Sama nocí tmou

Lyle Vincent

Alex O'Flinn

Kostýmy:

Natalie O'Brien

Červená čísla si tento snímek zaslouží už proto, že dokázal navodit perfektní atmosféru Zkaženého města, čemuž kromě vynikajícího soundtracku napomohla také excelentní kamera a hra se zaostřováním. Po dějové, resp. žánrové stránce bych v tomto zpracování ocenil něco víc než horor, ale musím uznat, že Ana Lily Amirpour vkusně skloubila prvky hororu bez laciných lekaček, v podstatě je tu jen jedna, max. dvě, s prvky romantického filmu. Mezi ústředním duem to správně jiskří, alespoň z jedné strany určitě. :) Na tento snímek jsem šel v rámci projektu Scala naslepo, tudíž jsem byl poměrně mile překvapen a zvažuji i 4*. [v kině, 18.12.2014; 20:30](18.12.2014)

Skutečný kavárenský povaleč ví, že upírská tématika ve filmu začala dávno před Murnauem a proto ví, že možné je cokoli. Konečně jen v posledních letech každou sezónu vidíme velmi odlišný přístup k žánru, rok 2012 překvapil Byzantiem, ve kterém se vrátil král Neil Jordan, který změnil upírský žánr skvostným Interview s upírem poprvé už v roce 1994. Společně s Anne Rice nechal upíry hodnotit Brama Stokera i Charlese Dickense. Rok 2013 měl Only Lovers Left Alive a jejich nemrtvé řeči z alžbětinské Anglie, tmavé brýle a hudební nástroje. A jako verze odrážející rok 2014 se nám tu pro změnu objevila A Girl Walks Home Alone at Night - zevlící hrdinka, která má v pokojíčku plakáty s Michaelem Jacksonem, Madonnou a poslouchá si Lionela Richieho. Takže kdo ještě řeší, co ta holka má na sobě a v jaké zemi si vysává ty své spoluobčany? #čsfdprojekce(10.1.2015)

Hypnotická audiovizuální nádhera. Tempo celého filmu je sice pomalejší, ale za celou dobu jsem se nenudila a vychutnávala jsem si každý záběr a úžasný soundtrack, který perfektně sedí v každé scéně. Jarmuschovi nemastní neslaní milenci se můžou jít bodnout, protože Sama nocí tmou MÁ kouzlo. Černobílá kamera dodává atmosféru Zkaženému městu. Každému herci skvěle padla jeho role. Íránský James Dean, ač podle jeho filmografie neherec, se mi v herecké poloze "mám-nevinné-laní-oči-trochu-hněvu-v-sobě-a-jsem-trochu-blbeček" líbil. A nesmím zapomenout na nejlepší herecký výkon kocoura Masuky! Tenhle film bych neoznačila tak úplně za horor, místo to byla i povedená komedie. Někdy je nakonec dobré přijmout spáchané zlo a uvědomit si, že vás to vlastně osvobodilo, usnadnilo život a umožnilo vám to uniknout ze Zkaženého města a vydat se novou cestou.(12.1.2015)

• MonaSax

Tak pitomej film, že jediný, co vám zbude, bude smích.(9.1.2015)

• POMO

Pre kaviarenských intoušov, ktorých skúsenosť s upírskou tematikou začína pri Murnauovi a končí pri Jarmuschovi, to bude relaxačné osvieženie pohľadu na iránsku kinematografiu. Všetci ostatní si vytrhajú vlasy nudou. Film tak záživný a všeobecne prínosný, ako by bola Carpenter / Rodriguez verzia Kiarostamiho Chute čerešní.(8.1.2015)