Agresivní virus (TV seriál)

The Strain

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2014 - 2016, 20 h 45 min (Minutáž: 26x45 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger R. Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro, Robert Maillet, Steven McCarthy, Isabelle Nélisse, Richard Sammel, Corey Stoll, Dov Tiefenbach, Donald Burda, Jack Kesy, Ben Hyland, Miguel Gomez, Shawn Storer, Rachael Crawford, Max Charles, Lizzie Brocheré, Kevin Hanchard, Paulino Nunes, Alex Mallari Jr., Andrew Hinkson, Aaron Douglas, Jacqueline Byers, Maura Grierson, Dennis Andres, Genevieve Kang, Lance Henriksen, Daniel Kash, Adriana Barraza, Andrew Divoff, Robin Atkin Downes, Inga Cadranel, Regina King, Melanie Merkosky, Barry Flatman, Neil Crone, Craig Gardner, Jamie Hector, Kathleen Chalfant, Larry Fessenden, Kim Roberts, Tara Spencer-Nairn, Dan Lett, Stephen McHattie, Nicola Correia Damude, Vas Saranga, George Buza, Rick Baker, Frank Chiesurin, Michelle Mylett, Tiffany Martin, Aris Athanasopoulos, Trevor Hayes, Shailene Garnett, David Schaal, Anne Betancourt, Parveen Kaur, Jim Watson, Lachlan Murdoch, Joshua Peace, Adrian Griffin, Alex Paxton-Beesley, Miranda Edwards, James Binkley, Matthew Bennett, Brian Paul, Ron Canada, Doug Jones, Ron Lea, Tanya Allen, Rupert Penry-Jones, America Olivo, Stéphane Lefebvre, Shawn Lawrence

J. Miles Dale

Kathryn Himoff

Kostýmy:

Luis Sequeira

Docela promarněný potenciál. Pilot pod taktovkou del Tora šlape na výbornou a dává vzpomenout na režisérovy starší kousky jako Mimic nebo Blade 2, celý ten vědecký přístup k upíří nákaze je v rámci žánru osvěžující a baví. Na zbytku první série je ale až příliš znát, že se Guillermo stáhnul do pozadí a nechal další díly odtočit rutinéry, kteří ten svojský ksicht pilotu nedokázali udržet. Navíc místo toho, aby se po pár epizodách rozpoutalo slibované upírské peklo, začne příběh až nepochopitelně zpomalovat a soustředí se na nepříliš podstatné detaily a postavy, kterých s klidem mohlo být míň. To všechno je s největší pravděpodobností dedictvím knižní předlohy, ale del Toro měl v tomhle případě projevit trochu víc tvůrčí sebereflexe, uvědomit si, že co funguje na papíře, nemusí zdaleka tak dobře fungovat v seriálové podobě, no prostě měl do scénáře svého dítka trochu víc hrábnout a lépe jej přizpůsobit nové formě. Celková roztahanost a dramaturgická rozháranost začne být nejpozději v půlce první série docela otravná a zabíjí nezpochybnitelný potenciál, který látka měla. Protože tu jsou opravdu zajímavé postavy, ať už epidemiolog Coreyho Stolla, upírobijec Davida Bradleyho nebo deratizátor Kevina Duranda. Jejich souhra i díky hercům funguje a člověka jejich osudy zajímají i přesto, že se celý příběh šine kupředu vpravdě hlemýždím tempem. Pořádné rozvedení zajímavě působící mytologie kolem vampýrů možná přijde v nadcházejících sériích, ale stejně to chtělo lépe uchopené flashbacky do Setrakianovy minulosti a zkrátka do toho víc šlápnout už tady, protože upřímně mě představa další natahované série zrovna dvakrát nevzrušuje. Pořád se ovšem jede podle předlohy Guillerma del Tora, takže časem tomu asi ještě jednu šanci dám. 1. série: 60 %(10.9.2015)

Nebudu lhát, na The Strain jsem se nedočkavě těšil už v moment, kdy se o tom vůbec začalo mluvit. Gulliarmo Del Toro a upíří apokalypsa uprostřed New Yorku? No sakra fix, kdo by se na tohle netěšil. Gulliarmo Del Toro a Chuck Logan napsali hotové upíří orgie v knižní podobě, které pak společně dostali na televizní obrazovky a to velice úspěšně. V hlavních rolích sympaťák a můj oblíbenec – Corey Stoll, David Bradley a Mía Maestro. První série tohoto krvavého seriálu na nic nespěchá a pěkně vás seznamuje s každým důležitým i nedůležitým charakterem, který dříve nebo později v tomto temném příběhu – sehraje nějakou roli. Pilotní díl z režie Del Tora je opravdu fantastický a zbytek se nemusí vůbec za nic stydět, je to temné – napínavé, herecky fantastické a extrémně zajímavé. Seriál mě skutečně pohltil a ukázal, že upíři stále dokážou být in, jen potřebují slušné scénáristy. Už aby byla druhá… 90%(12.3.2015)

Zatím to vypadá neskutečně, ale to většina seriálů, uvidíme kam to del Toro dopracuje. P.S. Po prvním dílu už se nemůžu dočkat dalšího, tohle na propadák nevypadá :) EDIT: Tak po první sérii u mě panuje drobné zklamání z postupně vyvíjejícího děje, tam kde mělo dojít k plynulému sledu událostí bylo jasně vidět, kde se scénáristé rozhodli vložit nějakou novou situaci a výsledný dojem prostě působil, jakoby každý problém měl najednou perfektní řešení se kterým přijde jedna z postav a ve výsledném efektu se stává seriál předvídatelný.(21.7.2014)

Del Toro a jeho pijavičky s kloakou si docela slušně podávají všechny ty nadržené metrosexuální upíry, vlkodlaky, čarodějnice, víly atd. z True Blood. Update: Z The Strain se nakonec vyklubalo solidní béčko s kolísavou tendencí recyklující tu více, tu méně úspěšně del Torovi filmové atributy. Od poloviny série se nemohu zbavit dojmu, že z toho šlo vytřískat mnohem, mnohem víc.(14.8.2014)

Po první sérii mám pár otázek, které bych rád dostal a snad se to vyjasní, protože má obrovský potenciál dostat plný počet. Na druhou sérii jsem zvědavý a The Strain je jeden z mála seriálů, které jsem musel zhlédnout na jeden zátah, protože doopravdy od začátku zaujal na 100%. I když jde o béčkové zpracování, občas se neděje nic zajímavého, tak své kvality má a rozhodně se těším na další díly.(27.6.2016)