Agresivní virus (TV seriál)

The Strain

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 2014 - 2016, 27 h 12 min (Minutáž: 36x45 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger R. Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro, Robert Maillet, Steven McCarthy, Isabelle Nélisse, Richard Sammel, Corey Stoll, Dov Tiefenbach, Donald Burda, Jack Kesy, Ben Hyland, Miguel Gomez, Shawn Storer, Rachael Crawford, Max Charles, Lizzie Brocheré, Kevin Hanchard, Paulino Nunes, Alex Mallari Jr., Andrew Hinkson, Aaron Douglas, Jacqueline Byers, Maura Grierson, Dennis Andres, Genevieve Kang, Lance Henriksen, Daniel Kash, Adriana Barraza, Andrew Divoff, Robin Atkin Downes, Inga Cadranel, Regina King, Melanie Merkosky, Barry Flatman, Neil Crone, Craig Gardner, Jamie Hector, Kathleen Chalfant, Larry Fessenden, Kim Roberts, Tara Spencer-Nairn, Dan Lett, Stephen McHattie, Nicola Correia Damude, Vas Saranga, George Buza, Rick Baker, Frank Chiesurin, Michelle Mylett, Tiffany Martin, Aris Athanasopoulos, Trevor Hayes, Shailene Garnett, David Schaal, Anne Betancourt, Parveen Kaur, Jim Watson, Lachlan Murdoch, Joshua Peace, Adrian Griffin, Alex Paxton-Beesley, Miranda Edwards, James Binkley, Matthew Bennett, Brian Paul, Ron Canada, Doug Jones, Ron Lea, Tanya Allen, Rupert Penry-Jones, America Olivo, Stéphane Lefebvre, Shawn Lawrence, Thomas Mitchell, Nigel Bennett, Samantha Mathis, Mimi Kuzyk, Joaquín Cosio, Santiago Segura, Tom Kemp, Chris Owens, Tom Ellis, Mark Irvingsen, Grace Lynn Kung, Morgan Kelly, Milton Barnes, Julie Engelbrecht, Dewshane Williams, Jeff Pangman, Christopher Jacot, Serje Basi, Deanna Dunagan, Mike Dopud, Don Stark, Matthew G. Taylor, Jeananne Goossen, Lee Tergesen, Kaniehtiio Horn, Janaya Stephens, Jason Gosbee

Pilot viac než len navnadil. Je z toho cítiť Del Torov rukopis z každého frejmu, konečne je späť ten odviazaný, cynicky nekorektný, nechutne explicitný a predsa len láskavý tón. Nedotknutý knižnou trilógiou ma to oslovilo snáď ešte viac. Chytľavý dej, zaujímavé postavy s veľkým potenciálom sa plnohodnotne vyvýjať a dať príbehu živočíšnejší rozmer, nový uhol pohľadu na prevarenú a filmársky vyšťavenú tému, miešajúci napätie, zvedavosť, nepredvídateľnosť, ale aj nadhľad a rešpekt k danej tematike. Latka postavená veľmi vysoko, ďalši síce z toho môžu vyviaznuť s hexenšusom, ale budem dúfať, že kvalita neklesne nijak výrazne.(16.7.2014)

Po pilotu zatím za rok 2014 premiéra nefalšovaného televizního strachu. Obavy z vizuálního pohnojení následujících epizod jsou z důvodu absence renomovaného režiséra zcela na místě.(16.7.2014)

• KevSpa

"Deltorovské" obludky a nechuťárny v seriálu s hellboyovským nádechem. Kdo by dokázal odolat? V pilotu je sice vše poněkud předvídatelné, ale i díky slušnému hereckému obsazení a čitelnému rukopisu Guillerma del Tora vás rozhodně dokáže navnadit na další díly. Teď už si jen musím zvyknout na Coreyho Stolla s vlasama. Pilot - 80%(18.7.2014)

Prvních pár dílů šlape, dál už ale The Strain trpí nablblostí a laciností.(14.7.2014)

PO PRVNÍM DÍLU: Ještě se pochopitelně zdržím definitivního bodového hodnocení, ale je to slibné... je to zatraceně slibné. Sice mám rád takové ty tradiční, staromódní upíry, ale jsem hodně zvědavý. Pokud děj bude gradovat správným směrem a nesklouzne do rozvláčného, užvaněného a telenovelického seriálu jako třeba Walking Dead, má našlápnuto na můj plný počet. Zatím (jen pracovně, orientačně) dávám opatrné čtyři, po první řadě se uvidí. / PO PRVNÍ ŘADĚ: Nápad zkřížit upíry, zombies a parazitická monstra ve stylu X-Files, je zajímavý a atraktivní, i když já osobně bych dal přednost klasické upířině, jsem holt konzerva. Nejvíc mi ovšem pijou krev středoproudově stupidní dějové roviny s banálními dialogy na všechny způsoby - bohužel bez tohohle hollywoodského hnoje se dnes už asi žádný americký seriál neobejde. Nebyl ho ušetřený ani Dexter, tady je ho ovšem víc než ve Walking Dead. Proč kurva v seriálu o parazitických upírech musí scénárista prudit všelijakými rodinnými vztahy, 'ajlavjů' scénami a podobným svinstvem? Proč musím poslouchat únavné plkání kdejakých domácích slepic nebo vymaštěných uzenáčů, proč mám sledovat patálie nějaké senilní báby, nebo neskutečně otravného spratka? Maximálně slabomyslná je pak kapitola z mládí směšně zavilého "upírokata", železného dědka Abrahama v německém lágru. No a anarchistická sexy hackerka, která 'shodila internet', je postava jak z onanistické fantazie patnáctiletého geeka... Vyházet tuhle dementní vatu a bylo by z toho parádní dvouhodinové pětihvězdičkové relaxační béčko, ale takhle... U Walking Dead jsem za poblijózní "telenovelismus" shodil jen jednu hvězdu, tady už ale bez lítosti dvě. Asi se vykašlu na seriály, nějak na ně nemám trpělivost. Jo a samozřejmě - SPOILER - v první řadě se vyřeší úplné hovno, to proto, aby mohly být další a další řady...(17.7.2014)