobně koukat ani nebudu.(6.10.2014)

Příjemná oddychovka, která využívá nejlepší možnosti žánru i formátu. Konečně se někdo dovtípil, že u seriálu se chce člověk bavit.(23.9.2014)

• - Ve 3. epizodě 1. série "Uhlazený" se zhruba ve druhé minutě Eichorst (Richard Sammel) evidentně nadechne nosem (tedy tím, co z něj zbylo). Ovšem již v první epizodě se dozvídáme, že Strigoi nedýchají. (Aporol)

• - Věta: "Sabia mea fredoneaza de argint" je rumonsky. Volně přeložena znamená: "Můj meč zpívá stříbrem". (Aporol)

• - Stephen McHattie (Vaun) měl hrát Zrozeného. Jelikož del Torovi nepřišel vhodný, byla jeho postava přepsána na Vauna a Zrozený (už ale obsazený Rupertem Penry-Jonesem) byl doplněn až později. (Aporol)